איך נוחי קנה את המדינה בכסף שלנו

זה התחיל כמו סיפור סינדרלה, אבל את זה אני לא צריך לספר – נוחי דנקנר – נער הזהב הישראלי. הוא קנה, הוא מכר, הוא שיקר והוא עשה כל מיני טריקים כאלו, שאנחנו הישראלים אוהבים, אצלי בשכונה קראו לזה קומבינות…

אבל אצל נוחי, ולא ניכנס לשאלה למה, זה היה גאונות עסקית. וכך הצליח נוחי, להגיע לאימפריה שנוגעת עד שולטת כמעט בכול אספקט בחיינו! נכון על הדרך הוא נחקר לגבי הרצת מניות, אבל מהר מאוד זה הושתק, מעניין מה קורה עם זה? ואז מתברר שהוא מנהל גרוע שמפסיד מיליארדים ללקוחות שלו – זה אנחנו וכלום! האם זה לא מעניין מדוע?

ובכן היום למרות מסיבת העיתונאים ההזויה של "בניהו את רהב" בכיכובו של אלשטיין, שאני עדיין טוען שהוא פיברוק, והוא בעצמו אינו מכחיש "אני לא משקיע לבד באי.די.בי, אלא יש שורת משקיעים שאחשוף בהמשך…" כלום לא השתנה, נוחי נמצא בחובות של תשעה מיליארד שקל! הוא בעצם חייב לקרנות הפנסיה שלנו ולכמה בנקים שנתנו לו מהכסף שלנו את כל הסכום, וגם אם אלשטיין וחבריו יתנו לנוחי 1ץ2 מיליארד שקל כמו שהם התחייבו הרי שרוב הכסף יגמר בשבועיים הקרובים היות והוא צריך להחזיר חצי מיליארד לבנקים ועוד 300 מיליון למוסדיים…ואז עדיין עומדים עם ה-9 מיליארד החסרים!

עד כאן הכול כסף, אז למה זה בטור הפוליטי? ובכן ראשי העיריות מהפריפריה הפכו את זה לפוליטי! בהחלטה שקוממה את רוב הציבור וגם את התקשורת החליטו כמה ראשי ערים מהפריפריה – בעיקר מערים שבהן רוב האוכלוסייה הינו מוחלש עם ראשי עיריות מזרחים וגם ערבי אחד –  שלמה בוחבוט, מעלות תרשיחא –  דוד בוסקילה, שדרות – שמעון לנקרי, עכו – ג'קי לוי, בית שאן – בני בן מובחר, מבואות חרמון – וחסן סנעאללה, מדיר אל אסד. מגרונם של אלו עלתה אמירה אחת שכולם בבליל ההתלהמות החליטו להתעלם ממנה – "המדינה לא תפקדה במלחמה – נוחי כן…". ראשי עיריות חזקות, כאלו מפורום ה-15 לא היו שם – חלקם כמו נחום חופרי, ראש עיריית רעננה, אף ביקרו את ראשי הרשויות על צעדם.

בני הזוג דנקנר עם ח"כ מירי רגב ויו"ר הפדרציה העולמית ליהדות מרוקו סם בן שטרית, בטקס בו הוכתר דנקנר כ"דמות מופת בעם היהודי" צילום: מגזין TheMarker

בני הזוג דנקנר עם ח"כ מירי רגב ויו"ר הפדרציה העולמית ליהדות מרוקו סם בן שטרית, בטקס בו הוכתר דנקנר כ"דמות מופת בעם היהודי"
צילום: מגזין TheMarker

כמובן שיש כאן המון סיבות ודרכים למצוא את הטעם לפגם במעשה של ראשי הרשויות המוחלשות, ראשית, הם בתור נבחרי ציבור לא אמורים לקחת חלק במערכה כלכלית פרטית שבראשה ניצב אדם עם חוב אדיר לציבור. שנית, ברור כי נוחי לא תרם מכיסו האישי למועצות מקומיות אלו, כל הכספים הגיעו מחשבונות הציבור ונוחי קיבל עליהם זיכוי במס, מה שהופך מעשה פילנטרופי זה לתחשיב כלכלי קר וחסר מרכיב של עזרה לזולת. כמו כן, אותם ראשי רשויות הודו בעצם כי הם חבים לנוחי את תפקודם הנאות אל מול מצביעיהם בעתות מלחמה – מה שכעת יעמיד כל החלטה שלהם אל מול אחת מחברותיו של נוחי באור אחר ויזכה אותם בביקורת מוצדקת על החלטות כאלו ואחרות.

אולם, אל מול כל הטיעונים הללו להסבר מודע מעשה זה אינו ראוי – ישנו טיעון אחד חזק לא פחות שבבסיסו עומדות תמות פוליטיות-אתניות-גיאוגרפיות להסבר מדוע מעשה זה היה ראוי. ראשית והחשוב ביותר, הוא היעלמותה של המדינה מהספרה המוניציפלית! המדינה בהחלטה מודעת או שלא אינה תומכת ברשויות המקומות, אין תקצוב של רשויות מקומיות יש "מענקי איזון", אין רגולציה ליחסים בין שלטון מקומי לארצי, אין מעמד ברור לנבחרי ציבור ועוד (ניתן לקרוא עוד על מערך יחסי שלטון ארצי למקומי בטיוטת חוק העיריות שגם אני הייתי שותף לכתיבתה) – מצב זה גרם ליצירה של מעמדות בקרב העיריות והרשויות המקומיות – יש את החזקות שאינן זקוקות למדינה – ראו לדוגמא את פורם ה-15, ומצג שני ישנן את החלשות שאינן מצליחות להתקיים. כאן חשוב לציין כי רעננה היא אחת מחברות פורום ה-15 ואף אחת מאלו ששלחו נציגים לתמוך בנוחי אינה חברה בו.

מצב זה שמתואר לעיל, הביא את ראשי הרשויות לפתחם של "טייקונים" כדנקנר כפושטי יד וקבצנים, בזמן שהמדינה אמורה הייתה לדאוג לתושבי הערים ולא עשתה כן, נאלצו נבחרי הציבור שלהם לצאת ולדאוג להם ללחם, חשמל ושמיכות. שהריף ידוע הוא כשהורה רואה את בנו גווע ברעב הוא לא יבחל בשום מעשה להשיג לו לחם – כך הוא מצבם של ראשי הרשויות המוחלשות בישראל! על שמדינת ישראל לא תמצא פתרון פוליטי-כלכלי לרשויות שהיא בעצמה החלישה על ידי חלוקה לא שווה של משאבים כקרקע ושטחי שיפוט, פיזור תעשייה, תחבורה יעילה לכל חלקי הארץ וחיזוק הפריפריה הישראלית – אל לנו להתפלא ממעשים כתמיכה של ראשי עיריות בנוחי דנקנר….

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דרור BDS  ביום יוני 12, 2013 בשעה 6:25 am

  צפיתי אתמול בתכנית פוליטיקה ונדהמתי מדבריו של איתן ברושי- מזכיר התנועה הקיבוצית, בדיון בו השתתף גם משה קריף מהקשת. מדי פעם מושמעת הטענה מה רוצים מהקיבוצים, ולי יש חבר קיבוצניק ממש לא עשיר וכו'. ובכן, בכל פעם שעולה הטענה הזו אין להגיב עליה כלל אלא לשלוח את הקישור להלן לקטע התכנית. גם חומר הרקע אודות האיש, אודות ידידיו הטובים ואודות תומכיו הרבים בתנועה הקיבוצית ומחוצה לה חשוב להבנת חומרת העניין.

  חיפוש ראשוני באינטרנט אודות האולטרה ציוני-אשכנזי הנ"ל מגלה את הפרטים הנל":
  1. ראש מועצת עמק יזרעאל, איתן ברושי, מונה למועצת מקרקעי ישראל 27/03/2005, 12:13
  הממשלה אישרה בשבוע שעבר את הצעת ההחלטה למינוי חברים במועצת מקרקעי ישראל, אשר הוגשה על-ידי ועדה מיוחדת לבדיקת מינויים שהוקמה לצורך זה. איתן ברושי, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, הוא החבר החדש היחיד שמונה לוועדה. ברושי כיהן בעבר כעוזר שר החקלאות. (גלובס)
  2. איתן ברושי מונה ליועץ שר הביטחון לענייני התיישבות 02.07.2007
  מינוי ראשון של שר הביטחון אהוד ברק [הכוונה לרוצח הילדים לצלילי מוסיקה קלאסית – דרור] מאז נכנס לתפקידו: אתמול הוא מינה את איתן ברושי לתפקיד יועצו לענייני התיישבות. ברושי מחליף בתפקיד את היועץ הקודם, שמינה שר הביטחון לשעבר, [פושע המלחמה] עמיר פרץ – יעקב בכר. מאז שנכנס ברק לתפקידו במשרד הביטחון הוא נמנע ממינויים חדשים בלשכתו. (הארץ)
  3. "לא יכול להיות שאנחנו נהיה אחרי הדרוזים, הבדואים והמתנחלים בהסדרת שאלות היסוד שלנו. זה מגיע עד כדי התעללות. יש גורמים עוינים במינהל ששמו להם למטרה לפגוע בהתיישבות וחייבים להתמודד עם זה" – כך אמר הבוקר מזכיר התנועה הקיבוצית, איתן ברושי, בכנס שערכה עמותת [שודדי הקרקעות המכונה] "אדמתי", אשר חרטה על דגלה [את המשך שוד הקרקעות הגדול ביותר במאה ה-20, מה שמכונה הפרוייקט הציוני ומכונה בפיהם] שימור זכויות קנייניות ואזרחיות של מגזר ההתיישבות העובדת בקרקע. (הארץ דה-מרקר)

  לאחר קריאת עובדות אלה אף אחד לא יופתע מהדיון הזה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: