את הילדים שלכם תחנכו לעבדות לא את שלנו!

שוב דיבר לו ה"ביבי", שוב דיבר מחוסר הבנה בסיסית ואי התמצאות בחומר – הפעם גם החזיר לו סילבן שלום מנה אחת אפיים! אני כולי תקווה שה"ביבי" לא מקבל את ההחלטות שלו בכול הנושאים בצורה כזו – כי אז מצבנו גרוע ביותר! הוא, ביבי, עם שר החינוך "שלנו" רוצים לחזק את החינוך המקצועי – למה? כי חסרות ידיים עובדות לתעשייה ואין מספיק בוגרים של "החינוך" המקצועי…

מדהים בכמה רמות הטיעון הזה הוא מדכא, אווילי, משפיל ובעיקר משעבד. ראשית הבא ונדון בנושא החינוך בכלל והחינוך המקצועי בפרט. חינוך לילדים לא אמור להיות מקצועי! מטרת החינוך הוא לא להקנות לילדים מקצוע. אם חסרות ידיים עובדות בתעשייה, וכולם מביאים את סטף ורטהיימר בתור תעשיין שאינו הי-טק כדוגמא, אז לי יש פתרון – תנו לכל הילדים חינוך עיוני שוויוני, ולאחר סיום לימודיהם הם יצאו כולם ל"שוק החופשי" ויחליטו מה לבחור בתור מקצוע.  בשלב זה יתכבדו התעשיינים שחסרות להן ידיים עובדות ויתנו לעובדים תנאים טובים, עם: שכר הולם, הכשרה מתאימה, פנסיה, קביעות, ביטוחי בריאות, קרנות השתלמות ועוד וכך ימשכו אותם לאותם מקצועות נדרשים. אלו שירצו יקבלו הכשרה של שנה ויכנסו למעגל העבודה.

אולם, למרבה הצער זה לא מה שרוצים התעשיינים – כי מצב כזה כשכל הילדים כבר קיבלו חינוך שווה – יכול ליצור בעיה אקוטית. ראשית בניהם ובנותיהם שרואים בפקולטות היוקרתיות באוניברסיטה את חצר המשחקים הפרטית שלהם יצטרכו להתחרות עם כל שאר הילדים שיגיעו מכל מקום בארץ. מי אמר שילד מהפריפריה שיסיים תיכון עיוני מלא לא יעשה זאת בהצטיינות וישאף להיות רופא? או מהנדס? או כל דבר אחר? הרי השמיים הם הגבול! למה התעשיינים כמו גם ביבי ופירון לא שולחים את ילדיהם לביתי הספר המקצועיים? ובכן התשובה ברורה בעיניי, בראשם הקלוקל של אלו יש ייעוד לחלק מילדי ישראל – ילדים אלו אמורים להמשיך להיות לא מחונכים לדמוקרטיה, ולחינוך עיוני, אלא הם אמורים ללכת במסלול ש"הותווה להם" ובעיקר להמשיך ולא להוות גורם תחרותי לאלו שלא יראו בחייהם בית ספר מקצועי. ורק שיהיה ברור כיום בישראל לומדים בחינוך המקצועי 39% מבני הנוער ולעומת זאת בסקטור התעשיתי מועסקים רק 16% – יש עוד כמות בלתי נדלת של "עבדים" שניתן לנצל מר נתניהו! (תודה ליוסי דהאן על הנתונים ונתונים נוספים שניתן למצוא בקישור הזה).

אולם בכך לא תמו צרותינו, יש בעיה נוספת בבתי הספר המקצועיים. כן, אני יודע וכולם יכתבו ויספרו לי על מסלולי ההנדסאים שקיימים באליטת בתי הספר הללו – ואחרים יצעקו מה רע בפחחות? אין דבר רע בפחחות!!! אולם, ילד בן 14 לא צריך לעמוד ולתקן מכוניות. ילד/ה בן 14, כל ילד/ה בן 14, צריך ללמוד לחשוב, צריך לקבל את המגיע לו ברמה אינטלקטואלית מחשבתית – ולפי התוכנית הזדונית הזו זה לא יקרה! ילד שיעמוד מתחת למכונית מגיל 14, או במטבח או בכול תחום מקצועי אחר, לא יגיע לגיל 21 ויגיד "בחיי, זה לא בשבילי אני רוצה להיות פילוסוף…" ילד כזה יבין שאלו הם החיים ש"תוכננו עבורו" וזו הדרך שנבחרה. זוהי בגידה חמורה בערכי הדמוקרטיה, ובגידה גדולה יותר ברוב הציבור הישראלי.

למה הוא צריך לעבוד והילד של ביבי ללמוד? למה לחנך לעבדות? אולי הוא מתאים לרפואה?!?

למה הוא צריך לעבוד והילד של ביבי ללמוד? למה לחנך לעבדות? אולי הוא מתאים לרפואה?!? (התמונה היא למטרות אילוסטרציה בלבד)

עוד שאלות שעולות בהקשר זה הן, שאלות הגאוגרפיה והאתניות. אז יש לי שאלה אליך ביבי נתניהו – איפה אתה מתכוון למקם פיזית את בתי הספר המקצועיים הללו? מה אמרו לך יועצי אחיתופל שלך ממשרד החינוך? מה אמר לך שר החינוך שלך פירון? האם בתי ספר אלו ימוקמו בקיסריה, סמוך למעונך? או אולי בצפון תל אביב? ואם כן, מי ילמדו שם? האם אלו יהיו ילדים שיבואו מהשכונה שלך? או אולי ילדים שתסיעו לשם? אני מוכן להתערב שמיקום בתי הספר הללו יהא בפריפריה, האוכלוסיות שיפקדו את בתי הספר יהיו ברובם מזרחים, עם לא מעט אתיופים ונגיעות של יוצאי חבר העמים משנות ה-90. למה? כי ככה זה בישראל! צריך להמשיך את "ייצור" חוטבי העצים ושואבי המים – ויש כבר פול ממנו הם מגיעים אז למה לא להעמיק?

מדינת ישראל נמצאת על סף משבר פנימי חמור, בפריפריה גדל דור נוסף של ילדים בלי חינוך הולם למעגל עוני של דור רביעי וחמישי. וראש הממשלה שלנו מקום לתקוף נושא זה חזיתית בא עם עוד רעיון גרוע בניסיון לדחוף לתחתית הסולם הכלכלי חברתי יותר את אותם אנשים מוחלשים ולחסל את התקווה לחלוטין. לא, הוא לא מבקש לשלוח את בנו לחינוך המקצועי, חלילה, גם לא את בניהם ובנותיהם של חבריו. הוא רוצה עבדים מודרניים – ממש כפי שאומר דודו כהן בסדרה "ערסים ופרחות – האליטות החדשות של ישראל", הפוליטיקה הישראלית הפכה לבית חרושת לייצור עבדים – גם העבודה וגם הליכוד, מייצרים הרבה כאלו שילכו להביא את ה-500, וה-500 הללו הופכים אותם לעיוורים לאחרים. וכל השרים ישבו ושתקו, ממש שתיקת הכבשים – בושו והיכלמו לכם! טוב שמצאנו צדיק אחד בסדום, סילבן שלום, שעדיין זוכר מניין הוא בא, ומבין לאן הוא רוצה/צריך ללכת. מי יודע אולי הגיע הזמן לקחת מישהו כמוהו ולתת להם לנהל את העניינים – אולי מישהו שבא מהמקום הזה יוכל לתת לנו משהו יותר טוב, יותר שפוי ופחות מדכא – ובעיקר להחזיר לנו את ה"תקווה".

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גיל  ביום נובמבר 1, 2014 בשעה 6:54 pm

  לדעתי בדיוק ההיפך. (כמה שזה נשמע הזוי).

  כולם צריכים ללמוד מקצוע בתיכון. כולם!!!! כולל הילדים של ביבי ופירון ושלי.

  נגרות, מסגרות, חרטות.

  ללמוד מקצוע (שעובדים בו עם הידיים,כן?) לא פחות חשוב מללמוד כל נושא עיוני אחר.

  אחרי התיכון והצבא כל בעל מקצוע יחליט אם הוא רוצה לעסוק במקצוע שלמד או ללמוד לימודים אקדמיים (שתנאי קבלה אליהם יהיה תעודת מקצוע).

  נשמע יותר טוב, לא?

  • hani24  ביום נובמבר 1, 2014 בשעה 7:10 pm

   הי גיל, ראה חבר, אני לא מסכים – מדוע? ובכן מקצועות מסוג אלו שאתה רוצה שילמדו בבית הספר הם מקצועות שמצריכים הכשרה של כשישה חודשים עד שנה – ואת אלו ניתן ללמוד ללא חינוך לעבדות בבית הספר.

   אני מציע במקום שנלמד את כולם לחשוב – ואחרי שיסיימו כל אחד יחליט מה לעשות – ללמוד מקצוע או ללכת לאוניברסיטה…נשמע לי יותר טוב – מה דעתך?
   שבוע טוב
   הני

 • Gil Freund  ביום נובמבר 1, 2014 בשעה 8:04 pm

  "כל בני האדם צריכים לדעת איך להחליף חיתול, לתכנן פלישה, לשחוט חזיר, לנווט ספינה, לתכנן בניין, לכתוב סונטה, לנהל חשבונות, לבנות קיר, לקבֵּע עצם, לנחם את הגוסס, לקבל פקודות, לתת פקודות, לשתף פעולה, לפעול לבד, לפתור משוואות, לנתח בעיה חדשה, לגרוף זבל, לתכנת מחשב, לבשל ארוחה טעימה, להיאבק כהלכה, למות באבירות.

  ההתמחות נועדה לחרקים."

  רוברט היינליין

 • doricoren  ביום נובמבר 11, 2014 בשעה 11:10 am

  מצער אותי כמה שאתה צודק. כמי שלמד בבי"ס מקצועי, לקח לי לא מעט זמן להבין שזה לא באמת חובה שאמשיך במסלול שסללו עבורי. יותר מזה, הכוונה שלהם היתה שגם אמשיך למסלול הזה בצבא. לשמחתי הם נכשלו במקרה שלי, אבל רוב האנשים שלמדו איתו בהחלט מילאו את תפקידם בתוכנית העל.

  • hani24  ביום נובמבר 12, 2014 בשעה 11:05 pm

   דורי גם אני מצטער הרבה פעמים על זה שאני צודק מעדיף לטעות ושאנשים היהו שוים והכול טוב – לצערי העוד יותר גדול זה לא המצב…
   הני

טרקבאקים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: