הפעילים המזרחים – מקלקלים את החגיגה הלבנה

אחד מסרטי הקאלט בישראל הוא הסרט צ'ארלי וחצי, אותו סרט על נוכל טוב לב (מזרחי כמובן), שמתאהב בבת עשירים ומנסה בכול כוחו להרשים אותה במחוות של עשירים לבנים – עד לשלב בו הוא עובר תהליך שנקרא "הלבנה".

למה אני מספר לכן/ם את זה – משום שבת"א יפו קורה תהליך הפוך – חבורה מדהימה של צעירים וצעירות, בעיקר מזרחים מגבשת לה זהות מזרחית שבמשך שנים נחשבה לתרבות אסורה ומוקצת מחמס גזענות. הקבוצה פעילה במישורים רבים, תחום השירה שבו החלו במסורת ערבי "ערס פואטיקה" שהפכו לאייטם תרבותי. הן/ם גם החלו בעמוד הוקעה לגזענות בחברה הישראלית "גזען אחד ביום" וגם עמוד בו עולה השאלה במבעבעת בחברה הישראלית מיהם או מיהן הפרחות והערסים? "עמוד האש המזרחית – למי קראת פרחה".

מלבד עבודה אינטרנטית ותרבותית ענפה ישנה גם בקבוצה פעילות פוליטית נרחבת – ברמת התודעה כמו גם ברמה הפוליטיקה המקומית. אחת מהפעילויות נעשת בשיוף עם תנועת אחותי, אחת הפעילויות שהפכו למסורת היא התרסה נגד מסיבת הלילה של חולדאי במרכז וצפון תל אביב לה ניתן הכינוי "לילה לבן". באקט של התרסה על מידור דרום העיר על כל חלקיה (רק להזכיר כאן כי דרום תל אביב מהווה כ-45% מאוכלוסיית העיר!) החלה מסורת של "לילה שחור" בבית אחותי ברחוב מטלון 70 בליבה של שכונת נווה שאנן. זהו ערב מחאה והוא מתואר בצורה הבאה:

"ביום חמישי, 27 ביוני 2013, תחגוג תל אביב ברוב פאר והדר את הכרזתה כ"עיר לבנה" באירועי הלילה הלבן. אירוע זה נועד לפאר את העיר הלבנה והשבעה השוכנת מצפון לדרך מנחם בגין. בקצה השני והמוזנח של העיר, נתכנס אנחנו, תושבי שכונות הדרום, ונחגוג לעצמנו בפעם החמישית, כמיטב המסורת, את "לילה שחור" – ערב תרבות ומחאה!"

אמאמה, לחולדאי ולעיריית תל אביב יפו בראשותו זה לא כל כך מתאים. מדוע? לחולדאי פתרונים – ממש כמו בציטוט מהסרט האלמותי צ'ארלי וחצי "חגיגות תעשה עם האמא שלך יא מניוק…" אז מיד עם ההכרזה על הלילה השחור – החלו טלפונים למארגנות ואיומים מהעירייה על כך שהאירוע אינו חוקי (!) ועל כך שאם הוא יפתח הן יעצרו, להזכירכם/ן כל מרכז וצפון העיר באותו הלילה הופכת לבר ומשתנה ציבורית ענקים, אך בדרום העיר חלילה מלהזכיר מסיבות – כנראה שמה שטוב לעיר להבנה לא טוב מספיק לעיר השחורה. אבל הרי בפנתרות ופנתרים שחורים חדשים עסקינן, כאלו שלא מפחדות/ים מהשלטונות, כאלו שמכנים את עצמן/ם "לא נחמדים" – אז הם צחקו ניתקו את הטלפונים ולעבודה. תוכנן ערב מדהים – אולם ראש עיריית תל אביב יפו, חולדאי רון, איש הצבא לשעבר חשב אחרת אז הוא שלח לבית אחותי בשעה 10 כוח של יסמניקי"ם, כ-15 אנשי מג"ב ושלשה בלשים – לסגור את המסיבה, בו בזמן שכול העיר הפוכה על פיה!

השוטרים נהגו באלימות וגסות סגרו את המקום שברו חלון וטרינה, עצרו שניים ולקחו אותם לתחנה ועוד כהנה וכהנה. אולם בעידן הניידים החכמים הכול תועד להלן וידאו לדוגמא ויש עוד רבים שניתן למצוא בעמוד הפייסבוק שלי. לשאלה מדוע ניתנה תשובה אחת הפרת הסדר הציבורי לפי תקנה עירונית מספר 73 הפרעה לסדר הציבורי. ואללה? האם כל הפרעה לסדר הציבורי לפי תקנות עירוניות מביאה כוחות מג"ב יס"ם ומשטרה למקום מסוים? האם אין אלו פקחי העירייה שאמורים לאכוף את תקנות העירייה? מה קורה בשבתות עם מקומות מסחר פתוחים האם גם לשם יגיעו כוחות מסוג זה? או שאולי משום שזו מסיבה בדרו העיר של ארגון מזרחי מוצהר היא שהביאה את החולדאי להביא כוחות משטרה וצבא לסגור את המסיבה? ומי נתן אישור לפעולה תמוהה זו?

הסיפר הסתיים בטוב, לאחר ניסיון אווילי וכושל לסגור את המסיבה הערב נמשך עם המוני אנשים ריקודים ושמחה. שני העצורים, משה כהן ושולה קשת, שוחררו, בלי חקירה!, הם נתבקשן לחתום על הצהרה כי לא נגרם להם נזק פיזי או רכוש – באיזה סרט אתם חיים?!?! והערב נמשך.

זו הזגוגית המנופצת של דלת בית אחותי ברחוב מטלון 70 תל אביב יפו

זו הזגוגית המנופצת של דלת בית אחותי ברחוב מטלון 70 תל אביב יפו

אותה חבורה של מזרחיות/ים צעירים החלה גם לעסוק הפוליטיקה עירונית, הם הצטרפו לעיר לכולנו, ופועלים על מנת לשנות את פני העיר. לפני כשבועיים עיר לכולנו בחרה באהרון מדואל לעמוד בראש הסיעה וכמועמדה לראשות עיריית תל אביב יפו. בחירה זו לא עברה בלי קול צעקה גדול, מאנשים שנחלקים לשניים, גזענים, שדיברו בעיקר על מוצאו של אהרון והיותו "לא אלקטבילי" בחלקים מסוימים של העיר, שיח גזעני ומכוער; וקבוצה שנייה ששיח הפיצול קרוב לליבה, היינו מדוע לפצל את קולות המתנגדים לחולדאי. ואני אומר בואו ונמתין לספטמבר אז נהיה חכמים יותר ונחליט מי המועמד הראוי לעמוד מול חולדאי. בינתיים צעירי הדרום סימנו את המטרה, חולדאי ברוב אווילותו נתן את הדלק וכעת כשראש הנחש נחשף – קדימה לקמפיין ממוקד לשינוי פני העיר – תרתי משמע – ב-22 לאוקטובר מחוללים מהפך בתל אביב יפו!

פרולוג

היום אני טס לחודשיים – נכון אהיה בניו יורק וזה סבבה – אבל אני טס לעבוד – ואתגעגע! חברים שלי עושים לי פרדה – אחת מהן Keren Neubach עשתה לי אחלה הפתעה בתוכנית הנהדרת שלה סדר יום עם קרן נויבך והעלתה אותי לוועדה המסדרת עם עודד שחר שאותו אני גם מאוד אוהב!
והנה מה שיצא לנו…אני בטוח שתהנו…להתראות ולהשתמע בקרוב…
אז כוונו את הנקודה לדקה 1:31 הישענו לאחור ואז קפצו כאילו נשך אתכן/ם נחש…ישראל 2013…

http://www.iba.org.il/bet/player.aspx#!/style/popAudio/ar/1380044/audio/yes

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נבות  ביום יוני 30, 2013 בשעה 6:51 pm

  אמש בהפגנה מול ביתו של שר האוצר המאותגר השתתפו הלא נחמדים- הלוואי כולם נחמדים כמוהם – והתעמתו עם השוטרים והזכירו להם את מעללי המשטרה בלילה שחור ,נעצרו חמישה פעילים, היה רועש, יצירתי, כן ירבו.
  נסיעה טובה והמשך לכתוב ולהתעדכן כי יהיה חם.

 • מומחה לפרימאטים  ביום יולי 1, 2013 בשעה 10:56 am

  בחיאת זובי, ראית פעם בנשיונל ג'אוגרפיק איך עדר בבונים מתחיל להלהיב את עצמו בשריקות וצווחות? לא? אז באמת היית צריך ללכת ללילה שחור. או למקום שנבות וחבריו האידיוטים מתעמתים עם המשטרה.
  אגב, לא יעזור לכם כלום. חולדאי יהיה עוד פעם ראש עיר. אבל תמשיכו לעשות הו-הו-הו. אתם הרי לא מסוגלים להתבטא בצורה מתוחכמת יותר, וזה בכל זאת משחרר אצלכם קצת לחצים.

  • נבות  ביום יולי 1, 2013 בשעה 11:14 am

   פנינו למומחה לפרימאטים: "……….שריק שרק ………..הו הו הו………בום בום………..טרילי,,,,,טרללל….לללהההה…….חולדאי….לי לי לי….משטרה רע רע רע……." תודה רבה למומחה לפרימאטים על התצפיות והתגליות הנדירות, מדען מבריק ,משוחרר מלחצים, נאור, ובעיקר מתוחכם, חכם.

 • נתן  ביום יולי 2, 2013 בשעה 1:15 pm

  אני מתאר לעצמי את המאמר שהיה מפרסם הני אם לא היו נשלחים שוטרים . משהו בסגנון הזה:

  "כשצפוני לבנבן אשכנזי מרמת אביב מתלונן שחתול מילל ברחוב ועושה רעש, חולדאי הגיבור היה שולח גדוד של שוטרי מג"ב לעצור את החתול ,אבל כנראה שתושבי נוה שאנן המזרחיים השחורים שלא היה להם שכל להיולד בפולניה עם הצבע הנכון הם כנראה לא מספיק חשובים בשביל עירית ת"א הגזענית-אשכנזית שלא טרחה לשלוח אפילו שוטר על טוסטוס למרות תחינותיהם של תושבי רחוב מטלון שרובם צריכים לקום השכם בבוקר לעבודת כפיים קשה(חלקם בניקיון בצפון תל-אביב האשכנזיפתית) שלא הצליחו להירדם עקב הרעש.
  ככה זה במדינת האפרטהייד שלנו, אתה לא צריך קשרים אם נולדת בצבע הנכון".

  בקיצור בלה בלה ועוד פעם בלה…………

 • להב  ביום יולי 5, 2013 בשעה 10:42 am

  הלו נתן,
  למה לך לתאר דברים שדורשים ממך להפעיל כוחות דמיון ויצירתיות, שכנראה אין לך..
  העובדות והתמונות מדברות בעד עצמן!
  כל תל אביב חוגגת עד כלות, נשפכת לרחובות, פותחת עסקייה ושערייה לכל אחד ואחת, וללילה שחור שולחים שוטרים ויס"מניקים!
  בדוק להבא את מפת האירועים העירונית בלילה לבן ולמשל בבתים מבפנים, וראה איך העיר הלבנה חוגגת את עצמה לדעת, ובלילה השחור – אלימות משטרתית וזגוגיות מנופצות.
  להב

  • נתן  ביום יולי 7, 2013 בשעה 9:16 am

   לא דובים ולא חוגגת. ברוב המוחלט של שכונות העיר לא היתה פעילות בשעות הערב והלילה.

   מילא האובססיה האשכנזית שממנה אתם סובלים ,אבל לפחות תגלו הזדהות עם אלה שאתם כביכול אמורים לדבר בשמם , או שהאמת העצובה היא שהקשר בין "פעילים מזרחיים מדרום ת"א"
   לבין מזרחיים אמיתים שגרים בדרום ת"א הוא כמו הקשר בין "תנועות הפועלים" לבין פועלים…..

 • מוני יקים האנטיציוני  ביום יולי 26, 2013 בשעה 5:17 pm

  כל התאמצות לדו שיח עם אשכנזים היא טירחה לבטלה !

 • mg  ביום אוגוסט 14, 2013 בשעה 7:47 am

  היי, אני רואה לראשונה את הבלוג הזה, וכואב לי מאד. בשנים האחרונות אני חיה בחו״ל, ולא ממש יצא לי להתקל בגזענות מהסוג המתואר,
  אבל אני חושבת שעצם ההתמקדות בנושא, עם כל הדיבורים וההתעסקות- רק יוצרת מירמור גדול יותר, והרגשה של קיפוח וחוסר אונים.
  אני באופן אישי הרגשתי ממש רע עם הקריאה כאן, כי היא הכניסה בי סוג של מחשבות מתוסכלות.
  לדעתי, ככל שהאדם מתעסק במה שרע לו, נהיה לו רע יותר.
  אני כן בעד לפרסם דברים שיכולים להשפיע באיזושהי צורה, אך לא לשקוע בזה ולהתעסק יותר מידי.
  אגב, ממש אהבתי את סגנון הכתיבה והגישה החיובית, אחרי הכל

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: