תגובה לביקורת על אמנון לוי: אל תהרוג את השליח

אחרי קריאה של טור הביקורת "אמנון לוי לא בוחל בשקרים כדי לרגש את הצופה" של אלישיב רייכנר כעסתי מאוד על כותב הטור וטענותיו ואני חושב שזה הוא שמתעלם מהעובדות הכואבות!

 כשקראתי את טורו של אליישיב רייכנר ״אמנון לוי לא בוחל בשקרים כדי לרגש את הצופה״ קצת כעסתי. אנסה להסביר מדוע, אולם לפני גילוי נאות – אני מכיר את אמנון, אכלנו פעם אחת צהרים יחדיו, הסרט המדובר על הפריפריה. האם יש לאלישיב רייכנר גם איזה גילוי נאות קטן? כמו למשל העובדה שהוא ג׳נטריפיקטור בירוחם ושהוא התמודד ברשימתו של מיכאל ביטון בבחירות המקומיות האחרונות (מספר 6), אותו מיכאל ביטון שאיים לתבוע את אמנון לוי בעקבות הסרט? ושבקרוב יש עוד מערכת בחירות בירוחם? האם הכול זה רק אינטרסים פוליטיים ציניים? איפה האנשים? הבה ואנסה להסביר.

עם קריאת הטור של רייכנר נדמה היה ששבנו לימי רומי העתיקה, למה? כי אז היה מנהג מוזר כזה – אם היה מגיע שליח עם בשורה רעה היו הורגים אותו. נראה לי שרייכנר ומרעיו מאמצים את הפורמט ומנסים בצורה של איומי תביעה וכתבות משחירות לעשות זאת לאמנון לוי – נראה כי זה קל יותר מאשר להתמודד עם הבעיות האמיתיות. וברשותכם, אליהן ברצוני לעבור כי זהו לב ליבו של העניין.

ראשית נתמודד עם נושא התעשייה שכה מציק לאלישיב רייכנר. אמנון בסרט טען כי יש בירוחם שלשה מפעלים ורייכנר טוען כי בירוחם יש יותר מפעלים. אז בדקתי יש בירוחם שלשה מפעלים גדולים, ועוד יחידות בת של מפעלים גדולים. רייכנר רוצה להתפלפל על מספרים אלו ניחא, אולם בעת ובעונה אחת רייכנר מתעלם ממנהל משמרת במפעל פניציה שישב והתראיין לסרט. ושם אמר אותו מנהל משמרת בפה מלא כי לילדיו הוא המליץ לעזוב את ירוחם, והם עשו זאת! רייכנר במפגיע מתעלם מהעובדה שחלק ניכר מתושבי ירוחם הם מובטלים או מועסקים במשרות שאינן מאפשרות לקיים את משפחותיהן בכבוד – כן יותר קל להתווכח על כמות מפעלים מאשר על אנשים בשר ודם כפי שהוצגו בסרט.

נקודה נוספת שמעלה רייכנר היא שאלת ״התחדשות הנגב״. כאן יש חשיבות לעובדה שרייכנר קבע את מגוריו בירוחם לפני כשני עשורים, זה ראוי להערכה וציון. עם זאת, הבא ונציב בפני רייכנר כמה  עובדות, ראשית אמנון דיבר בסרט על העובדה כי רק לאחרונה הפסיקה ההגירה השלילית מירוחם. ועם זאת, שכונת אלי כהן עדיין חשוכה בלילות מזה כשני עשורים. ולעומת התושבים באלי כהן, עמותת איילים מביאה סטודנטים לירוחם, שחלקם עוזבים לאחר תום לימודיהם, אולם בזמן לימודיהם הם מקבלים דירות של דיור ציבורי תמורת שכר דירה של 800 שקלים חדשים בחודש, בעוד צעירי העיר שמשוועים לפתרונות דיור אינם מקבלים את הלוקסוס הזה, גם לא עם שני ילדים, כי שלושה זה המינימום הנדרש לדיור ציבורי, בעוד הסטודנטים הרווקים מקבלים דירות דיור ציבורי. המקומיים מקבלים קרוואנים מטים לנפול אל מול שדרות הבניינים הציבוריים ששופצו, לראות ולקנא. ומה עם הבניינים הפנימיים של הדיור הציבורי? הם הושארו במצבם הרעוע, כי שם גרים המקומיים? התחדשות וחיזוק זה יופי, אבל לעשות זאת רק דרך תהליכי ג׳נטריפיקציה, זה לא חכם וגם נואל. אפשר לחזק עיר על ידי חיזוק המקומיים ולא רק על ידי הבאת "אוכלוסיות חזקות" שיקבלו חיזוק ומשאבים מכל כיוון… ואחרי עוד יגידו "תראו את החדשים איך הם הצליחו והוותיקים לא…".

פנים אמיתיות של מצוקה אמיתית צילום מסך

פנים אמיתיות של מצוקה אמיתית צילום מסך

לסיום, יש חזרה להליך הסטנדרטי של השחרת פני הטוען והטיעון. למה? כי הכול סבבה, דבש, נכון? אז זהו, שלא נכון! מספיק להביט בפניו של מורדי סוויסה תושב ירוחם כשהוא אומר את המשפט האלמותי ״הלוואי שתהיה מהפכה, עם נשק, עם הכול, לא יודע מה…״. אז על מה אתה חושב כעת רייכנר? על איך תתנקם באמנון לוי? על איך תשחיר את פניו בציבור באמירות ריקות? כי אני לא חושב עליך או על אמנון כלל וכלל, אני חושב איך אני יכול לעזור לאדם הגאה הזה לצאת מהמצב שאליו נקלע שלא באשמתו ולתת לילדיו ומשפחתו המדהימה את ההזדמנות השווה שמגיעה להם – וזה כנראה ההבדל בינינו.

הטור פורסם לראשונה באתר NRG בתאריך ה-22-09-2014

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מוני יקים האנטיציוני  ביום ספטמבר 22, 2014 בשעה 2:51 pm

  לא צריך לחפש או לבקש אישור מאף אשכנאזי לגבי נושא השאיפה להכרה בין לאומית בהגדרה הלאומית הניפרדת של היהודים המזרחים בני עם ישראל הספרדומזרחי ואאייכנר יכול לכתוב ולרמות כמה שהוא רוצה על כמה מפעלים שיש בירוחם זה לא ישנה את העובדה ששני עמים אויבים אנו אחרי 67 שנות התעללות ממלכתית מי שמחפש פשרה קורא למעשה להנצחת העוולות .

 • אבנר  ביום ספטמבר 23, 2014 בשעה 2:19 pm

  כשאמנון לוי דיבר על שלושה מפעלים בירוחם הוא התכוון להראות את המחסור החמור שיש במקומות עבודה. ולכן העובדה שהוא לא ציין מפעלים אחרים שקיימים שם מכיון ש הם "מפעלי בת של מפעלים אחרים" היא בפשטות הולכת שולל שמאפיינת את כל הכתבה של לוי – על אותו משקל ניתן לטעון שאין מים בנגב כי המים של המוביל הארצי מגיעים מהכנרת.

  • hani24  ביום ספטמבר 23, 2014 בשעה 2:27 pm

   הי אבנר – זה לא נכון – כי אין שם עבודה אלו הם מפעלים קטנים שלא מספקים תעסוקה…אני מציע שבמקום לכתוב דברים ללא ביסוס תבדוק…בברכה, הני

 • דרול  ביום ספטמבר 23, 2014 בשעה 11:14 pm

  לאלישיב רייכנר קל יותר להוכיח שאמנון לוי שקרן, כי מספר המפעלים בירוחם הוא עובדה קשיחה, ואילו מנהל המשמרת בפיניציה יכול להגיד משהו אחד מחר ואת ההפך מחרתיים.

  כה זה עם אנשים, זה לא אומר שצריך להחליף אותם, צריך רק להחליף את תוכניות הטלויזיות , שמציגות בדרמטיות יתר , את כל השטויות שהם אומרים.

  חוץ מזה, אלישיב רייכנר חי באמת בירוחם, הוא מן הסתם מכיר אותה טוב יותר, מאלה שלוחמים את מלחמת העשוקים, מהרצליה או מרמת אביב.

  • hani24  ביום ספטמבר 25, 2014 בשעה 10:30 am

   הדבר היחיד שקל לאיליב רייכנר הוא נאמנותו לפטרון הפוליטי שלו בירוחם…מלבד זאת היות והוא גם מנותק ממה שקורה בתחום התעסוקה הפועלי בירוחם הוא יכול לכתוב כל אשר ליבו….אומרים שסומא פוליטית הוא הסומא הגדול ביותר…תבדוק את העובדות לגבי מפעלים ותעסוקה לתושבי ירוחם ותגלה עד כמה רחוק מהאמת רייכנר…
   חג שמח
   הני

   • דרול  ביום אוקטובר 9, 2014 בשעה 11:40 pm

    אלישיב רייכנר פועל למען הקהילה ולמען הפריפריה כבר למעלה מעשר.
    הוא לא איזה עסקן סוג ד' הזקוק לפטרון פוליטי. אולי הוא משתף פעולה עם פוליטיקאים בהזדמנויות כאלו ואחרות, אבל שיתוף הפעולה הזה, הוא חלק מתמונה כללית של פעילות חברתית ממושכת ומוערכת.

    לעומת זאת , אמנון לוי, שופך על המרקע סיפורי צהובים סוחטי דמעות, כדי למכור לטיקונים זמן פירסום.

    יחי ההבדל.

    • hani24  ביום אוקטובר 10, 2014 בשעה 8:49 am

     דרול, בחיי איזה מניפסט הגנה, ממש אלישיב רייכנר דרייפוס! פעיל ולא סוג ד' אחלה שם לבלוג…ערכי..ואו! וכל זה בהנחה שאני מסכים – לא שווה גילוי נאות?
     שבת שלום
     הני

     • דרול  ביום אוקטובר 10, 2014 בשעה 3:22 pm

      איזה גילוי נאות?
      אתה סבור שאני רייכנר?
      אני לא הוא, אני גם לא מכיר אותו אישית, רק קורא אותו הרבה שנים.

      אני שאלתי את עצמי, איך בן אדם ברמה שלו, קובר את עצמו בחור כמו ירוחם, כשהיו מקבלים אותו בברכה בכל מקום.

      שבת שלום גם לך.

      • hani24  ביום אוקטובר 10, 2014 בשעה 3:24 pm

       לא, אני בטוח שאתה לא רייכנר אני והוא מתכתבים בפרטי מזה כמה ימים.
       הגילוי הנאות עליו היה הטור…נראה לי שיש כאן שיח חרשים…שבת שלום.
       הני

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: