פוליטיקה של נתונים ועוני

התקציב החדש עומד למוטט שכבות רבות בעם, אולם למרבה הצער/פלא ישנן עדיין קבוצות שלמות שמוכנות לתת "ימי חסד" לחורבן המתקרב. אז ניסנו אנחנו, חלק מהאנשים שמאיישים את מסדרונות האוניברסיטאות ומכוני המחקר לחשוף נתונים בדבר העוני – והשתמשנו בנתונים רשמיים של מדינת ישראל – קראנו לנו "שמאלנים" "עוכרי ישראל" וכמובן "שקרנים". לעיתים ענינו, לדוגמא: מה אתם רוצים אלו הם נתונים של מדינת ישראל! לא עזר.

אולם, לאחרונה קיבלנו רוח גבית ממקור לא צפוי ארגון ה-OECD – בשורה של פרסומים הם הצליחו להסביר לכולם עד כמה המצב בישראל הוא חמור:

 1. ממש לאחרונה חשף הארגון כי לפי נתוני 2010 (מאז המצב בישראל רק החמיר) ישראל היא המדינה עם האי-שיוויון החמור ביותר וכמות העניים הגדולה ביותר בין מדינות הארגון!
 2. דו"ח החינוך של הארגון ממקמם אותנו בתחתית המדינות בארגון!
 3. שכר המורים בישראל הוא הנמוך בין מדינות הארגון!

התגובות לנתונים מתחלקות לשלשה סוגים: 1. אמרנו לכם (אני!) 2. אני לא מאמין! 3. אל תדאגו יהיה בסדר – רק תנו לנו לטפל באשמים! וכאן הנפילה של חלקנו לתהום מתחילה, בניסוח ובהבנה מיהם האשמים. וכאן המשחק הוא פוליטי, עד כמה מהר יצאו להם כל "הנשמות הטובות" ושלפו מהר מהארון את הקלישאות הישנות – ראשון לכולם היה שר האוצר "עטרת ראשנו" יאיר לפיד שחדשות לבקרים נתפס בטעויות, שהחליט שהמאבק הבא שלו הוא בוועדי עובדים חזקים. אולם, אליה וקוץ בה, יאיר לא מבין כי במלחמה נגד וועדי העובדים החזקים הוא יפגע פגיעה אנושה נגד המגן והבסיס של מה שנותר ממעמד הביניים הישראלי – אותו מעמד אליו הוא פנה וממנו שאב את מרבית קולותיו. נכון, כבר הבנו שהוא לא מכיר את החומר כמו שצריך אולם כזו איוולת אפילו ממנו לא ציפינו. ראה יאיר, התפקיד ההיסטורי של הוועדים הוא לספק הגנה על אנשים שעובדים קשה, מרוויחים כסף ושומרים על רמת שכר נאותה בהתאם לעליות במשק. בוא ואנסה להסביר לך, אם האינפלציה עולה והשכר לא עולה, משהו שבחייך לא נתקלת בו, הכסף שאנו מרוויחים קונה פחות במכולת, בחינוך, בבריאות בכול תחום – תפקיד הוועדים הוא לדאוג שעם עליית המדד תישמר רמת שכר נאותה לשכירים, מבין? מעמד ביניים, מכיר? יופי, עכשיו תחשוב שנית! נכון, יש חלקים בוועדים שאיבדו דרכם, אפשר לתקן, אפשר להוקיע ולהוציא את השורשים הרעים אבל לא צריך לצאת למלחמה נגדם!

המלחמה השנייה של לפיד היא כמובן נגד מונופולים בישראל – ובראש ובראשונה הוא מונופול חברת החשמל – ושוב, גם כאן עם אפס תובנה פוליטית יש מגוון של טעויות אסטרטגיות וטקטיות. נכון, זה ממש בון טון, בכול פעם שיש בעיה נעלה את חברת חשמל והחשמל חינם שמקבלים עובדיה. כן, גם אותי זה מעצבן – אבל יותר מעצבן אותי ששר האוצר של מדינת ישראל נפגש עם מנכ"ל טבע ו"דן איתו ברווחים הכלואים והטבות המס…", תגיד אתה עושה צחוק מעצמך? יש רווחים כלואים? תמסה אותם במקסימום בחקיקה ותשחרר את הכסף! טבע משלמת פחות מאחוז על הרווחים שלה שמוערכים ביותר ממיליארד דולר – תשלח עליה את רשויות המס, תקרע אותם במיסים ואם לא מתאים להם שלום וכל טוב! מעניין איך אז הם ירויחו משני העולמות, חברה ישראלית שנסחרת בניו יורק ועוד….ואחרון חביב, בחייך לפיד, אני יודע שאין לך דוקטורט, אפילו לא תואר שני – אבל זה לא משנה את העובדה שאפשר ללמוד את מבנה הפיירמריז כשיטת בחירות, ואת חשיבות ההתפקדויות ולהבין מהי מהות כוחו של ארגון כחברת החשמל – אני יודע שביש עתיד זה לא כל כך מעניין אתכם כי כולם חתומים על הסכם שאין פריימריז לפחות בשתי קדנציות הראשונות – אבל זה עדיין לא אומר שצריך להתנהג כאילו זה לא יגיע וזה לא מעניין אף אחד!

תגובה פוליטית שנייה באה מכיוון שאני די צפיתי כבר לפני הבחירות, שר הרווחה, עלה התאנה המזרחי של "יש (אבל בעצם אין) עתיד" מאיר כהן. כהן הוא איש שעלה בדימונה, מנהל בית ספר, שאיכות כהונתו מוטלת תחת ויכוח גדול. ראש עירייה שהתמקד בגנטריפיקציה של העיר ולא בניסיון לחזק את התושבים. ראו מקרה עמותת איילים והוויכוח סביב ההקצאות לעמותה לעומת אי ההקצאות לצעירי דימונה. הוא נכנס לכנסת היישר לתפקיד שר הרווחה, היישר מהפריפריה! גם אנשיו ביקשו ממני ומעוד מבקרים שלו לתת להם "ימי חסד" ואני טענתי שלפי דפוס העבר אין שום ימי חסד. ישר ביקורת! אוי כמה שצדקתי, אותו איש פריפריה עשה את מה שדרעי כינה "שיזוף" הוא מנסה להיות יותר "רשע" מראש מפלגתו ויצא כנגד העניים!

הנה תראו סטף, מאיר ויאיר, זהו העני שלא רוצה לעבוד ועוד מחפש בפח האשפה את המפתחות של היגואר.....בושה!

הנה תראו סטף, מאיר ויאיר, זהו העני שלא רוצה לעבוד ועוד מחפש בפח האשפה את המפתחות של היגואר…..בושה!

ראשית, יש לציין כי בניתוח פוליטי קר זו אינה טעות שהרי אין הוא יוצא נגד קהל בוחריו! בניגוד ללפיד שעושה טעות טיפשית, מאיר כהן מכלכל את צעדיו, אולם הוא הרי איש פריפריה, לא עני אבל "בשר מבשרם" או שאולי לא – ומה עושה אותו מאיר כהן – ובכן הוא בראיון רדיופוני טוען כי "העניים הם עניים מבחירה…" והוא מציע להם דרך לצאת ממעגל העוני "צאו לעבוד!" טיפשות? טמטום? לא ברור. שעות לאחר מכן בניסיון לתקן את הנזק הוא עושה עוד טעות פוליטית וטוען לא היו דברים מעולם! מאיר, בחייך עזוב שטויות, אלו הם המילים שלך בראיון רדיופוני, אז תפסיק לשקר, ותתחיל להביט לאמת בעיניים.

פוליטית, אנו רואים שני אנשים מפלגה אחת – שני כיוונים מציאות אחת. זהו ניסיון נואל לתקוף קבוצות שונות בחברה הישראלית על מנת לאשר תקציב לא אנושי ומרושע. אולם, בשעה זו עלינו להבין, בעיקר חברות וחברי הקבוצות המדוכאות, כי אל מול הרוע יש פתרון אחד ואחד בלבד, ולא הוא לא פוליטי. מרי אזרחי, נגד מוסדות המדינה שבוגדים בתפקידם, נגד נבחרי הציבור שמזמן הפסיקו למלא את שליחותם ובעיקר נגד אותו מאיון עליון שהוא הבסיס לכל העוול שמתרחש לנגד עינינו ויפה שעה אחת קודם.

לאחר כתיבת הטור עלו הדברים הבאים:

היום יום ראשון ה-19-5-2013 Keren Neubach נתנה לי שוב במה לדון בתוכנית סדר יום עם קרן נויבך לסדר היום שלי – והיום לאור העמוד הראשון של ידיעות אחרונות – נפתלי בנט שבא עם תוכנית גאונית לשלוח את צה"ל (הצבא!!!!) להפעיל את הנמלים "למזער את נזקי השביתה של הוועדים…" – אז כדאי להאזין לדעתי….מדקה 45 לערך…
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נבות  ביום מאי 19, 2013 בשעה 9:39 pm

  מרי לי מרי לי לייף איז באט א דרים. פרט הסבר ונמק.

 • דודי  ביום מאי 19, 2013 בשעה 9:43 pm

  מסכים עם כל מילה. נראה לי שלפיד מבין בדיוק מה תעשה שבירת הועדים למעמד הביניים – ואת זה הוא רוצה… הוא וה"אח".

 • rina yitzhaki  ביום מאי 19, 2013 בשעה 11:05 pm

  ניסיונכם ראוי לשבח. תחזיקו מעמד והמשיכו!

 • דרור BDS  ביום מאי 21, 2013 בשעה 12:45 am

  "אל מול הרוע יש פתרון אחד ואחד בלבד, ולא הוא לא פוליטי. מרי אזרחי…".

  ממליץ לכולם\ן לשמוע את דבריה החכמים של תמר זנדברג לאירוע היום בבנק הפועלים בב"ש.

  את האירוע הגדירה אירוע טרור על רקע כלכלי. התייחסותה הייתה ניתוח פוליטי מצויין לאותו אירוע. בסופו של נאומה קפץ חה"כ מיקי לוי (יש עתיד) ומיהר להגיב.

  לא רק לפיד, לא רק מאיר כהן, גם מיקי לוי משתלב היטב בממשלת החורבן הזדון והשמד. התבטאותו המפורסמת בגנות החרדים (עליה מיהר להתנצל) והתייחסותו הלא מפורסמת לנאום של זחאלקה, נאום בו פורטו מעשי הנבלה של נתניהו ב2003 כשר אוצר, בה ביטל את דברי זחאלקה בזחיחות מדהימה (למותר לציין כי זחאלקה דיבר דברי טעם), לא הותירו ספק כי מדובר באויב הציבור – נציג נאמן במיוחד של שלטון ההון-בטחון.
  מיהר מיקי לוי אל דוכן הפרלמנט הציוני והטיח בזנדברג את ההאשמות הרגילות: "טרם יבש הדם", "ניצול ציני של אירוע טרגי" וכו'. מעט אחר כך יצאו בעלי ההון עצמם והאשימו את אלדד יניב ואת יחימוביץ בהפצת שנאה המופנית לבנקים וכו'. גם אל זנדברג יגיעו אם וכאשר יחושו שהיא מסכנת אותם.

  במפלגת הזדון והחורבן אין שום דבר פוליטי. לעומת זאת, מרי אזרחי הוא פתרון פוליטי. ישנו ערפול מסוים בהבחנה בין הפוליטי והמפלגתי. מאיר עמור מתעקש להתייחס למושג אשכנזי כאל מושג פוליטי, לא מוצא אתני ולא אפיונים פרסונלים כלשהם. ישיעיהו ליבוביץ מתעקש להכריז על הסירוב כסירוב פוליטי, לא מצפוני. לוחם החופש ברק כהן מתעקש כי אין שמאל וימין, יש תומכי משטר ויש מתנגדי משטר. האנשים הללו פועלים (או פעל עבור ליבוביץ) פעילות פוליטית לא מפלגתית.
  כשתמר זנדברג, או סתיו שפיר, קוראות לצאת להפגין ברחובות, הן לא קוראות למעשה פוליטי. כאשר ליטל בר וספיר סלוצקר עמרן וברק כהן קוראים לצאת לרחובות, הם קוראים למעשה פוליטי.

 • דרור BDS  ביום מאי 23, 2013 בשעה 1:38 am

  אורלי לוי זועמת על מאיר כהן. מה שלא רואים בסרטון זה מה שקרה קודם, כאשר במהלך הנאום של מאיר כהן אורלי לוי התעמתה ממקום מושבהעימו, צעקה ולבסוף יצאה בעצבים מהפרלמנט הציוני. הסרטון מתחיל מהרגע שחזרה.

  כבר ב2010 הצעתי לאורלי לוי להצטרף לבל"ד. היום, כשחילוקי הדעות קטנים מאי פעם, אקרא מכאן שוב: אורלי לוי, מקומך בבל"ד http://www.themarker.com/news/politics/1.2025114

 • דרור BDS  ביום מאי 29, 2013 בשעה 5:26 am

  לא רק לפיד, לא רק מאיר כהן, לא רק מיקי לוי, גם שי פירון משתלב היטב בממשלת החורבן הזדון והשמד.

  שי פירון: "יש חלקים גדולים בחברה הישראלית שחושבים שלהשתמט משירות צבאי זה לא משהו פלילי, שחושבים שלא להיות חלק מהאתוס התרבותי שלנו, אני אומר את זה כשר חינוך בישראל, [זועק זעקת שבר:] יעלה על הדעת שמישהו יחשוב שלא להיות חלק מצבא ישראל זו לא עבירה פלילית? אני שואל את השר יעלון מוסרית את השאלה הזאת עכשיו. אז מה אתה אומר, שצריך לעשות את זה לאט יותר, בבקשה, ארבע שנים, אתה אומר שיש כאלה הצריכים ללמוד, בבקשה, 1800 עילויים, אתה אומר שיש כאלה שצריכים אה, אה, אה, קשה להם? בבקשה, שירות לאומי אזרחי. [נדהם:] אבל להגיד שסנקציה פלילית על עמידה במטלה [מונה: 1] מידתית [2] ערכית [3] ציונית [4] חוקית [5] מוסרית זה דבר ש[לא מאמין למשמע אוזניו] לא מגיע לו סנקציה פלילית [???], אני תמה מאד מאד על העניין הזה".
  28 מאי 2013, ראיון ברשת ב', הבוקר הזה – אריה גולן

  • דרור BDS  ביום מאי 29, 2013 בשעה 6:36 am

   דַּרְכֵי הצִיּוֹנים אֲבֵלוֹת,
   מִבְּלִי בָּאֵי מוֹעֵד–כָּל-לשכות הגיוס לצבא הציוני שׁוֹמֵמִין,
   פושעי מלחמותיהם המיותרות נֶאֱנָחִים,
   אמותיהן שלא קראו את "תדע כל אם עברייה" – טלי לטוביצקי, נּוּגוֹת,
   וְהם מַוסגרים-לָהּאג.

   הָיוּ צָרֶיהָם לְרֹאשׁ אֹיְבֶיהָם שָׁלוּ, כִּי-יְהוָה, ולא רק הוא(!) הוֹ[א]גָהּ ותובע עַל רֹב-פְּשָׁעֶיהָ,
   פושעי מלחמותיה הָלְכוּ שְׁבִי, לִפְנֵי- שופטי בית הדין הפלילי הבינ"ל בהאג.
   וַיֵּצֵאו מן הפרלמנט הצִיּוֹני,
   הָיוּ שָׂרֶיהָ כְּאַיָּלִים לֹא-מָצְאוּ מִרְעֶה,
   וַיֵּלְכוּ בְלֹא-כֹחַ, לִפְנֵי רוֹדֵף צדק.

   זָכְרָה פלסטין יְמֵי עָנְיָהּ וּמְרוּדֶיהָ–כֹּל מַחֲמֻדֶיהָ, אֲשֶׁר הָיוּ מִימֵי קֶדֶם;
   בִּנְפֹל עַמָּהּ בְּיַד- פורעים ציונים, וְאֵין עוֹזֵר לָהּ
   רָאוּהָ צָיונים, שָׂחֲקוּ עַל מִשְׁבַּתֶּהָ.
   אבל!
   האם יעלה על הדעת שמישהו יחשוב שלהיות חלק מהצבא הציוני זו לא עבירה פלילית?
   אני שואל את השר שי פירון [הכוונה למסית והמדיח שי פירון] מוסרית את השאלה הזאת עכשיו.
   אז מה אתה אומר? הה?

   חֵטְא חָטְאָה יְרוּשָׁלִַם, עַל-כֵּן לְנִידָה הָיָתָה;
   כָּל-מְכַבְּדֶיהָ הִחרימוּהָ הסיטו השקעותיהם ממנה והטילו עליה סנקציות כִּי-רָאוּ עֶרְוָתָהּ,
   גַּם מצביעי מרצ נֶאֶנְחָו אבל שָׁבו לאָחוֹר והצביעו שוב מרצ.
   טֻמְאָתָהּ בְּשׁוּלֶיהָ מיוסי שריד עד ניצן הורביץ
   לֹא זָכְרָה אַחֲרִיתָהּ, וַתֵּרֶד פְּלָאִים, אֵין מְנַחֵם לָהּ

   בחורבן המשטר הציוני ננוחם.

 • דרור BDS  ביום יוני 25, 2013 בשעה 6:21 am

  איש משרי הליכוד לא הסכים להציג את חוק פראוור בכנסת לפני ההצבעה. הקואליציה גייסה לעניין את שר הרווחה מאיר כהן (יש עתיד), שהינו [ע"פ עיתונאי החצר יהונתן ליס ויניר יגנה, הארץ] בעל היכרות מעמיקה בנושא מתוקף תפקידו הקודם כראש העיר דימונה. כהן קרא לח"כים הערבים: "במקום לירוק ולצעוק בואו תקשיבו. תסתכלו על 200 אלף אנשים שהם אזרחים כמוני. הם לא האנשים הרעים בסיפור. זה סיפור אנושי עצוב שיש להסדיר אותו. האמינו לי שהדבר אפשרי".
  http://www.haaretz.co.il/news/politi/1.2054353

  מאיר כהן, במקום לצעוק ולירוק כממממממ"פ – מנהל מעברה מזדהה משתף פעולה מרוקאי ופרימיטיבי [1] – הצטרף עוד היום למאבק בפורענות הציונית. זו פורענות נפשעת שיש להסדיר אותה. האמן לעפו אגברייה שהדבר אפשרי.
  [1] "[פושע המלחמה] עמיר פרץ נתפס בציבור כמרוקאי ופרימיטיוי" – יצחק (בוג'י) הרצוג

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: