שוד הקרקעות הגדול

הקיבוצים מהווים פחות מאחוז מסך האוכלוסייה והם מקווים להשתלט על מאות אלפי דונמים לבנייה בסיוע שר השיכון. ממש אוליגרכיה נדל"נית חדשה

כבר שנים שמדברים על דיור ציבורי, ושנים שגונבים את הדיור הציבורי. למה? כי שר השיכון אף פעם לא בא מתושבי הדיור הציבורי. הוא לעיתים קיבוצניק, שלום לך שר השיכון אורי אריאל, לעיתים משרת אינטרסים של חברות בנייה – אבל אף פעם לא מהדיור הציבורי או ממקומות שבהם משפחות עומדות בפני סכנת פינוי.

הדיור הציבורי, לפני כניסת חוק הדיור הציבורי בשנת 1998, מנה כ-100 אלף דירות. כיום מספר הדירות הצטמצם בכ-40 אלף. בכסף שנכנס ממכירות דירות אלו נרכשו רק 250 דירות נוספות. מדוע? אולי לאוצר ולשר השיכון פתרונים.

אולם בכך לא מסתיימת הסאגה. למרות התעשרות קופת המדינה בכ-2 מיליארד שקלים ממכירות מלאי הדירות בדיור הציבורי, לא עשתה המדינה הרבה לתחזוקת הדירות הנותרות. באחרונה התבשרנו על גזירה/גניבה חדשה – המדינה, בחסות שר השיכון והבינוי, החליט שוב "לנסות את מזלו" ובהחלטה שנוגדת את דעתם של היועץ המשפטי של מנהל מקרקעי ישראל, וגם זו של היועץ המשפטי לממשלה – ולהעביר את ההחלטה במנהל לטובת הפשרת אדמות הקיבוצים לבנייה.

רבים ודאי יקפצו וישאלו מה הבעיה? הרי הקיבוצים קיבלו את האדמות מהמדינה וכעת הם מממשים את זכותם על הקרקע. ובכן, שקר וכזב. הקיבוצים קיבלו את הקרקע על מנת לעבד אותה חקלאית. מרגע שחקלאות אינה הבסיס שעליו מסתמכים הקיבוצים – עליהם להחזיר אחר כבוד את הקרקעות של הציבור כולו לרשות הציבור. ומה נעשה עם אלו שעדיין מעבדים את אדמותיהם? ובכן, כאן התשובה קלה ביותר. כל מי שמעבד את אדמותיו למחייתו ימשיך להחזיק בקרקע ובכך תם הדיון. אולם, כל אלו שעשו "שינוי ייעוד" לקרקע בצורה לא חוקית, כמו קניון על כביש החוף, או צימרים, או בתי קפה או מחסנים ועוד ועוד, כל אלו שכעת עושים צחוק מהמדינה ומהמטרה שלשמה הוענקה להם הקרקע, ישיבו את הקרקעות למדינה.

 

זהו קניון שהוקם נגד החוק ועובד נגד החוק בלי מפריע - מעניין למה?

זהו קניון שהוקם נגד החוק ועובד נגד החוק בלי מפריע – מעניין למה?

למה? לא מגיע להם משהו על השנים שבהן הם עיבדו את הקרקע? הרי הם חלוצים. ובכן, לשאלה זו אין תשובה פשוטה והיא די מורכבת. ראשית, מגיע להם. אבל מה מגיע להם זו שאלה חשובה. לא מגיע להם את אשר הם מבקשים בחמדנות ובגרגרנות, שהרי חלוציותם הפכה למנוף להון נדל"ני-כלכלי-חברתי. לא מגיע לכל אחד נחלות לבנים ממשיכים. למה? ובכן, האם מישהו הציע לדרי הדיור הציבורי שיושבו ביישובי ספר דיור לבנים ממשיכים? עד כמה שאני יודע, המדינה הגיעה וביקשה מהדיירים לקנות את הדירות במחיר מלא. אינני מבקש זאת מיושבי הקיבוצים, אולם אינני מסכים שיתרחש כאן שוד בחסות המדינה של המשאב החשוב ביותר והמצומצם ביותר שיש לנו במדינה.

מהו הפתרון? ובכן, הפתרון די פשוט ומיידי. כל אותן אוכלוסיות שעומדות להפסיד מעסקה מושחתת זו צריכות להתאגד, ולהעמיד קבוצה אחת. בין חברי הקובצה צריכים להיות אנשים מכל שדרות האוכלוסייה בישראל, שהרי הקיבוצים מהווים פחות מאחוז מסך האוכלוסייה והם מקווים להשתלט על מאות אלפי דונמים לבנייה, ממש אוליגרכיה נדל"נית חדשה בישראל. כאן אני רואה את החברה הישראלית עומדת מאוחדת נגד ניסיון נואל זה של שר עם אינטרסים ברורים לבצר את מעמד בני קבוצתו ולהעניק להם על חשבון גזל מכלל החברה משאב נדיר שהוא של כולנו.

אסור להירתע מלקרוא לילד בשמו: המעשה של שר השיכון מסריח. אסור להתיפייף ולנסות לכסות על ניסיון זה במילים מכובסות – יש לומר ריש גלי לשר השיכון הנכבד שניסיון זה לגזל של משאב ציבורי ראשון במעלה לא יעבור בשקט. בעוד אתה מנסה לצ'פר את הקיבוצים בהטבות קרקעיות שמנוגדות אפילו לדעתו של היועץ המשפטי של מנהל מקרקעי ישראל – הניסיון לנשל מזכויותיהם את תושבי הדיור הציבורי ותושבי כפר שלם בתל אביב נצבע בצבע ברור ומחריד – גזענות.

ישראל של 2014 היא ברובה חסרת חמלה לחלש ולאחר, ואת המצב הזה מנצלת היטב האליטה הכלכלית-פוליטית-ממסדית על מנת לשסות את הקבוצות המוחלשות זו בזו. במקביל נמשך המאמץ לגזול את המשאבים הקולקטיביים. הגיע הזמן להתעורר, ויפה שעה אחת קודם.

 

הטור פורסם לראשונה ב-Ynet בתאריך: 07/09/2014

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • syeret  ביום ספטמבר 7, 2014 בשעה 10:27 am

  אם בקיבוצים עסקנו מה עם המושבים שגם שם לא חסרה אדמה!

 • מוני יקים האנטיציוני  ביום ספטמבר 7, 2014 בשעה 10:27 am

  הקולוניאליזם האנטי סוציאליסטי במלוא כיעורו זה הקיבוצים האשכנזיים הגזעניים

 • freebird  ביום ספטמבר 7, 2014 בשעה 4:42 pm

  תהרגו אותי אני לא מבין אתכם. מה קשר בין שני הדברים. רוב הקיבוצים לא חיים באזור שפיים. הם גרים בגליל, בגולן, בנגב, בערבה ובבקעת הירדן. הקרקע שלהם שווה פחות מדירת 3 חדרים בדימונה. מפא"י כבר לא בשלטון והם לא המפונקים שבגין דיבר עליהם. מגיע לדיירי הדיור הציבורי כל מה שאתה מבקש ומגיע לקיבוצניקים שיהפכו את הקרקע שלהם להרחבה קהליתית, לבנים ממשיכים וגם לצימרים. כפר בלום לא חיה על חשבון קרית שמונה, סעד ונחל עוז לא חיים על חשבון אשקלון ושדרות, מרום גולן ואפיק לא חיים על חשבון קצרין וקליה לא חיה על חשבון מעלה אפרים. כולם חיים היום מהיד לפה ובקושי גומרים את החודש. אין כאן שום ענין עדתי גילוי נאות: אני תושב פ"ת, חצי ספרדי חצי אשכנזי ואין לי משפחה בשום קיבוץ!

  • רובי  ביום ספטמבר 7, 2014 בשעה 6:23 pm

   פשוט צריך אויב משותף לאחד סביבו את ההמונים.
   ומה יותר טוב מקיבוצניקים? הם מעטים, הם בפריפריה, אין להם כבר כוח פוליטי,
   אידיאלי.

   • מוני יקים האנטיציוני  ביום יולי 4, 2015 בשעה 5:22 pm

    כל הקיבוצים האשכנאזיים הם בלוף קפיטליסטי מובהק ליצירת מפעל הנדל"ן של פולשים קולוניאליסטים אשכנאזים שמשתלטים על ארץ שלימה תוך דחיקת האוכלוסיה המקומית למחנות פליטים תוך ניצולם ככוח עבודה זול לשם הנצחת הכיבוש והנישול !

 • hani24  ביום ספטמבר 7, 2014 בשעה 6:48 pm

  שלום לכולן/ם ותודה על התגובות שלכם/ן, אני עונה תשובה כללית היות והמוטו הוא די אחיד:

  ראשית אנחנו לא מביטים בעניין בצורה אידיוסינקרטית (יענו ייחודית אישית) אלא על תופעה ברמה נומוטתית כללית! כל התנועה הקיבוצית.

  שנית, וחשוב לציין כי למרות הטיעון המעניין של קיבוצי הפריפריה הוא לא בדיוק מחזיק מים, היות ואם נשווה בין הקיבוצים בפריפריה הרי שמצבם טוב הרבה יותר מהיישובים בפריפריה – לפחות להם יש מזון, מעון, מלבוש וחינוך…דבר שנשלל כמעט מכול תושבי הפריפריה שברובם מזרחים ולא אשכנזים – למרות שיש כמה וכמה אשכנזים בפריפריה.

  שלישית, זו אינה קונספירציה זו מדיניות מותכננת היטב מלמעלה על ידי ראשי התנועה הקיבוצית שמפעילים לחץ בלתי פוסק על שר השיכון וראשי מנהל מקרקעי ישראל – לא מאמינים תבדקו את קמפיין התנועה הקיבוצית. כעת אני יודע שתגידו שלא כולם שותפים לו – ובכן גם אני לא שותף להרבה החלטות של מדינת ישראל, אך בתור ישראלי אני מקבל עלי את הדין והאחריות שבלהיות ישראלי….האשמה היא חד משמעית בתנועה הקיבוצית ושתפים לאשמה הם המדינה והמנהל – וגם כאן לא כולם….

  לסיום, קל לנסות לצאת מהכלל, קשה יותר להלחם במגמה ולצאת נגד השחיתות והגניבות, אני בטוח שאם נאחד כוחות נצליח, אבל אם ננסה להתנער מהקורה זה לא יקרה….

  • freebird  ביום ספטמבר 7, 2014 בשעה 11:33 pm

   קיבוצי הפריפריה עניים! רמת ההכנסה של משפחה בעלומים, סעד ונחל עוז היא כמו בשדרות! תפסיק להציג את עיירות הפתוח כשכונת מצוקה של עזה. ברור שמצבם צריך להיות טוב יותר ומגיעה להם השקעה כלכלית גדולה, אבל יש להם מזון, מעון, מלבוש וחינוך. אין רעב ואין משפחות ברחוב. יש עוני שאני לא מתכחש אליו. לעניי מעלות וקרית שמונה לא ייגרם נזק מזה שתושבי מנרה וכפר גלעדי יקימו צימרים על אדמתם. להיפך. הם ירוויחו עסקים ומסחר של תיירים. מספיק כבר עם השיח העדתי המטופש הזה. תפסיק לנסות לאחד את המזרחיים עם הערבים. זה לעולם לא יקרה. סבי ז"ל עלה לארץ ממשהד שבאירן. כל מה שהוא אמר לנו על המוסלמים זה שהם קראו לו יהודי מלוכלך. הוא הוריש לנו מורשת אתנוצנטרית מובהקת. הוא לא התכחש לזה שהייתה אפליה עדתית ויחד עם זאת העריץ את בן גוריון רבין ואלון ע"ה כמקימי המדינה והחזיק בגאווה פנקס אדום עד יומו האחרון.

   • hani24  ביום ספטמבר 8, 2014 בשעה 10:07 am

    אולי אני לא כותב טוב וקצת לא ברור לא דיברתי על רמת הכנסה! כשמשווים קיבוצי פריפריה וערי פריפריה מצב הקיבוצים טוב הרבה יותר. גם המזון, מעון, מלבוש וחינוך של הקיוצים טוב יותר – עובדה במשך שנים הם סרבו לשתף את תושבי עיירות הפיתוח באלו בעוד הם מנצלים את הידיים העובדות לעייפה!

    לגבי הנזק, ברור שיגרם נזק! נזק בלתי הפיך! אם מקימים משהו על אדמות הקיבוצים הוא צריך להיות של תושבי מעלות וקריית שמונה שנוצלו במשך עשרות שנים בידי הקיבוצים!

    לגבי סבך משהד והערבים – אני מצטער לא נכנס לגזענות כאן…אני רואה את חיי מתנהלים אחרת, ואתה את שלך אחרת, זכותך בדיוק כמו שזכותי.

   • אלי  ביום יוני 30, 2015 בשעה 6:46 pm

    אז בוא נתחלף אדון קיבוצניק עני או יותר נכון כיבושניק עני

   • אלי  ביום יוני 30, 2015 בשעה 6:50 pm

    מחאת הקוזאק הנגזל

 • אבנר  ביום ספטמבר 8, 2014 בשעה 8:28 am

  מה ההבדל העקרוני בין גידול תפוחי אדמה על קרקע של הקיבוץ לבין הקמת קניון והשכרת החנויות , הרי המטרה של האדמה היא להתפרנס ממנה ואם אי אפשר להתפרנס מחקלאות אז למה לא להתפרנס ממסחר תעשייה תיירות או כל דרך אחרת.
  אם אתה שולל את זכותם של הקיבוצים להתפרנס בכלל , הרי שגם אדמה לחקלאות לא צריכה להיות להם ,ואם אתה תומך בזכותם להתפרנס ורק מפריע לך העובדה שמנדל"ן מרויחים הרבה ומחקלאות מרויחים מעט , הרי שזה כבר סתם צרות-עיין וקנאה שלא ניתן להתייחס אליהם באופן רציונלי, באותה מידה אני יכול לדרוש שבעבודתך באקמיה תרוויח חצי ממה שאתה מרוויח היום. למה? ככה.

  מעבר לכך יש בעיה בטענה שהמדינה נתנה את האדמות לקיבוצים – מאחר שרוב הקיבוצים מעבדים את הקרקע הרבה לפני שהייתה מדינה ,אם כבר אז הקיבוצים הם שנתנו את האדמה למדינה.

  • hani24  ביום ספטמבר 8, 2014 בשעה 10:08 am

   אבנר, אתה איוול או שאתה עושה את עצמך?

  • אלי  ביום יוני 30, 2015 בשעה 6:49 pm

   אני לא מאמין שזה מה שאתה כותב חתיכת אוויל. ממש "אם אין לחם שיאכלו עוגות קלאסי". נשמע לך הגיוני ש150 איש יתחלקו ביניהם ובין בניהם על ארנונה של מליונים בה מתחלקים עשרות אלפי תושבי פריפרייה. אתה גנב קלאסי שכבר שכח שהוא גנב. גנבה נראית לך כמצב הטבעי כיוון שאתה תוצר של תרבות עושקת חסרת כל ביקורת עצמית. אתה בושה ומי שיגנוב ממך שפטור כי גונב מגנב פטור

 • רבקה ויטנברג  ביום ספטמבר 11, 2014 בשעה 8:37 am

  תגובה בבלוג שלי למאמר מצוין זה, המצטטת אותו ומשלבת אותו עם מאמר בבלוג נוסף, גם הוא בנושאי מדיניות הקרקעות הקלוקלת של ישראל.

  http://lohemetzedek.blogspot.co.il/2014/09/blog-post_43.html

 • אורן קינן  ביום ספטמבר 11, 2014 בשעה 11:18 am

  טעית ובגדול !!!
  הכותרת שגויה לחלוטין
  השוד הגדול מתרחש בימים אילו מתחת לאף
  תחת הכותרת תמ"א 38 והתחדשות עירונית.
  ציבור מעמד הביניים והמעמד הנמוך בריכוזי
  האוכלוסייה מנושל מרכושו עליו שילם ממיטב כספו כולל מס מלא
  שני שליש מרכושו, זכויות הבנייה שלו, נגזלות
  והתמורה אינה מגיעה אף ל 1/10 ממה שנילקח.
  בנוסף, ההשפעה על המרקם העירוני קטלנית.
  המשמעות יוקר מחיה גבוהה יותר צפיפות גבוהה יותר
  מחסור כרוני בתשתיות, תלות גדלה ברכבים ומחסור בחנייה,
  גנים, בתי ספר, מרפאות, טיפות חלב, מרכזי קניות ועוד.
  הרשויות המקומיות הופכות עניות יותר, הארנונה עולה
  והשירותים לאזרח מצטמצמים.
  מדובר בפשע חברתי ללא תקדים שמממן בין היתר את
  גם את פשעי משרד השיכון ומנהל מקרקעי ישראל.
  https://www.facebook.com/groups/532932480092604

  • hani24  ביום ספטמבר 11, 2014 בשעה 1:09 pm

   בחייך אורן, איזו תגובה מצחיקה….אתה חושב שיש שוד אחר יותר גדול יותר חזק יותר גבוה? אתה מוזמן לכתוב עליו…למה אתה לא מגיב לגופו של עניין כמו בנאדם…אתה מוציא לדיון שם רע 😦 חבל…

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: