זו לא המוסיקה שכטמן!

זה אינו שיח מוזיקלי או תרבותי. זהו שיח על פוליטיקה ומשאבים. אתם, שחוששים מאובדן השליטה והכוח, דעו ששלטונכם קרוב מאוד להגיע לקצו!

פרופסור דן שכטמן הוא חתן פרס נובל לכימיה! משום מה הוא החליט בעצמו כי הוא מתאים להיות נשיא מדינת ישראל, האמת בתור איש מדע המדינה הוא הצחיק אותי, הוא כנראה אינו מבין שזהו תפקיד ריק מתוכן ובעיקר ייצוגי אולם משמעות אין לו, ובשנים האחרונות המוסד, עקב בחירה של כמה וכמה נשירים לא הכי מתאימים בלשון המעטה, איבד קצת הרבה מיוקרתו. רק להזכירכם, הנשיא הנוכחי של מדינת ישראל, מר שמעון פרס, גם הוא חתן פרס נובל, לשלום. יתכן כי שכטמן הוא איש ראוי, הוא באופן ברור בעל ידע רב בתחום הכימיה ואף חדשני, אולם הוא במספר פעמים הוכיח בורות חברתית, וכנראה גם מוסיקלית.

אני יודע, אל תקפצו, יש הרבה שלא אוהבים שירים כאלו ואחרים, בסדר, הבנתי! אני לא מכריח אף אחד לאהוב שיר כזה או אחר, אבל כשזה מגיע לאמירות גורפות וכוללניות, זה כבר יותר מידי. אני יודע יש כאלו שיגידו מה הוא כבר אמר? אלו ממש כמו בלעם, באו לקלל ויצאו מברכים, שהרי הם ברוב בורותם לא מפסיקים לאחר האמירה של מה הוא אמר, הם חייבים להתנצח עם ככל השיח שהרי הם מבינים זהו לא שיח מוסיקלי או תרבותי שהו שיח על פוליטיקה, כוח ומשאבים! אבל להם לא משנה בואו וננסה לדבר על העובדות הכלליות. והכי חזק, כל אותם אווילים שאומרים זה פוגע במוסיקה הנפלאה של המזרחים בישראל, ואז ברוב בורותם מצביעים על זוהר ארגוב, אביהו מדינה ועוד – ואלו הם אותם אנשים שבשנות ה-70 וה-80 קראו למוסיקה הזאת "זבל".

אז במה עסקינן? ובכן, חברות וחברים איננו עוסקים במוסיקה, כלל לא! זהו עיסוק בכוח, במשך יותר משנות דור, משנות ה-50 ועד לשנות ה-90 שלטו במוסיקה הישראלית אותם אנשים, עם השנים הם הפכו למנוונים, ולכאן נכנסו המזרחים שהודרו מכל מקום – ולא הם לא עשו רק מוסיקה ישראלית עם גוונים מקומיים, מה שכל המקטרגים קוראים מזרחית – הם עשו הכול – רוק (גבי שושן, מני בגר ועוד) והם עשו גם מוסיקה ישראלית חדשה. כמעט בכול תחום הם הפכו לבולטים ביותר, וזה הפריע אך לא ברמה גבוהה משום שמבחינת החשיפה הם עדיין לא היו בצמרת.

זו כבר לא מוסיקה מזרחית ולא ים-תיכונית! זוהי המוסיקה הישראלית! וכבר אין קסטות היא שולטת בכול מקום...אבל הבלעמים ימשיכו בשלהם...

זו כבר לא מוסיקה מזרחית ולא ים-תיכונית! זוהי המוסיקה הישראלית! וכבר לא צריך קסטות, היא שולטת בכול מקום…אבל המקטרגים ימשיכו בשלהם…

פתאום בשנות ה-90 הכול משתנה. התקשורת נפתחת וממיליוני קסטות בתחנה המרכזית הם מתחילים להיות מושמעים בכול מקום! וזה משנה את מאזן הכוחות, אפילו הטלוויזיה הבינה שאם היא חפצת חיים היא חייבת להקשיב להמונים – והזמרות והזמרים המזרחים תופסים את לב ליבו של הפריים-טיים. וכאן מתחילה מלחמה שאינה קשורה במוסיקה, היא קשורה בכסף, הרבה מאוד כסף וכוח. לתוך מקום זה נשאב שכטמן.

גילוי נאות, אינני מכיר את שכטמן, ויכול מאוד להיות שהוא איש נחמד, אולם התגובה שיצאה מלשכתו היא מביכה ומראה עד כמה הוא חסר כל אוריינטציה חברתית, לא פחות – "…הציטוט הוא חלק מתשובתו של פרופסור שכטמן. הדברים נאמרו בהומור. לפרופסור שכטמן אין דבר וחצי דבר נגד מוסיקה מזרחית, להפך, הוא שומע ברכב דיסקים ממרוקו. מדובר באדם שמגיע לכל עיירות הפיתוח ומלמד את לימודי הכימיה בהתנדבות לתלמידים. לנסות לייחס לו כוונות אנטי מזרחיות זה להוציא דברים מהקשרם".  בתגובה אחת הוא הצליח להחמיר את כל העניין, הם זיהו את הבעיתיות, הם הגיבו בצורה משפילה. שכטמן מחבר את עיירות הפיתוח למזרחיות באבחה, וגם מתייחס בהומור, גרוע מאוד לדעתי, לאחד מהנושאים הטעונים ביותר בישראל. בחייך, דן, ואתה רוצה להיות נשיא?

לכל אותם צעקנים של "תפסיקו עם האכלולי שתולי" – לי אין בעיה אני מוכן להפסיק ולדבר על הנושא ברגע ולחזור לשיח "רציונלי" בתנאי – שנעשה חלוקה מחודשת של כל הנכסים החברתיים הכלליים – אקדמיה, קרקעות, דירקטוריונים הכול! עד אז, עשו טובה שבו בשקט, כי אתם לא רק גזענים אלא אתם גם מכחישים, אתם שמוכנים "להרג על מנת שאלו שאתם לא מסכימים איתם יוכלו להשמיע את דעתם" מחליפים את עורכם ברגע שמדברים על אתניות! למה? כי אתם חוששים מאיבוד ההון הסימבולי שלכם, מאיבוד השליטה והכוח. אך אל דאגה, גם שלטון האימים החזק ביותר נופל שדוד בבוא היום, ושלטונכם קרוב מאוד להגיע לקיצו…

הטור הופיע לראשונה באתר Ynet

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אריאל  ביום פברואר 21, 2014 בשעה 8:51 pm

  אז למה אני חושב שאתה אפס?
  פרופ' דן שכטמן עשה בשביל מדינת ישראל בכלל והמדע בפרט הרבה יותר ממה שכבודך יהיה מסוגל לו אי פעם. הוא זכאי לדעותיו, כמו כל אדם במדינה (כן, אפילו אתה מקופחי). מותר לו, כמו לרבים אחרים, לתעב את המוזיקה המזרחית ה"פופולארית" של היום. עושה רושם שלדידך, אם אני אשכנזי, אזי אסור לי לא לאהוב את התרבות הערבית עליה גדלת, ואת המוטיבים האורינטליים בהם אתה כלכך מתגאה. אז שמע, לא סובל אנשים כמוך, ולא בגלל המוצא שלך. אתה רוכב על תעמולה גבלסית בשביל להעביר נקודות לא רלוונטיות לחלוטין, ויעידו על כך התגובות ה"אוהדות" שקיבלת לאחר פרסום הטור העלוב הזה. רוצה לחלק משאבים? איך זה שבחברת החשמל רוב מצבת העובדים היא ממוצא מזרחי ורק ה"סגל" האקדמי הוא ברובו אשכנזי? איך בנמלים כבר לא רואים שוורץ? וגולדברג? איך אתה מלמד בעמק יזרעאל, ומתלהם על קיבוצים כמו רמת דוד וחנתון אבל שוכח שאחוז ניכר מאוד מדרי הקיבוצים הם מזרחיים שנקלטו לפני עשרות שנים ובנו את חייהם שם, בעוד במושבים באזור כמו עין העמק, אליקים ומדרך עוז (נכון, מועצה אזורית מגידו..) לא דרכה כף רגל של אשכנזי עד לפני כעשר שנים, כי הם לא היו רצויים שם? אותם מושבים שבהם לכל משפחה יש נחלה בת כמה דונמים עליה אפשר לבנות ולבנות ולבנות? למה לי לא מגיע? למה המזרחיים מקפחים אותי?
  ובוא נפתח את ההשוואה ההו, כה משכילה שלך על ספיר סבח הארסית מטבעון. ארסית כי היא כזו, אגב, לא בגלל מוצאה (בניגוד אליך, אני מחשיב את מוצאה כישראלית. היא נולדה פה וכנראה גם הוריה..) אני מצטט:
  "כן כל הצדקנים שצקצקו בלשון, ואפילו יותר, עם חשיפת פרשת איל גולן ודיברו גבוהה גבוהה על הצורך לשמור על ילדות רכות בנות 17, אבל כשלילדה קוראים ספיר סבח – למשחטה! צבועים נמאסתם!!!"
  תגיד, אתה באמת משווה בין השניים? למה? הצורך לשמור על הילדות נבע מהיותן אשכנזיות? מהיותן האליטה הכה שנואה עליך? כמה בנות שאוהבות את יצירתו ונוצלו ע"י האב? או הבן? או שניהם? לעומת ילדה מתלהמת שגילינו ששמה הוא סבח? ואם שמה היא מוסקוביץ', האם היא הייתה מקבלת את ההגנה שלך?

  אתה עלוב, מזוייף, והכי עצוב, שבצהובונים ממשיכים לתת לך במה. רוצה לשבת בדירקטוריון? למה? מה השגת? אתה כבר יושב במקום הראוי לך, מוסד אקדמי נלעג ודירקטוריון של הקשת הבכיינית הפשיסטית שלך. אני לא אטרח אפילו להגיב במקום שבו יש קוראים כמו ווינט. אני אשאיר את תגובתי פה, בחור בו אתה קבור.

  • טל  ביום פברואר 21, 2014 בשעה 9:07 pm

   תגובה גזענית שמנסה להקטין, אבל הקטן יוצא אתה.

 • shaultweig  ביום פברואר 21, 2014 בשעה 11:05 pm

  אין לי מושג בהיסטוריוגרפיה של יהודים מזרחים לא עיראקים לכן אני מדבר על היהודים העיראקים. חוץ מהמוסיקה מנסה המימסד הציוני אשכנזי לנכס לעצמו את ההיסטוריוגרפיה של יהודי עיראק. המימסד עשה מאמצים בעבר לקטוע את סיפור ההיסטוריוגרפיה של יהודי עיראק בהגעתם לשער העליה. המאמצים האלה באו לביטוי מוחשי בסדרת טלויזיה בת שלושה פרקים שעשה סאלים פתאל לפני כשלושה עשורים .

  אם ההיסטוריוגרפיה של יהודי עיראק נקטעת בשער העליה אז יכולים הציונים להעצים את הנראטיב של הצלת יהודי עיראק, אפילו הצלה ממלחמת האזרחים שמתרחשת שם בעשור האחרון.אלא שההיסטוריוגרפיה של המגורשים מעיראק ממשיכה לאחר הנחיתה בלוד וההסעה לשער עליה.מרגע שדרכה רגלם של יהודי עיראק ב"מולדתם החדשה" ,הדפו היהודים העיראקים את נסיונותיהם של הפקידים האשכנזים לדחוק אותם לפריפריה,ולשמחתינו במאבק שהצליח. ישנם גם מחקרים מבוססים שמראים שאשכנזים קיבלו ישר עם הגעתם ארצה פתרונות של קבע בדיור ותעסוקה במרכז הארץ,בעוד שהמזרחים נתקעו למשך שנים במעברות עם הטוריות. אם היו אשכנזים שהגיעו למעברות,הם יצאו משם מהר מאוד.

  הנסיונות העלובים של המימסד האשכנזי "לתבוע פיצויים בשם יהודי ערב מהממשלות שהחרימו את רכושם" זוכים ללעג. מה שעומד מאחורי הנסיונות העלובים של בן דרור ימיני והמימסד האשכנזי ל"קיזוז רכוש" ו "סכום אפס" הוא נסיון להתחמק מפיצוי הפלסטינים שגורשו בנכבה. הנסיונות ל"קיזוז רכוש וסכום אפס" הם גם לעג ליהודים המזרחים שבסיבלם צריכים לשלם על המתנות שקיבלו האשכנזים מהרכוש הפלסטיני השדוד.

  במאמר שפירסמתי בקדמה ובבלוג של הני סיכמתי את הדברים בצורה חדה ותמציתית.

  [..]הפרהוד הוא ארוע שעבור הציונים מהווה פוטנציאל של בניית מיתוס שמציב את התנועה הציונית כמי שחילצה את יהודי עיראק מציפורני הנאצים. המיתוס לא נבנה רק בגלל הצורך של התנועה הציונית במיתוסים אלא בעיקר כדי "לשים טיפקס" על עובדות היסטוריות ביחסם של פקידי התנועה הציונית למגורשים העיראקים למדינת ישראל. מאבקם של אשכנזים כפרטים או מוסדות רשמיים להעלים מההיסטוריה הכוללת בתוכה ניחשול, דיכוי, אפליה וקיפוח של מזרחים לא פסק אפילו ליום אחד.[..]

  ואם הפוסט עוסק במוסיקה אז אסיים במוסיקה. בשנתיים האחרונות מתקיים מפעל שנקרא "היכל המוסיקה העיראקית". עד היום יש תעוד ב יוטיוב של למעלה מ 25 סרטוני וידיאו של אירועי מוסיקה בערבית הן של זמרים יהודים כיעקב נשאווי ומילו חממה,והן של זמרים ערבים שהגיעו מעיראק או מקהילות של גולים עיראקים. מדובר בסרטנים בהי 30 דקות עד שעה ,כאשר רוב הסרטונים הם בני שעה. האירועים מתקיימים בהיכל התרבות באור יהודה ומועלים ליוטיוב.

  שאול סלע

  • טוריה  ביום פברואר 22, 2014 בשעה 1:35 pm

   שאול, האשכנזים יצאו מהר מהמעברות כי הם בילו את כל זמנם בישיבה על התחת, שתיית עראק ומשחק בקלפים. אבל אם כל כך רע לכם אז אתה, זובי, ושאר יללני אכלו לי שתו לי עם המוח המלא עמבה, יכולים לחזור לעירק. אין ספק שתרגישו שם בבית. הם ערבים, אתם ערבים, הנה מה טוב ומה נעים שבת ערבים גם יחד.

 • למה נתנו לערבים בני דת משה להגיע לארץ? למה?  ביום פברואר 21, 2014 בשעה 11:16 pm

  פאתט אחד שבקושי הצליח לקבל משרה במכללת טיז אל נאבי מוציא את כל תסכולו באיומים מגוחכים על אשכנזים

  • תימני  ביום פברואר 27, 2014 בשעה 9:14 pm

   מענין דרישה לגיטימית לתקן את העוול של חלוקת אדמות חינם לאשכנזים הופכת לאיום מגוחך על אשכנזים.

   הלואי שלא היינו באים לפה הפכנו כמו האשכנזים למצורעים של המזה"ת.
   דרך אגב המדינה האשכנזית הייתה קורסת בשנות ה-50 ללא המזרחים

   החזירו את אדמות כנרת לתיימנים

 • איציק  ביום פברואר 23, 2014 בשעה 9:36 am

  אז השכלתך בתור "איש מדע המדינה" הביאה אותך למסקנה שתפקיד נשיא המדינה הוא "ריק מתוכן"? חתיכת ממצא מדהים. יש מצב שבקרוב תקבל גם אתה פרס נובל, תוכל להציע עצמך למשרה הרמה ויהיה לנו נשיא ממוצא מזרחי שאוהב מוזיקה מזרחית ומקרב בין חלקי העם. האני יא חביבי, גם שכטמן וגם אתה אנשי אקדמיה אבל זה כמו שגם ברק אובמה וגם יושב ראש ועד הבית שלי הם פוליטיקאים. שכטמן ראוי להיות נשיא כי הוא ענק מדעי שאגב פעיל מאוד חברתית שנים ולעומק. ומה לעשות הוא מתעב מוזיקה מזרחית. זכותו.

 • ג'ו  ביום פברואר 23, 2014 בשעה 7:36 pm

  אתה מוקיון. פוני של טריק אחד זבידה. איש מדע המדינה אעלק. בגלל טיפוסים מגוחכים כמוך אף אחד חוץ משלושת חבריך בפייסבוק לא לוקח ברצינות טענות חברתיות במדינה הזו.

 • pierre zaoui  ביום פברואר 28, 2014 בשעה 4:21 pm

  מר זוביידה , בחיאת דינק , אל תדבר בשמי.אל תיעלב בשמי.אתה עירקי עם פרצוף של ערבי ואני אלג'ירי ברברי עם פרצוף אשכנזי. מה לי ולך? הוריך שמעו את אום כלתום והורי מוזיקה אנדלוסית ו…מוצרט ושרל אזנבור .אתה אוכל אוכל ים תיכוני לשבת ואני קוסקוס עם קציצות בשר ודג ברוטב אדום כמנה ראשונה אתה למדת בחול וחי בארץ ואני למדתי בארץ וחי בחול. מה לך ולי ? אני שואל כי איני בטוח שארשה לאחת מבנותיי להינשא לערבי יהודי מלא רגשי נחיתות אשר לא המזרח שולט בו אלא הערביות בצורתה הרעה .אותה תרבות של הרס כל מה שאחרים עושים . לא עשית תואר במדע מדויק כי…קל יותר לאונן שנים בחוג למדעי הרוח והצלצולים .שמתי לב ש99 אחוז מצעקני הפס אודו אליטה הספרדית ממדעי הרוח באים .הבריחה ממדעים ממש תוציא דור של פרסי נובל במדעים מדויקים אשר ,מטבע הדברים, הביאו ומביאים הרבה לכלכלה, בטחון, להייטק, לבריאות…של העם הישראלי. נו זוביידה , אתה חושב שפרופסור טוביינה , דק זגורי, הקרדיולוג הגדול דרעי, רק כדי להזכירם צריכים אחד כמוך כדי להיות מה שהינם : ענקי מדע אירופאי אשר ידעו לגשר בן מזרח למערב ?להם לא התמזל המזל להגיע לארץ יהודים אלא לבוא ממרוקו וטוניסיה כתינוקות או להיות ממגורשי אלג'יריה ב62.זה לא שוורץ אחיה בתקופה ההיא אלא סל ז'ואיף שקידם את פניהם ללא חיוך. האם אי אפשר לאמר שישראל צריכה משוררים, סופרים, מוזיקאים, טובים בלי קשר למי היה הסבא? דוגמאות טובות תמצא בברירה הטבעית, עופרה חזה, יזהר כהן ,בועז שרעב ועוד. התרבות הישראלית סובלת שנים מסופרים 'לא רעים', פסלים וציירים 'לא רעים' משוררים 'לא רעים' גם ביוצאי אשכנז. האם צריך להוסיף ל'לא רע' הזה רע מוחלט? חוץ מזה , הקידמה ,כיום, אינה במזרח אלא במערב. לא מסכים ,לך לאכול חצץ.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: