יאללה בית"ר!

אני אוהד הפועל תל אביב, לא רואים עלי – ככה אומרים הרבה. אני יותר מתאים לקהל של בית"ר, אותם אגב אני לא שונא, חלק נרחב מהם חברים טובים שלי. אני מנסה להסביר למה זה לא נכון לחשוב בצורה של שחור ולבן, כן ולא, אלא יותר במובנים של רצף וזה לא כל כך הולך לי. אבל בימים האחרונים נראה כי החברה הישראלית מצליחה יותר מתמיד לחשוף את פרצופה הגזעני והנלוז, והכול בגלל שתי לוויות ואף לא חתונה אחת.

זה התחיל עם מותו של גדול פוסקי הדור, הרב עובדיה (עבדאללה) בן גורג'יה יוסף, כמה וכמה אנשים לא אהבו את העצב הנורא וההתכנסות של כשמונה מאות אלף אישה ואיש, במפגן הכוח הגדול ביותר אי פעם במדינת ישראל – על מנת לתת כבוד לאיש ולזכרו. קראו להם: פרימיטיבים, כת, חסרי דעת, נבערים ועוד כהנה וכהנה. אבל האנשים בשלהם, הם הלכו אחר איש שסימל עבורם יותר מכל את מה שהם ראו בו "ישראליות".

לווית הרב עובדיה (עבדאללה) בן ג'ורגיה יוסף. צילום: אלכס קולומויסקי

לווית הרב עובדיה (עבדאללה) בן ג'ורגיה יוסף. צילום: אלכס קולומויסקי

ואז הלך לו לעולמו אריק איינשטין, אותו אוהד ספורט והפועל תל אביב כה מוכר ידוע ואהוב. האיש, שחשוב להזכיר, ניסה לבעוט למרוד כמעט בכול מוסכמה של החברה בה הוא גדל. רק על מנת להזכיר לאלו מאיתנו בעלי הזיכרון הקצר, אותה "ארץ ישראל ישנה וטובה" שרבים מאיתנו עורגים לה, אריק וחבורתו עשו הכול על מנת לבעוט, לנתץ ולהרגיז אותה חדשות לבקרים. בין אם במוסיקה מרדנית, ביגוד מוזר, זקנים, חיי קומונה עם שחרור מיני, צריכת סמים אלכוהול וייבוא תרבות, רחמנא ליצלן היישר ממחוזות הגולה. מה שאיינשטין וחברתו אמרו אז לאותה ארץ ישראל הישנה והטובה לדידי הוא: "עופי לנו מהעיניים, אנחנו עושים כאן משהו חדש, שלנו!".

חלק מחבורת לול - אריק איינשטיין, צבי שיסל וג'וזי כץ. "אם זה היה קורה היום בטח היו רודפים אחרינו צלמי פפראצי" (צילום: אלונה איינשטיין)

חלק מחבורת לול – אריק איינשטיין, צבי שיסל וג'וזי כץ. "אם זה היה קורה היום בטח היו רודפים אחרינו צלמי פפראצי" (צילום: אלונה איינשטיין)

ואז שוב קמו להם כל אותן ה"נשמות הטהורות" שמצאו בעניין קרדום לחפור בו על מעמדם ההולך ופוחת בעיני הציבור הישראלי והופ מצאו את הסולם לצאת ממרתפי השכחה חזרה לתודעה הציבורית, ומה יותר קל מאשר לדבר קצת גזענות ושנאה. והרי הקרקע כבר הוכנה להם על ידי הפארסה של משטרת ישראל ונושא איל גולן, שהרי איל גולן כמראה לא יועמד לדין, ואם במוסר עסקינן אין כלל שאלה קיום יחסי מין עם קטינות אינו בחלק הטוב של ספר המוסר שלי, אבל, ברור לי, שספר המוסר שלי אינו אחיד ומשוף לכל. מהאשמות בבעלת קטינות, הפכו את הזמר הכי ישראלי, כן זהו איל גולן אם נרצה או לא הוא המושמע ביותר בישראל מזה מספר שנים כמו גם הפופולרי ביותר, למתחמק מתשלומי מיסים. והכול ברצף. נראה כאילו מישהו אמר אם לא ניתן לטפול עליו את נושא שערוריית המין, נעבור למשהו אחר – ובחלק האחר הגיעה לה ההדרה, הגזענות והשנאה.

הוא לא ישראלי! הוא הכי ישראלי! הוא זמר מזרחי! זה מייצג את ארץ ישראל הישנה והטובה, ואילו זה את התדרדרות הערכים בישראל. כמה גועל? כמה סחי? ומדוע? שהרי אריק, ינוח על משכבו בשלום, לא חיפש וכעת גם לא יחפש את הכבוד או הכתרים הללו. לאריק, לא אכפת היה למי יקראו ישראלי, זהו לא סיפור האב הבן ומשרד האוצר, זהו איש אחר, צנוע, נעים הליכות ובעיקר לא מחפש כבוד, שהרי גם בחייו הוא לא הסכים לבוא ולקבל פרסים שניתנו לו.

אז למה הם עושים זאת? ובכן הם עושים זאת לא משום שהם אוהבים את אריק או את שירתו, הם עושים זאת משום שהם שונאים את האחר יותר מאשר אוהבים כל דבר אחר. הם עושים זאת משום שהם רוצים להאדיר את עצמם, לנסות ולבסס את מקומם בהיסטוריה, הם עושים זאת משום שהם פחדנים! המיתוס של ארץ ישראל הישנה לא קיים יותר וספק אם היה קיים אי פעם – מה שיש הוא המהות והוא הווה, תשתלבו או שפשוט תשתקו.

לאור כל אלו, אני הני זובידה, אוהד הפועל תל אביב קורא היום: יאללה בית"ר! כי אותי לא מניעה שנאה, אלא, בראש ובראשונה, אהבה – מה יותר ראוי מהמילים הבאות:  "יש בי אהבה והיא תנצח…"

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • שאול סלע  On דצמבר 2, 2013 at 9:53 pm

  דברים שכתבתי ותגובה הזויה שקבלתי כנראה מעדו שלום שלום תלך ואל תחזור
  19 "הגדול מכולם" ?
  שאול סלע >> 02-12-2013 >> 02:15:29
  הגדול מכולם זה עוול שעשה ראש הממשלה לאריק איינשטיין ולתרבות העברית שאני לא רואה אותה כתרבות שלי. דן אלמגור כתב חלק גדול מהשירים שהיו נכס צאן ברזל של הזמר העברי, ברא את "שרתי לך ארצי" וכתב את איש חסיד היה

  אז מי הגדול מכולם ? כולם גדולים

  חלק גדול מהרפרטואר של אריק איינשטיין שהוא נתן פרשנות לביצועים שקדמו לו כמו יצאנו אט,דודו ועמק ישראל.

  האם הפרשנות שלו דומה לפרשנות של ארתור רובינשטיין לבלדות של שופן ?

  בהחלט לא

  מהי רמתו כמוסיקאי ? פרובינציאלי שלא הגיע להשגים של אסתר עופרים ועפרה חזה מחוץ לישראל

  וזאת התגובה

  19.1 בור ועם הארץ
  עדו >> 02-12-2013 >> 05:32:00
  אריק איינשטיין בחר לגדוע את סיבוב ההופעות המצליח מאוד של "החלונות הגבוהים" בסוף שנות ה-60 אחרי כחודש כי רצה להיות בארץ ולשיר בעברית, באופן מודע לחלוטין ושמח לחלוטין. ממש ממש ממש לא עניין אותו להצליח בחו"ל. וכמבצע, לעתים גם כמשורר (ובכמה שירים גם במלחין), וגם כשחקן – היה מעולה שבמעולים. הגדול מכולם, אכן. הוא הוכר כגדול מכולם עוד בחייו, ולא רק על ידי ראש הממשלה. רק אדם אומלל, מריר, מסכן, שונא אדם, לא מסוגל להתרגש עד עמקי נשמתו מכל כך הרבה משיריו (מלים וביצוע) של אריק

  • alora levi  On דצמבר 3, 2013 at 3:47 pm

   אנא דייק – המקרה של גולן חמור הרבה יותר ממה שתיארת כאן. עפ"י יומן שישי, חדשות ערוץ 2, מראש היה ברור לפרקליטות שאין שום קייס נגד גולן. במשך 4 ימים רבה הפרקליטות עם המשטרה (כן, רבה, כך טען דני קושמרו) וביקשה שלא יצאו בהודעה "פרשת הזמר המפורסם", כי אין שום קייס כנגד הזמר המפורסם. הסיפור מלכתחילה היה אביב של הזמר והעובד שלו.
   אב, המשטרה החליטה (או שאולי זה מישהו אחר, גבוה יותר), שיותר חשוב לה לעשות כותרות ויצאה עם הכותרת "הזמר המפורסם", וכך בשניה, הוכתם שמו של גולן לנצח ודמו נשפך ברשת כאילו אין מחר. אגב, הכותבת אינה אוהבת את גולן ו/או את המוסיקה שלו.

   תוך 3 שעות מרגע מותו של איינשטיין, כבר התחילו להשתמש במותו כקרדום לחפור בו כדי לקדם כל מיני אג'נדות. הגברת בר גפן, השתמשה במותו כדי לקדם את השמאל ולהוקיע ימניים. גדעון לוי, אבישי מתיה, שי גולדן, יעל פז-מלמד ואחרים- כדי להוקיע מזרחיים, רוה"מ כדי להצדיק את השחיתות שלו. בקיצור, רק חיכו למותו כדי להוציא את הטינופת שישבה להם בפנים.

   • alora levi  On דצמבר 3, 2013 at 3:50 pm

    **אביו כמובן

   • יהונתן  On דצמבר 5, 2013 at 1:27 pm

    אתם סוחרים בהנצחת בעיות. לינוי בר גפן – מוצאה מזרחי. ועדיין מותר לה לא לאהוב את המוסיקה של אייל גולן, או את פעולותיו!

 • אין לי שם  On דצמבר 5, 2013 at 4:43 pm

  איזו "אהבה" בדיוק יש בכתביה שלך? על מה אתה כותב בטורים כמו זה, חוץ מאשר על השנאה שלך ל"אחרים"?
  אולי תחפש את השנאה אצל אייל גולן וחברו המזרחי הגאה סבלימינאל? אולי תשאל אותם למה הם קוראים למוזיקה שלהם "מזרחית" ולא "ערבית"? אולי תלך ותעשה סקר כמה מזרחים בארץ מוכנים לזהות עצמם כערבים? אתם ילדים קטנים? בהכל אשם הממסד האשכנזי? אין לכם דיעות משלכם ויכולת להחליט לכאן או לכאן?

  וכן, אתה צודק. אייל גולן הוא הכי ישראלי. כי ישראלי זה כבר מזמן מושג מקביל לערס מזרחי. כזה שלא סופר אף אחד אחר סביבו. כזה שמקמבן, ומוכן לדרוס ולרמוס את כל מה שזז, כזה שיהרוג אותך בשביל תור בקופה באיזו מכולת או בנק. אבל אחד, כמובן, שתמיד גם יהיה לו דגל ישראל ענק מאחוריו ושיצביע לאיזו מפלגת ימין דוחה במיוחד. וכמובן גם יאשים את האשכנזים על הדרך בכל דבר רע שקרה לו ויתהה למה הם כולם לא מתו בשואה (משהו שאני שומע יותר ויותר לאחרונה).

  חבל שאתה לא מוכן ללכת עם המסקנות שלך עד הסוף. חבל שהאשנזים תמיד אשמים. חבל שהערכים שאתה כביכול מטיף להם הם ערכים אשכנזים – אירופאיים נטו, שכל קשר בינם לבין הערבים (בין אם מוסלמים לבין אם יהודים) שאתה מנסה לייצג הוא מקרי בהחלט. חבל שהמזרחים הם תמיד הקורבן, ואתה אפילו אל מבין את הפרדקוסליות של המחשבה שלך (אסור לזלזל בתרבות המזרחית, אבל מותר לראות בהם קורבן נצחי של ה"אליטה" האשכנזית הלא קיימת).

Trackbacks

 • By יש בי אהבה | העוקץ on דצמבר 3, 2013 at 12:25 pm

  […] הפוסט התפרסם לראשונה בבלוג של הני זוביידה […]

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: