אספקת כוח אדם יהודי סובייטי לשבט הלבן בישראל בשלהי המלחמה הקרה

שלום לכולםן מניו יורק. היום אני חוזר למתכונת שקצת נעלמה בחודשים האחרונים, פוסט אורח – להלן אני שמח להציג פוסט אורח של תום יפרח – בנושא ״האיום הדמוגרפי״. אני חושב שכעת עם הצגת התוכנית ״הפנים האמיתיות ״השד העדתי״״ – הנושא ימשיך ויכנס לתודעה בתור אחד השסעים המובילים בחברה הישראלית. 

שבת שלום לכולםן 
הני

לפני מספר ימים סיימתי לקרוא ספר חשוב: עפרה ישועה-ליית, "ארץ, ברית מדוע אין לישראלים מדינה דמוקרטית חילונית". הספר אומנם עוסק בכשלים הרבים של השפעת היהדות על המשפט הישראלי ועל החברה בישראל, אך למרבה ההפתעה מופיעה בספר פרשיה קטנה העשויה לשפוך אור על סדר היום הסוציולוגי של האליטה האשכנזית במדינה, מפלגת העבודה.

בשנות השמונים, סמוך לקריסת ברה"מ לשעבר במלחמה הקרה (1945-1989), ישראל קפצה על המציאה ששערי "אימפריית הרשע" הסובייטית עתידים להיפתח בעתיד הנראה לעין. ישראל הייתה נחושה לצרף לחיקה מספר רב ככל האפשר של יהודים כדי להילחם בסכנה הדמוגרפית הערבית הפלסטינית. ממשלת הימין ציפתה שמיליוני יהודים סובייטים יתיישבו בשטחים הכבושים, כך שישראל כלל לא תצטרך להחזיר את השטחים במסגרת הסדר מדיני עתידי.

לעומת זאת, ב"שמאל" הישראלי דאז, בדמות מפלגת העבודה, האמינו שבכדי לשמר את כוחו של השד העדתי האמיתי והיחיד בישראל זקוק "השמאל" היהודי האשכנזי לתגבורת כוח אדם לבנה מול "בעיה דמוגרפית אחרת", "בעיית" פנים-יהודית ישראלית, הלא היא אוכלוסיית היהודים המזרחים הנוטים יותר ימינה אל מפלגת הליכוד.  אסור לרגע לשכוח כי חלקם הניכר של מזרחים בקרב הימין הישראלי לא נובע היסטורית מקו פוליטי לאומי ניצי אלא בשל העובדה הפשוטה שמפלגת השלטון "השמאלית" בין השנים 1948-1977, מפא"י, התאכזרה אל המזרחים וסירסה אותם לחלוטין מלהתמודד כשווים מול  מקביליהם האשכנזים בכל תחומי החיים. למען השלמות התמונה, את ההשלכות ההרסניות של אפלייה גזענית בין היתר מפא"ניקית מובהקת ניתן יהיה למגר רק בעוד 99 שנים!!!

הפרשיה הקטנה בספר הנ"ל היא כדלקמן: עו"ד אמריקני מושחת בשם רוברט אי. ואלאק המקורב לממשל בוושינגטון, היה ידיד של מ"מ ראש ממשלת ישראל, ראש מפלגת העבודה  שמעון פרס. ואלאק שיתף את ידידו שר המשפטים האמריקני בשאיפת מפלגת העבודה להביא להגירתם לישראל של המוני יהודים סובייטים וזאת על מנת לאזן את השפעת היהודים המזרחים, אשר היו בעיקר מזוהים עם הליכוד (עמ' 225-227, שם). כך נכתב במסמך סודי ביום 25 בספטמבר 1985:

"יש צורך לספק לישראל זרם הולך וגובר של יהודים אשכנזים (מברית המועצות) לאיזון הזרימה של יהודים ספרדים מזרחיים אשר יש להם נטייה טבעית וקשר עם הליכוד. מנקודת מבט של אינטרסים אמריקניים, היתרון היה ברור מאליו." (עמ' 227, שם).

עולה כי חוק השבות וציונות "לא ממש שיחקו תפקיד" עבור שמעון פרס אלא מהלך פוליטי נחרץ לשימור כוחה של צאצאית מפא"ניקית גאה פן המזרחים חלילה יהיו לרוב באוכלוסייה בישראל ובמרוצת הזמן אף ינהיגו את המדינה, יכנסו למוקדי הכוח השונים, ואף יטפלו ביסודיות באי השוויון הקיצוני בין מזרחים לאשכנזים בישראל. המהלך של שמעון פרס מסביר ביתר שאת למה מה שלקח לרוסים 20 שנה, למזרחים לקח 50 שנה. "השמאל" הישראלי באותה עת, ספק אם היום, לא באמת יודע למשוך אליו תומכים מזרחים כי הוא פשוט לא רואה אותם חלק ממנו, פשוטו כמשמעו.

לסיכום, מפלגת העבודה ראתה עצמה כמפלגה הומוגנית וביוזמת שמעון פרס נקטה פעולה מדינית מחושבת אתנית. אי לכך, כלל לא מפתיע שבמקרה של "השמאל" הישראלי בשנות השמונים, כי התפוח ממש ממש לא נפל רחוק מהעץ.

תום יפרח

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • פועלות ברשת  ביום יולי 26, 2013 בשעה 6:21 pm

  מצד אחד מדהים, מצד שני כל כך צפוי ומוכר. כך עבדה השיטה.

 • אווה  ביום יולי 26, 2013 בשעה 6:45 pm

  נשאלת השאלה -למה הביאו לכאן רבע מליון אתיופים חקוקי צלב ? שהקשר שלהם ליהדות מפוקפק? לא ככ מסתדר עם התאוריה שלך.

 • ירון בנטי  ביום יולי 26, 2013 בשעה 10:24 pm

  איך שאני הרוס על תאוריות קונספירציה, בעיקר כאלו שמהם נודף ריח לא נעים: "הגרגמל האשכנזי המכוער והמרושע שוב רוקח מזימות כדי לדפוק את השחורים". מה לעשות, אבל כבר בשנות השמונים היה די ברור, שעולי ברה"מ מתעבים את האדום וכל הקשור בו. לא צריך להיות גאון או מומחה לפוליטיקה כדי להבין שעליה המונית מברה"מ תחזק דווקא את הימין. אבל הבה לא נקלקל את החגיגה: במקום להלחם באויב המעמדי, הקפיטליסט, התאצ'ריסטי, המנצל את עזרא ואת גרישה הלבנבן באותה מידה, במקום זאת נצביע על גרגמל האשכנזי.

  • דרור BDS  ביום יולי 27, 2013 בשעה 1:27 am

   העמלק הציוני-אשכנזי שוב רקח מזימות כדי לדפוק את המזרחים ואת הפלסטינים. זו לא קונספירציה, זו אמת לאמיתה. העלייה הזו מבריה"מ הגיעה לכאן אחרי מזימה גרמנית-אמריקנית-ציונית לא לתת יותר ויזות למה שמכונה יהודים לארצות אלו. זה הכל. גם העמלק הציוני היושב בברלין המכונה הקהילה היהודית אינו אלא אוסף מהגרים מבריה"מ. מקורם אינו בגרמניה.

   פרס דווקא ידע שעלייה המונית תחזק את הימין, אלא שהוא עצמו ימין. הוא, בין היתר, האויב המעמדי, הקפיטליסט, התאצ'ריסטי, המנצל את עזרא ואת גרישה הלבנבן באותה מידה, אחרת מדוע רצח את רבין? (סתם סתם, סרק סרק, קונספירציה).

  • hani24  ביום יולי 27, 2013 בשעה 1:44 pm

   ירון מילים כמו חול ואין מה לאכול. בוא ותסביר משהו – פרס אשכנזי? מייצג את הממסד? הניירות כתובים? נשלחו? אם הכול נכון אז מה הבעיה גרגמל?

 • תום יפרח  ביום יולי 27, 2013 בשעה 6:22 am

  אווה – דיברתי על מקרה קונקרטי של תכלית עליית יהודי ברה"מ לשעבר (סובייטים) לישראל בנקודת זמן מאוד ספציפית המגובה בהסבר סוציולוגי פוליטי של שמעון פרס. לא ראיתי טעם להתחיל להיכנס לעלייה האתיופית כי זה נושא בפני עצמו, בהחלט ניתן לערוך השוואה אבל זה לא מה שניסיתי להראות כאן.

  ירון בנטי – כותבת הספר המוזכר במאמר הייתה עיתונאית בכירה במעריב ועושה עלי רושם של אשת מקצוע אמינה ביותר, אם אתה חושב שהנכתב בספר הוא עורבא פרח, אתה יותר ממוזמן להוכיח לי. אתה טועה בעצם הקישור למישור הכלכלי בין הליכוד והעבודה, הפיצול בין ימין ושמאל בישראל בראש ובראשונה בא לידי ביטוי במישור המדיני, אל תשכח שמי שהתחיל את ההפרטות במשק היה יצחק רבין ז"ל ולא מנהיג מהליכוד.

 • Juliette Bolton  ביום יולי 28, 2013 בשעה 1:24 pm

  ביוזמת הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו התקיימה התוועדות עם כבוד נשיא המדינה מר שמעון פרס במשכן נשיאי ישראל ונערך דיון על "מעמדה והשגיה של יהדות מרוקו בישראל" במפגש זה הוענק לכבוד הנשיא פסל דיקן-ראש (מברונזה) מעשה ידיו של האמן שמואל בן עמי. השתתפו חברי "ועדת התיאום" של הארגונים הגדולים-הארציים ובינלאומיים של יהדות מרוקו וצפון אפריקה בראשות מר רוברט אסרף, וכן מר שאול בן-שמחון-יו"ר הארגון העולמי של יוצאי צפון אפריקה, מר שמעון בית-און-יו"ר ברית יוצאי מרוקו בישראל, מר מאיר קנפו-יו"ר ארגון פעילי ההגנה המחתרת וההעפלה בצפון אפריקה ומר רפאל בן-שושן-יו"ר תנועת "עודד" בישראל. בין המשתתפים פרופ' שמעון שטרית-לשעבר שר המדע, הדתות והכלכלה, עו"ד עמי סביר-יועץ משפטי לפדרציה, מר חיים ממן-חבר נשיאות הפדרציה ויו"ר מועצת איגוד עורכי כתבי העת והעיתונאים בישראל, חברי הנהלה והנשיאות. הנחה: מר סם בן-שטרית-יו"ר הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו, שבראשית דבריו, ביקש לברך את הנשיא פרס בשתי ברכות: "ברוך שהחיינו וקיימנו…" לראות נשיא המדינה, ו"ברוך שחילק מכבודו לבשר ודם". ברכה, הנאמרת כשפוגשים מלך. הנשיא פרס כיום הינו בבחינת "מלך היהודים". כן, בישר סם בן-שטרית שהפדרציה מעניקה השנה 362 מלגות לסטודנטים מעוטי-הכנסה, בנים ובנות להורים יוצאי 36 גלויות, בסכום כולל של 1,470,919 ש"ח. זו עליה של 700% לעומת 2004! נשאו דברים: מר רוברט אסרף, פרופ' שמעון שטרית ומר שאול בן-שמחון. בדבריו, בירך הנשיא פרס על הפגנת האחדות בקרב ראשי יהדות מרוקו ואת הפדרציה על מפעליה החברתיים ותמיכתו במפעל המלגות שלה. הנשיא סיים את דבריו: "יהדות מרוקו רשאית להיות גאה במעמדה כיום בישראל, בייצוגה הנכבד במוסדות שלטון נבחרים ובתרומתה בכל תחומי חיינו:כלכלה, בטחון, אמנות, תרבות,חינוך ומדע". את ההתוועדות המרגשת סיימו בשירה ופיוט האמנים: אלברט מרציאנו ודוד צרפתי.

 • גלבוע דוד  ביום אוגוסט 16, 2013 בשעה 12:24 pm

  הכתבה איננה רק גזענית אלא גם פאשיסטית ונגועה בשנאה חולנית. לקרוא לעלייה הרוסית בשנות ה-90 תגבור דמוגרפי צריך מוח מטורף. ראשית מדובר במליון ויותר יהודים שחירותם נשללה משך 70 שנה וכאשר עלו לא זכו להעדפה כלשהי ונאלצו להכשיר עצמם מחדש לתנאי התעסוקה. היהודים האלה הצילו מערכות הרפואה, הסיעוד, התקשורת ועוד ענפי צמיחה והיו הכח המניע בכלכלה. לחילופין נזכור כיצד האליטה של יהדות המגרב היגרה בשנות ה-50 לצרפת ושלחה לישראל את הזקנים והחולים שהיו מעמסה על מערך הרווחה השברירי של ישראל הצעירה. העולים שהגיעו מהמגרב ואלה שבאו מרוסיה לא היו תומכיה של השלטון השמאלני והם חזקו כוחם של ש"ס הליכוד ומפלגות הימין. אבל בדמגוגיה אין חוקי אמת ולכן משבשים אותה כשרוצים. הצמיחה שהביאו עולי המגדב היתה בתחום הדתי עם פריחת המליונרים של מתחמי הבאבות והרנטגנים שהם בפועל עכ"ום שלא תרמו להעלאת רמת החינוך של הילדים שנותרו מאחור כאשר ישראל התקדמה. מזלט של אלה שהתגייסו לצבא הוא שיכלו לגלות תושיה ויכולת להתקדם הודות לדמוקרטיה ועקרון השויון הפועליפ בצבא וכך צמחו מנהיגים בתחום זה.
  אין כל ספק שקיים הבדל תהומי בין דחף הלימודים בין שבטי המהגרים והשוני זה מוביל לפערים ולתחושת הקפוח המלווה חלק לא מבוטל מצאצאי המהגרים ממדינות ערב. בהקשר זה מתבלטת יהדות עיראק שבהא גם היא בעת העלייה מהמגרב והתערתה בדרך קשה וללא טענות קפוח בכל תחומי החיים של ישראל. כדאי שהמזרחים המקצועיים ילמדו קליטתם כדי להבין הסיבות לכשלון הקליטה של יוצאי צפון אפריקה.

  • תום יפרח  ביום אוגוסט 18, 2013 בשעה 3:19 pm

   מה אתה אומר דוד גלבוע ?,

   אין לי דבר ואף לא חצי דבר נגד יהודים סובייטים אבל הציטוט מהמאמר שכתבתי לקוח ישירות מספרה של עפרה ישועה-ליית מדבר בעד עצמו ללא כחל וסרק.

   לפי הציטוט הנ"ל, שמעון פרס בתור ראש מפלגת העבודה ראה בעליית יהודי ברה"מ – אספקת כוח אדם שנועדה לגבש מחדש את כוחה של ההגמוניה הלבנה מטעם "השמאל" דאז, מפלגת העבודה.

   עפרה ישועה-ליית היא עיתונאית מצוינת לשעבר וכיום יועצת תקשורת, אתה יותר ממוזמן להפריך את הנאמר, דא עקא, עם עובדות לא מתווכחים.

   בנוסף לציטוט הנ"ל, בפרק הקודם (הפרק השני) בסדרת "השד העדתי" של אמנון לוי, ח"כ אריה דרעי בעצמו מעיד שיצחק רבין ז"ל אמר לו באחת השיחות ביניהם את המשפט הבא: "מזל שהגיעה העלייה ברית המועצות לאזן" מול חרדים, ערבים, ספרדים. ראה דקות 33:40-35:10
   בבקשה, הקישור: http://panim.nana10.co.il/Article/?ArticleID=996860

   מה הקשר ליהדות המגרב?, תתמקד במה שכתבתי, אני גם לא מצאתי טעם לציין את העובדה שרוב היהודים שהיגרו לכאן מברה"מ לשעבר נמצאים בימין. אני בחרתי להתמקד בראייה הסוציולוגית הלבנה של מפלגת העבודה בראש שמעון פרס, המפלגה הגדולה באותם ימים ב"שמאל" הישראלי.

   אפרופו גזענות,

   "צמיחה שהביאו עולי המגדב היתה בתחום הדתי עם פריחת המליונרים של מתחמי הבאבות והרנטגנים שהם בפועל עכ"ום שלא תרמו להעלאת רמת החינוך של הילדים שנותרו מאחור כאשר ישראל התקדמה".

   "אופס", נראה שיש כאן מישהו מכליל באופן גזעני?, אתה ככה בקלות דעת אומר שכל החינוך של יהדות המגרב מסתכם בבאבות ורנטגנים?, אתה מוכן לבסס את זה?, אתה מציג זאת גם בבוז והתנשאות שהולמת הרבה ישראלים.

   יהודי המגרב תרמו ותורמים ועוד איך למדינה במגוון תחומים ובינתיים מי שמכליל, ממלא את פיו מים לנוכח הגזענות הממוסדת כלפי המזרחים וחושב שהוא יודע יותר מאחרים מה טוב להם הוא אתה!

   "אין כל ספק שקיים הבדל תהומי בין דחף הלימודים בין שבטי המהגרים והשוני זה מוביל לפערים ולתחושת הקפוח המלווה חלק לא מבוטל מצאצאי המהגרים ממדינות ערב."

   בין אלו שבטי מהגרים?, יש פערים רבים בין מזרחים לאשכנזים בעקבות מדיניות ממשלות ישראל, פערים אלו מבוססים על מחקרים אקדמיים הכוללים נתונים אמפיריים. העובדה שיש מזרחים המפריזים בהיקף האפלייה ולא נותנים את הדעת לנסיבות הקשות שפקדו את המדינה באותה עת לא מעלה ולא מורידה מעצם קיומה של אותה אפלייה ממוסדת אנטי מזרחית.

   בבקשה טעימה (יש עוד):

   ד"ר שלמה סבירסקי, המנהל האקדמי של מרכז אדוה: "אפליית המזרחים נובעת מדעות קדומות שגובשו החל מעליית התימנים":
   http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000715325

   אפליה בעבודה: שם המשפחה אשכנזי? סיכויי הקבלה מזנקים:
   http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000864941#fromelement=leftmostpopular_narrow_Node_2

   השד העדתי האמיתי מאת פרופ' אמנון רובינשטיין:
   http://amnonrubinstein.com/%D7%94%D7%A9%D7%93-%D7%94%D7%A2%D7%93%D7%AA%D7%99-%D7%94%D7%90%D7%9E%D7%99%D7%AA%D7%99.html

   מסכמים עלייה // "מה שלרוסים לקח 20 שנה – לקח למזרחים 50 שנה":
   http://www.themarker.com/news/1.1976520

   תחושה או אפליה? // "בקצב הנוכחי, ייקח למזרחים 99 שנה להגיע לשוויון מוחלט":
   http://www.themarker.com/news/1.1976460

   מאמר טרי מהיום של רוביק רוזנטל, "החטא הקדמון":
   http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/500/030.html?hp=1&cat=479&loc=11

   "כדאי שהמזרחים המקצועיים ילמדו קליטתם כדי להבין הסיבות לכשלון הקליטה של יוצאי צפון אפריקה."

   כולם צריכים לעשות בדק בית מקיף, אבל איפה האחריות של המדינה?, אתה מדלג על זה כי לא נוח לך להתמודד עם זה.

   עד כה, הוצאת את דיבתי לרעה ולא יצקת אבק תכני מינימלי לכינויים: "גזענות", "פאשיזם" ו"שנאה חולנית"; המשכת בהכללה גזענית כלפי יהודי המגרב, הוספת הסבר עמום ועולה כי התנערת מאחריות המדינה לאפלייה הממוסדת האנטי מזרחית.

   העדפת לרדת לגופו של אדם ולא לגופו של עניין, סוקרטס קרא לזה: "מתי שהדיון אבוד, השמצה הופכת לכלי המפסיד". אני בחרתי להראות את המשמעות הסוציולוגית של עליית יהודי ברה"מ לשעבר מנקודת מבטו של פרס בהתאם לציטוט הנ"ל, עסקינן במאמר קצר וממוקד ולא במחקר אקדמי.

   שאלה לי אליך, במידה ואתה מודה בקיומה של אפלייה ממוסדת אנטי מזרחית, האם אתה תומך שבתור התחלה על המדינה להכיר בכך ו/או לפחות להקצות משאבים כדי להדביק את הפערים?

טרקבאקים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: