למה בצד המחטיף עומדים "ערסים"

ימים קשים עוברים עלינו, על כולנו – לא זו לא מטאפורה זו המציאות לעילא ולעילא, וכולנו נמצאים בתוך הקלחת. ועם זאת ישנם דרכים שונות בהם אנשים שונים מתמודדים עם מציאות זו. נראה כי בישראל החליטו שיש שני סוגים של אנשים שמאלנים וימניים. ויש עוד כמה דקויות שאנסה לעמוד על טיבן כאן. אולם בהתאם לחלוקה הדיכוטומית הזו – העם גם מתפלג לו לימין ולשמאל – וככה זה הולך – אשכנזי/ת, חילוני/ת, משכיל/ה ונאור/ה שמאל – ולעומתם מזרחיות/ים מסורתיים/דתיים, לא כל כך משכילים וכמובן שהם לא נאורים ימין. נעזוב את הגזענות שעולה מטוריהם של כמה וכמה כותבים, ראו לדוגמא: ציפר 18-07-2014, נראה כי האפשרות לומר את מילת הגנאי "ערסים", שאותה הם מגלגלים על לשון כדבש טהור, היא כמו זיכוך פנימי – הם לא אנחנו – לא פשיסטים זו העלאה בדרגה לפי ציפר – כולה "ערסים".

לפי ציפר יש כאן בהפגנה שמאלנים ו"ערסים" - גזענות בחסות מחנה השלום! צילום׃ פוראת נסאר, חדשות 2

לפי ציפר יש כאן בהפגנה שמאלנים ו"ערסים" – גזענות בחסות מחנה השלום!
 הפגנה בחיפה 19 ביולי 2014 צילום׃ פוראת נסאר, חדשות 2

ציפר ומריעיו, למען האמת לא רחוק מהאמת – הוא ואחרים שבמשך שנים נהנו מההון התרבותי-חברתי וגם כלכלי שתעשיית השלום הניבה עבור קבוצת החיברות שלו — כעת עומדים קצת המומים מפרי הבאושים של "הצלחתם". בעוד ציפר לפחות רואה צד אחד של המשוואה בעינים מפוקחות, השמאלנים – כן – הם שבמשך שנים הדירו מידרו וקיבעו גבולות של מי בפנים ומי בחוץ – לצד השני הוא לועג בבוז וגזענות כאשר התחושה היא שהוא מתענג עמוקות על כל פעם שהמילה ערס על הטיותיה עולה ממקלדתו – אולם למגינת ליבי לפחות זהו ניצחון פירוס.

אולם, במקרה זה ברצוני לא רק להתייחס לשמאל האשכנזי המתנשא – ולא אינני טוען כי אין בשמאל מזרחים – אך בעוד גם בשמאל וגם בימין המזרחים הם רק עלה תאנה ברמת הייצוג – ישנם מספר הבדלים בין הקבוצות. ראשית, בימין יש יותר מזרחים כנציגים. ושנית, בימין יש לפחות קבלה ברמה נציגותית של מזרחים ומזרחיות – גם אם בצורה מדומה ותיאטרלית. המעניין הוא בשמאל ה"נאור" שקי החבטות בימין הם אך ורק המזרחים ו/או המזרחיות. אך לצמצם בעיהזו רק לצד הישראלי תהא טעות, היות והבעיה אינה רק בצד הישראלי – הבעיה היא גם בצד הפלסטיני, שבמשך שנים מתייחס למזרחים כ"ערסים" הגוש הבעייתי שעומד בליבה של הבעיה – זוהי סגירת הדלת המחולטת והסופית בפניהם של המזרחים מהאפשרות להפוך לגשר בין הישראלים לפלסטינים. תמיד אני נזכר בהופעתו של חבר הכנסת זחאלקה בסרט אשכנז ואינני מבין להיכן נעלם הקול הזה בקרב הפלסטינים.

אך חשוב לציין כי אינני מאשים את הפלסטינים בעיוורן זה, היות וגם הם נפלו קורבן לאותה סוציאליזציה של המנגנון האשכנזי אליטיסטי בישראל – גם הם מאמינים שהגברים האשכנזים שמנהלים את מדינת ישראל והיישוב בתקופת טרום המדינה הם טובים יותר מהמזרחים/יות וגם מהם הערבים. אחרת איך ניתן להבין את העובדה ששתי הקבוצות המוחלשות, שלמרבה הפלא גם מהוות את רוב האוכלוסייה, מעולם לא ישבו יחד בניסיון למצוא את הגשר?

אני יודע זהו טיעון מורכב ובעייתי, וכן הוא משוקע בהרבה דם, שאת רובו הקיזו לוחמים לא מזרחים, היות והמזרחים ברובם כמעט ולא מגיעים ליחידות העלית של צה"ל (ראו ענת רימון-אור – "ממות הערבי עד "מוות לערבים": היהודי המודרני מול הערבי החי בתוכו"). כמו כן, יש כאן שאלה של ערביות ומשקלה התרבותי-חברתי, הכיצד הפכה ערביותם של המזרחים בישראל לכתם כה נורא עד כי הם חייבים לנקותה בהפיכה עצמית לסופר-לאומיים או "ערסים" אליבא ד'ציפר, כשאלמנט האנטי-ערביות הוא מרכזי באותה לאומיות? מה גורם להם להתנכר כה בתוקף לכל המסורת התרבותית-שפתית-חברתית של הוריהם? ובכן טענתי היא שאותה סוציאליזציה של הממסד האשכנזי שאותו ציפר מאדיר כל כך – היא העומדת בבסיס בעיות אלו.

עד אז שלא יתפלאו להם ציפר ומרעיו שהם עומדים בצד ה"חוטף" של החברה הישראלית – ועוד פחות מכך שבצד ה"מחטיף" עומדים להם ה"ערסים" שהם במו ידיהם בנו חברתית-כלכלית ותרבותית. ואני כותב זאת ממקום של כאב היות ואני נגד כל סוג של אלימות.

ככה דגעון לוי אוהב טייסים!

ככה גדעון לוי אוהב טייסים!

בשולי הדברים אני רוצה להזכיר דווקא מזרחי שהפך ל"שנוא האומה" ולא מהסיבות הנכונות לטעמי – גדעון לוי. שהרי גדעון לוי הוא קול המצפון של ישראל – ובכן לא ולא – טעות גדולה בידיהם של כל מבקריו גדעון אינו שונא טייסים להיפך גדעון אוהב טייסים! כן, כן הוא מת עליהם כל עוד הם רק "דופקים" מזרחים, מהגרי עבודה ופליטים ולא בהכרח מכיסא המטוס אלא מכיסא ראש העירייה הוא אוהב אותם ואף יצביע להם! (חולדאי, ראש העיר שלי) וראו, הפלא ופלא, כאשר אותם טייסים פוגעים בילדים בעזה מזדעק לו גדעון לוי ויוצא ראש וראשון נגד כל הטייסים (הרעים לטיס). מעניינת מאוד הדיכוטומיה הזו של לוי – ועוד יותר מעניין איך העיוורון שלו ושל ציפר מתאחדים להם יחדיו כשמדובר במזרחים.

וזה מה שהם עושים למזרחים וקבוצות מוחלשות אחרות בתל אביב יפו - רק שאת אלו גדעון לוי לא רואה...

וזה מה שהם עושים למזרחים וקבוצות מוחלשות אחרות בתל אביב יפו – רק שאת אלו גדעון לוי לא רואה…

מה שציפר ולוי לא מבינים הוא שאין חצי חצי – כאן יש הכול או לא כלום…כל עוד הם ודומיהם עוצמים את עיניהם להתעמרות המבנית-מוסדית במזרחים, ולמרבה הצער אף תומכים ו/או מובילים את המתקפה ונותנים לה לגיטיצמיה – אל להם לצפות שברגע האמת תשמע תרועת ההמונים מאחורי המטרות שהם רואים בם כחשובות. נכון, גם בימין אין יותר מידי מזרחים בצמרת, וכשהם נוגעים בה הם בדרך כלל מופלים מהר מאוד – אבל היחס…אוי היחס…נראה שזה משהו שלעולם לא תבינו בשמאל הישראלי המתנשא – קוראים לזה חטא ההיבריס.

טור הדעה פורסם לראשונה בעיתן הארץ בתאריך ה-23/07/2014

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דוד רביד  ביום יולי 23, 2014 בשעה 5:47 pm

  מניסיוני רב השנים אוכל להעיד שלא נתקלתי באפליה מכוונת נגד ה"מזרחים". היו מקרים בהם ראיתי
  ההפך הגמור, השתלבות מלאה. מה שמטריד אותי היא התובנה השולטת בחוגים אחדים של האקדמיה בישראל, זו האומרת שהתכונה הבולטת המשותפת של ילידי האזור הוא הרצון להשליך את הכישלון האישי והקולקטיבי על הזולת. לדעתי, כאינטלקטואל מוערך, עליך להקדיש מחשבה, ואולי מחקר שלם לאימות או הפרכת התובנה. אתה מאשים באפליה של המזרחים, הקיימת ללא ספק, את
  "ההתעמרות המבנית-מוסדית במזרחים" ( מה זה ?), בעוד הסיבה האמתית עלולה להסתתר במקום אחר. למשל, באמונה התמימה במטבע הלשון 'כולו מין אללה, או בע"ה, שאינו אלא צורה אחת של המנהג לייחס את ההצלחה או הכישלון לזולת.
  באיחולי הצלחה בכל אשר תפנה
  דוד רביד

  • hani24  ביום יולי 24, 2014 בשעה 8:48 am

   הי דוד, טיעון מעניין. שאלת תם: האם ניסיונך מבוסס על עשרות מקרים? מאות? אלפים? מאות אלפים? האם ניסיונך מייתר את כל המחקר האקדמי בנושא?
   אם התשובות חוץ מלשאלה הראשונה או השנייה – הן לא – הרי שאתה מעמיד מול כל המחקר האקדמי את הניסיון האישי לך – ועם כל הכבוד, לפחות לדעתי זו לא תחרות הוגנת…
   הני

 • Євген Брагінський  ביום אוגוסט 6, 2014 בשעה 10:31 am

  "מזרחי שהפך ל"שנוא האומה" ולא מהסיבות הנכונות לטעמי – גדעון לוי", מי המציא את השטות הזאת? הוריו של גדעון לוי ילידי צ'כיה.

  • hani24  ביום אוגוסט 8, 2014 בשעה 9:59 am

   צודק, כמובן! משום מה נעלמו המרכאות מהמילה מזרחי…תודה על תשומת הלב…הני

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: