תעודה של טיפשות

בימים האחרונים נחשפנו ל״פרסומת״, לא. באמת, לתעודות הזהות והדרכונים ה״חכמים״. הכותרת היא שיר של הזמר דני רובס, זה לא אני, ובתמונה יושב אדם ששר את השיר מאחורי הקלעים ולפניו אדם אחר שעושה קניות

בימים האחרונים נחשפנו ל״פרסומת״, לא. באמת, לתעודות הזהות והדרכונים ה״חכמים״. הכותרת היא שיר של הזמר דני רובס, זה לא אני, ובתמונה יושב אדם ששר את השיר מאחורי הקלעים ולפניו אדם אחר שעושה קניות – מהות הפרסומות היא לא בנק או רכב או אפילו קניית דירה – המהות היא מסתבר גניבת זהות בישראל. והפתרון הוא, פשוט לפי הפרסומת, לרוץ במהירות השיא ללשכת משרד הפנים הקרובה לביתך ולהוציא את תעודות הזהות והדרכונים החכמים כי אלו, מסתבר, ימנעו את גניבת הזהות שלנו.

ניסיתי להבין אם זו מכה לאומית ומישהו חוגג ברגעים אלו עם הזהות שלי – מה הפתרון בתעודה ״החכמה״? למה היא תמנע את גניבת הזהות שלי ואיך? האם יוצא מתוכה שוטר ושומר על זהותי? אם זו מכה לאומית האם הפתרון הוא לא לגייס את מיטב המוחות המשטרתיים שיש לנו להילחם בפשע אכזרי זה ולמנוע את הבעיה? בבחינה של העניין מגלים כי גניבת זהות היא פשע גדול בארה״ב בעיקר עקב המסחר הנרחב באינטרנט, מאצלנו זה עדיין לא כל כך גדול, ועקב חברות כרטיסי אשראי פרטיות והקלות בה מקבלים כרטיס אשראי בארה״ב. בישראל כרטיסי אשראי ברובם מגיעים מהבנק והם תחת בקרה גדולה הרבה יותר.

אם כן, מה העניין? ובכן העניין הוא מסע הפחדה מתוזמן – משום שאנשים רבים החליטו שהם לא רוצים את התעודות ״החכמות״. למה? ובכן ישנה התנגדות. רבה לתעודות הזהות הביומטרית. ולדעתי פה קבור הכלבhttp://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2800217,00.html. עם קבלת תעודת זהות זו אנו מפקידים את טביעת האצבע שלנו, וזיהוי דרך רשתית העין שלנו למאגר מידע כלל מדינתי שיהיה תחת שליטת המדינה. אז מה? יגידו רבים, ובכן תחשבו על זה בשלב הבא מצלמות ברחוב (יש כבר המון כאלו אבל יהיו כמעט בכול פינה) ושלום לפרטיות שלנו! כל מקום שנהיה בו, כל דבר שנעשה הכול! יהיה חשוף רשום ומתועד. האח הגדול הנה הגענו!

 

 עובדים עלינו!!!!!

שנית, ישנם רבים שטוענים כי מאגר מידע, כל מאגר מידע, אינו חסין מפריצה וגניבת הנתונים, ואם זהו המצב, אז מדוע להכניס את כל הביצים לסל אחד? מדוע לסמן מטרה לכל ההאקרים העולמיים בדמות המאגר הביומטרי של כל תושבי מדינת ישראל? הרי אנחנו אלופי הפשלות, תנו לנו משהו שניתן לפשל בו אנחנו נמצא דרכים חדשות לעשות. את שיותר גרוע, אז למה לקחת את הצ׳אנס?

ראשית, אני מצר על לקיחת הכסף שלנו ומימון פרסומת טיפשית וחסרת כל תוחלת להפחיד אותנו לרוץ ולהחליף את תעודות הזהות. מדהים אותי שאנחנו מרשים לפקידי הממשל לקחת את כספי הציבור לפרסומות שהן עלבון לאינטלגנציה. כמו כן, אני חושב שיש כאן איטרסים זרים. הכוונה לדעתי אינה לשמור על הזהות של תושבי מדינת ישראל  מגניבת זהות פנימית, וגם לא לתת לנו את מרחב הפרטיות שלו אנחנו זקוקים, המטרה לדעתי היא פיקוח גדול. והדוק יותר של המדינה על אזרחיה. הרצון המובלע הוא להחלים את היד על השיבר של המידע – עם כל הכבוד למדינה אינני חושב שזהו תפקידה או מקומה. זכותנו, כל אחת ואחד מאיתנו, לשמור על פרטיות שהיא חיונית וחשובה לכולנו. אז, זה לא אני רץ להחליף את תעודה זהות/הדרכון שלי במשרד הפנים – אני מעדיף עוד כמה ימי פרטיות מבלי להפקיר את פרטי למדינה.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • מוני יקים האנטיציוני  On אוקטובר 11, 2013 at 4:35 pm

  אילולא ראיתי שהני זובידה חתום למטה הייתי בטוח שאיזה קיבוצניק או אשכנזי מצפון ת"א כתב את זה

 • הצועד בנעליו  On אוקטובר 11, 2013 at 6:47 pm

  אין לי ספק שהאנטיציוצי המגיב מעלי מחייב את המאגר הביומטרי כדי לזהות אשכנזים (וזה לא רחוק מהסיבה שבגללה חלק מהשלטון תומך במאגר הביומטרי).
  אבל ציפיתי שדווקא אתה תשים לב לכך שהאומלל בפרסומת שהזהות שלו כביכול נגנבת נראה כמו תמצית הנחנח הלבן בעוד לזה שחותם על הלוואה בבנק בשמו כביכול יש גוון שחור (מקריח) ועם שפם. זה לא במקרה שבחרו בייצוגים האלה.

 • אייל, נציג הרשות לניהול המאגר הביומטרי  On אוקטובר 13, 2013 at 10:35 am

  שלום,
  ראשית, במאגר הביומטרי אין זיהוי רישתית העין אלא רק טביעת שתי האצבעות המורות וצילום פנים.
  שנית, המאגר הביומטרי תוכנן ועוצב על פי דרישות האבטחה המחמירות ביותר בהתאם להנחיות גורמי הביטחון של מדינת ישראל. המאגר מנוהל על ידי רשות נפרדת לחלוטין, והוא אינו מחובר לרשת חיצונית. יש מספר מצומצם מאוד של אנשים עובדי הרשות למאגר ביומטרי המורשים למאגר, והם עברו סיווג בטחוני על ידי השב"כ.
  בברכה,
  אייל, נציג הרשות לניהול המאגר הביומטרי

  • hani24  On אוקטובר 13, 2013 at 8:09 pm

   אהלן אייל,
   איזה יופי שאתה כאן!
   שאלות שיש לי הן:
   1. האם לאחר בניית המאגר הביומטרי ניתן יהיה דרך מצלמות רחוב לעקוב אחרי כל אזרח במדינה?
   2. האם למרות כל מה שאמרת יש סיכוי שיפרצו את המאגר?
   3. באילו מדינות יש כבר תעודות חכמות – ומהו היקף החדירה בקרב האזרחים של התעודות?

   אשמח אם תענה לשאלות
   בתודה
   הני

 • אסף  On אוקטובר 13, 2013 at 3:25 pm

  לאייל שלום,
  להזכירך, יש לפחות שלשה מוסדות ביטחוניים שתוכננו ועוצבו על פי דרישות האבטחה המחמירות ביותר בהתאם להנחיות גורמי הביטחון של מדינת ישראל: המטכ"ל, הכור בדימונה, והמכון הביולוגי.
  להזכירך, בשלשתם ארעו דליפות חמורות. ישנם שני הבדלים בין המאגר הביומטרי ובין המוסדות הללו. ראשית, המידע שבמאגר הוא מרוכז מאוד ולכן קל לשאת את כולו על התקן זיכרון בודד. שנית, את צה"ל, את הכור, ואת המכון הביולוגי צריך. את המאגר הביומטרי לא צריך.

  למידע נוסף, אתה מוזמן להכנס לאתר הבא: http://no2bio.org

  בברכה,
  אסף, נציג המתנגדים למאגר הביומטרי

 • הצועד בנעליו  On אוקטובר 14, 2013 at 4:07 pm

  שאלה קטנה ליותם (אייל):
  מדוע על אנשי השב"כ והמוסד נאסר להצטרף למאגר הביומטרי?
  מה מסכן את בטחונם שאינו מסכן את בטחוננו בהצטרפות למאגר?
  תענה תשובת אמת, כפי יכולתך.

 • מיכל  On אוקטובר 17, 2013 at 10:58 am

  לי נראה שיש אנשים שעוברים על החוק, גונבים ומזייפים ולכן נח להם שלא יהיה מאגר ביומטרי.
  לא אמרתי פלסטינים ומסתננים.
  אני גם מתה לדעת האם כל אלה שמדברים נגד נתנו דוגמא אישית ובכל פעם שהם עוברים בנתב"ג הם מחכים את כל התור לביקורת הדרכונים ולא נותנים טביעת אצבע.

  • אסף  On אוקטובר 17, 2013 at 7:36 pm

   שאלה למיכל.
   באתר הבא http://no2bio.org/letters-to-knesset
   תוכלי למצוא רשימה של כמה מהתנגדים למאגר הביומטרי. מי מהם לדעתך הוא גנב או זייפן?

  • hani24  On אוקטובר 19, 2013 at 7:31 am

   הי מיכל – אני מוכן ללכת איתך למשטרה על מנת שנבדוק אם אני מזייף או גונב…תגידי מתי!

 • Engel Sara  On אוקטובר 18, 2013 at 2:06 am

  לכל מי שחושב כאן שזו המצאה ישראלית אז עלי להודיע לכם שזו לא המצאה ישראלית. היא מקובלת כמב מספר שנים באירופה וכל מה שממציאים באירופה או בארצות הברית גם ישראל צריכה כי זה חוסך לה את אימוץ המוח על סוג המיסים החדש שצריך להמציא כדי להוציא עוד כסף מהעם. זו היא גם השיטה באירופה. כל יומיים להמציא משהו חדש כדי להוציא כסף מהעם כי הכסף לביזבוזים של השרים, הפקידים הגבוהים ועוד אי אילו מלככי פינכא, אינו מספיק כבר. ויש גם מישהו שהימציא איזה דבר חדש שצריך לבנות בכל מחיר וכמה מחיר זה לא איכפת לו כי "אחריו המבול" אז "שהעם ישלם"… אז השיטה היא לתת העלאה בשכר ולקחת אותו תכף מהצד השני על ידי איזה מיסוי מטומטם…

 • יעקב מהקיבוץ  On אוקטובר 18, 2013 at 11:00 pm

  ל אייל, נציג הרשות לניהול המאגר הביומטרי ? רציתי רק לדעת ,איך הגעתה לכאן לענות לשאלות למינהם? וזה מסביר את כל הסיפור ,שהני שאל שאלה מאד שאלתית…..אבל תמים וטוב לב.מדן ועד אילת אתם ברשימה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: