גזענים שקט!

באו להם חבורה של גברים ברובם אשכנזים בעיתון הארץ ושוב הציעו לנו מאורם על מנת שנדע מה טוב לנו המזרחים, זאב שטרנהל, גידי ויץ ועוד כמה ברשימה. 

אך הגדיל לעשות אורי מישגב שבטורו מנסה לפנות אלינו "אחיו מזרחים" ולהסביר לנו בפטרונות הראויה לבן קיבוץ ממשיכם של אבותיו ממפא"י למה דרעי מנסה לעשות עלינו סיבוב! אז לך תוכיח שאין לך, ואתה לא רוצה באח שכזה, קשה, אבל להעמיד אותו על פטרונותו וגזענותו ניתן ודי בקלות. ראשית הניסיון לנכס מושגים, "בן ממשיך בפריפריה" אין כזה דבר בקיבוצים, קובע משגב, בחייך? כמובן שיש – רק שזה ילד שמקבל בית/יחידת דיור בקיבוץ כי הוריו גרים שם! מעניין, האם אני צריך להתאים את עצמי למה שמקבלים בני הקיבוצים? או אולי, לחשוב על תוכנית שמתאימה לי, אך לא מתאימה לגזענים ופטרונים שתמיד יחשבו מתוך המקום שלהם ולא יפנו לרגע להביט בתמונה הכללית או חלילה לחשוב שיש עוד דרך למסד מושגים חברתיים…

הנושא השני שנראה קצת בעייתי הוא התפיסה של מרצ ורן כהן, אני מעריך שמשגב כועס (אוי יוי יוי כמה הוא בוכה אכלולישתולי!) שאנחנו המזרחים לא מצביעים למרצ. קשה, אבל ניתן להזכיר לפטרון מה עשו חברות וחברי כשרן כהן "הסוציאל דמוקרט" שהתנער מכל מזרחיותו ניסה לרוץ לראשות התנועה, או לחלופין מה עשו לעמיר פרץ בעבודה…"הפלנגות השתלטו לנו על המפלגה.." זעק גיגי פרס — מעניין, פרשנות? או עיוורון? או אולי גזענות מהולה בעיוורון? קשה…

אבל, את הסיבוב האולטימטיבי עושה מישגב בניסיון להראות לנו המזרחים מה עדיף לנו, ולמה אריה דרעי הוא רע למזרחים! ולמה כדאי לנו לקום כאחד ולהתגייס למפלגה שהוא חושב שהיא נכונה לנו. פטרונות מלווה בטמטום וכהות חושים. ולכך החלטתי להקדיש כמה וכמה תשובות. חשוב לציין כי מישגב הוא לא היחיד שמנסה להראות לנו הפעילים והאינטלקטואליים המזרחים את האור, אז זה מוקדש לרבים ולא כל כך טובים שחושבים שפטרונות היא דרך טובה להסביר למזרחים מדוע עליהם לא להצביע לדרעי (ואני עדיין לא אמרתי שאצביע לדרעי!)

 1. דרעי הוא עבריין מורשע – כן אני יודע לא באתי ממאדים אמש, אבל מעניין – איך באבחה הפכנו לחברה נוטרת שלא שוכחת אבל מוכנה לשקם עבריינים אחרים כל עוד הם מהמקום הנכון.
 2. מה דרעי עשה עבור המזרחים?!?!? אני חייב להודות זה הכי מעצבן! כי אין כלל ספק שמאז שהגיעו לכאן המזרחים, כל מה שעשתה האליטה האשכנזית לדורותיה, בעיקר בן גוריון ומריעיו, היה לקדם אותם, ולשאת אותם על כפי מלך – זה רק הם המזרחים הדבילים שלא הצליחו להתקדם למרות כל התנאים המיטביים שניתנו להם!
 3. מה עם ייצוג נשים? ש"ס זו מפלגה אנטי פמיניסטית. ובכן חברה שלי שירה אוחיון ענתה הכי טוב – אבל ככה בזעיר אנפין – אם נוציא את איילת שקד וסתיו שפיר שמצאו את מזרחיותן זה מכבר – כנסת ישראל הרי מלאה בנשים מזרחיות – וכל כולם, רצו לגונן בגופם כל פעם שהביקורת נגד מירי רגב הייתה מיזוגנית ומשתלחת – בייחוד אני זוכר את היום בו אמנון אברמוביץ קרא לה סיבוני בניסיון לעלוב בה, כל ארגוני השנים כאחד קמו להציל אותה! וכך גם במקרה אורלי לוי-אבקסיס – או שלא…
 4. איך אינטלקטואלים יכולים לעשות מהלך כזה בכיוון הדת? ובכן ראשית וזוהי נקודה שרבים לא מבינים מסורתיות היא חלק אינטגרלי אצל רוב היהודים יוצאי מדינות ערב. שנית, אינני מבין האם יש משהו או מישהו שקובע איך אינטלקטואל אמור להתנהג? שנזכיר את כל אלו שבשם האינטלקט תמכו בהדרת דתיים, נשים, ערבים ועוד? האם עיוורון זה חל רק על אינטלקטואלים מזרחים?
 5. אתם ערבים-יהודים תצביע למאוחדת! ממש, כי כשאני מביט על הרשימה המאוחדת, למרות הושטת היד של איימן עודה, אני עדיין רואה שם את הנציג היהודי היחידי בשם דב חנין, והוא כמזרחי מכול הכיוונים מייצג אותנו לעילה ולעילה! אז זהו – שלא!!! רוצים שותפות אשמח, עם ייצוג מכובד.
 6. מה עם הלהטבי"ם? פליטים ופלשתינים? ובכן דרעי הצהיר שהוא יקדם את נושא הלהט"ב, ולגבי הנושא הפלסטיני הרי בזמנו אמר המר"ן הרב עובדיה יוסף כי הוא מעדיף לאבד שטחים מלאבד טיפת דם יהודי…אני יודע זה לא מספיק לרבים – בדיוק כמו שלי לא מספיק מוסי רז במקום שישי במרצ!

לסיום, אינני מתכוון להגיד למי אני מצביע! מעולם לא אמרתי ולעולם לא אגיד – זו הפררוגטיבה שלי לשמור על עניין זה חשאי, פרגוד, חשאיות וכיוצא בזה, וזה מה שיש – אני אדם פוליטי שאומר את דעותיו באופן ברור, אך לא מפלגתי, וזכותי לעשות זאת! אז מישגב ומריעיו עשו טובה, אל תקראו לי אחי, אני לא! אל תכתבו טורים ופוסטים פטרונים ממקומכם מלא הפריבילגיות, ומעל לכול אל תפנו אלינו בצורה שטחית ואווילית ותגיד לנו המזרחיות/ים איך להצביע. תודה, עזרת מספיק עד היום. רוצים לעזור? בבקשה: תוותרו על הפריווילגיות שלכם, חלקו מחדש את מההון התרבותי-כלכלי-ואישי שלכם ואז, אולי, נוכל להתחיל לדבר פוליטיקה והצבעה. והכי חשוב, תפסיקו להטיף לי מה נכון לי לעשות!

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רונן  ביום מרץ 9, 2015 בשעה 11:13 pm

  להצביע בעד בן אדם רק בגלל המוצא שלו זה סופר גזענות.
  אז כל הנאורים והליברלים יצביעו ש"ס עכשיו שזו מפלגה שאין בה נשים וגם להט"ב לא רצויים בה.
  *אני מזרחי לצורך הגילוי הנאות

 • משה  ביום מרץ 9, 2015 בשעה 11:18 pm

  כל מילה בסלע! פטרונות אליטיסטית געזנית ומכעיסה. אתה יודע הני, אני מחשיב עצמי כערבי יהודי (כמו שיש ערבי מוסלמי וערבי נוצרי יש גם ערבי יהודי מה לעשות) ואנחנו כערבים לייט שנואי נפשם של המון אשכנזים גזעניים ששוכחים שהתרבות הנאורה שממנה באו המיטה כליה וכיליון על העם היהודי – גם כן תרבות נו – אלא מה, לאכול חומוס אצל הערבים זה נחמד להסתובב אצלם בשוק זה אותנטי ועממי ממש כמו סיור בספארי – אז למה ערבי לייט כמוני לא טוב… אנחנו חיקוי עלוב של הערבים הגזעיים. ממתי ומי קבע שדיבור מעודן ושימוש במילים גבוהות נחשב "תרבותי" יותר? למה להתייחס למבטא ולא לתוכן? (עמיר פרץ ועוד…)כי פשוט "הרגילו" אותנו במשך שנים שהטוב הוא אשכנזי, הנאורות היא מנת חלקם ואנחנו הרי לא יודעים לפרגן אחד לשני…"הם שומרים אחד על השני" קשקושים שהוטמעו בנו וחלקנו לצערי הרב באמת מאמין לזה…. אדם הוא אדם הוא אדם והלוואי ותפסיקו להבדיל בין דם לדם.

 • ארז  ביום מרץ 10, 2015 בשעה 9:52 am

  עם כל הכבוד, לא ענית על אף אחת מהטענות של משגב. הסטת את הדיון מהן. זו זכותך, אבל איפה התשובות לשאלה החשובה: כיצד ש"ס קידמה ומתכוננת לקדם את המזרחים? אני שואל ברצינות, לא מתוך לעומתיות. אני מחפש מקסימום מידע כדי לגבש דעה. תודה

 • אין לי שם  ביום מרץ 10, 2015 בשעה 10:48 am

  יש קיבוצים שבהם יש קהילות של מזרחיים וילדיהם מקבלים שם מגורים חינם. קיבוץ אחד כזה, למשל, בית אורן. מוזמן לבדוק.

  אתה מוזמן להצביע לדרעי (או לא להצביע לו אבל עדיין לכעוס על מי שמייעץ לך או לאחרים לנהוג כך). רק תפסיק עם הצביעות המעגלית הזו של סגידה בשקל וחצי למסורתיות עממית מחד, וכעס על פערים מאידך. אורי משגב לא כותב כ"פטרון אשכנזי" (קשה לי לראות אפילו באיזה עולם הוא בעל מעמד גבוהה משלך או רואה עצמו ככזה), אלא כמי שמבין שלמרות החיבה היתרה של אנשים מהסוג שלך לבכי, אתם אחראים על גורלכם בשלב זה יותר מכל אחד אחר. והבעיות בפריפריה הישראלית לא יפתרו, מה לעשות, מזה שאתה או רון כחלילי או אורטל בת דיין תפיצו עוד ועוד טורים על הזכות שלכם (כאילו מישהו לקח אותה) להיות "ערסים" או "עממיים" או כל שטות אחרת.

  אגב, אתה מייצג "מזרחיים" בערך באותה הרמה שאורי משגב מייצג אותם. עצוב, אבל הגיע הזמן שתבין שעם כל הרצון הטוב, אין באמת שום קשר בין יוצאי מרוקו ליוצאי עיראק. וגם אם נתייחס אליהם כקבוצה אחת, עבור חלק די גדול מהם, אתה "אשכנזי" בדיוק כמו אורי משגב בדיוק כמו יהיר גרבוז בדיוק כמו כל אחד אחר שהוא לא אחד מהם בדיוק.

 • עידית  ביום מרץ 10, 2015 בשעה 11:04 am

  איך שכחת מיליון בנים ובנות להורים "מעורבים"? במשפחתי, כמו במחצית המשפחות בישראל, חיים בכפיפה אחת וברעות ואהבה, בנים לסבים ממרוקו, תימן, עירק, כורדיסטן, תוניס, פולין, הונגריה, תורכיה, ואולי שכחתי איזו תפוצה. וחלקם בקיבוצים, וחלקם משכילים כמוך, וחלקם משכילים כיאיר גרבוז, וזו אינה סוגיה בכלל. וכל זה לא רלוונטי לטענותיך, להבנתי.
  תצביע למי שאתה רוצה, אבל די כבר בשיסוי על רקע עדתי.

 • יוסי דר  ביום מרץ 10, 2015 בשעה 11:55 am

  אפרופו סיבוני, אולי היה מקום שתסביר למה ילדיך נושאים שני שמות משפחה: זובידה-זלצר.
  אני לא מכיר מקרים (ואם יש אז הם כנראה בודדים), שהילדים נושאים את שמות המשפחה של שני הוריהם, אלא את שם משפחת האב בלבד.

  ואפרופו אמנון אברמוביץ', לא שאני משתגע עליו, אבל פעם אחת, בעת ויכוח קשה בינו לבין עו"ד דן אבי יצחק בטלוויזיה, אברמוביץ' זרק לעברו: דן דויטשר, שזה שם משפחתו הקודם של עו"ד אבי יצחק.
  ואגב, בעניינו של דן אבי יצחק מעשהו של אברמוביץ' היה נבזי במיוחד כי יצחק היה אחיו של דן שנפל במלחמת השחרור, ואביו שינה את שם המשפחה לאבי יצחק לאחר שהבן נפל.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום מרץ 10, 2015 בשעה 1:22 pm

  הגזענות במדינת האפרטהייד הציונית אינה רק גזענות במישור האישי האינדיבידואלי כי מדובר כאן בגזענות ממלכתית פוליטית ותחיקתית המעניקה פריבילגיות תקציביות וחברתיות על בסיס המוצא האתני וההצמדות לעקרונות המיובאים של האדם הלבן העליון שעיצבו מדיניות גזענית בכל תחומי החיים מדיניות גזענית מתוכננת היטב שהפכה את כל האשכנאזים לזכאי פריבילגיות באופן אוטומאטי ואת כל הלא אשכנאזים למשוללי זכויות באופן אוטומאטי וזו מדיניות הזוכה לתמיכה כללית אשכנאזית מזה 67 שנות קיום מדינת האפרטהייד.כל ניסיון להסביר ולהצדיק את הפערים הקיימים בטעויות שנעשו או בפערי מקור שיובאו מארצות ערב והמזרח הוא ניסיון גזעני כשלעצמו כי מה הפלא שטיעון כזה תופס רק במדינת האפרטהייד הציונית אשכנאזית בה שוטפים כבר 67 שנה את המוחות "עם אחד גורל אחד" ואילו בכל מדינות העולם אותם מזרחים מצליחים להתמודד ולמצוא מקומם בחברה ובמדינה ללא הדבשת העדתית שהיא מונופול של מדינת האפרטהייד הציונית .

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום מרץ 10, 2015 בשעה 1:28 pm

  אם להצביע בעד אדם או מפלגה רק משום הזהות האתנית זו סופר גזענות הרי זה מה שהאשכנאזים עושים מזה 67 שנות קיומה של מדינת האפרטהייד הציונית

 • אין לי שם  ביום מרץ 10, 2015 בשעה 2:50 pm

  מווני יקינו אנטיציוני, אולי במקום לכתוב עשרות מילים במשפט אחד ארוך, תפרט, בבקשה, מי מונע ממזרחי כלשהו במדינה לכתוב עבודת דוקטורט בפיזיקה גרעינית?
  אגב, סוד קטן שהני זבידה לא יספר לך: הצבא, עם כל הכשלונות שלו והשפעותיו השליליות,הוא עדיין כור היתוך. לך תבדוק מה קורה שם.

 • רן  ביום מרץ 10, 2015 בשעה 9:21 pm

  תודה לך הני זובידה על הפוסט המעניין. הזכרת את ההתגייסות בשמאל נגד ח"כים רן כהן ועמיר פרץ. שאלה שמטרידה אותי בהקשר זה: למרות הגזענות בחוגי השמאל, בעוד שהשמאל הביא מנהיג מזרחי ונשים לקדמת הבימה, הימין מעולם לא עשה כן (ואתה צודק, ללא ספק היתה התנגדות לפרץ המזרחי, כמו שלדעתי ליחימוביץ כאישה היתה בעיה אמיתית להוכיח שהיא לא "רדיקלית מדי" או "קומוניסטית מדי" למפלגת ההגמוניה). למעשה הליכוד נשלט ע"י גברים לבנים אשכנזים מאז היווסדו והכי רחוק שמזרחי הגיע בליכוד זה להיות מס' 2 (ח"כים דוד לוי וכחלון). זה לא מפריע לליכוד להחזיק מעצמו ולפחות בתודעה הישראלית מאז בגין, כנציג אותנטי של המזרחים. מה פשר העניין ומדוע נראה כי המזרחים "מוחלים" יותר להתנשאות של הימין מזו של השמאל (ראה פרשת אלי אוחנה)?

  • hani24  ביום מרץ 10, 2015 בשעה 11:14 pm

   הי רן אינני יודע ולא מבין – ולא פרשת אלי אוחנה לא נסלחה. אני מעריך שזהו החטא ההיסטורי של העבודה ואי יכולתה להתנער מדרכיה שמשחקים תפקיד מרכזי בדחיית המזרחים ממנה.
   לגבי הימין אני מסכים אין הבדלים ברמת הייצוג אבל יש הבדלים מהותיים ברמת התפיסה של הגוש…

 • ערוותו של זובידה  ביום מרץ 10, 2015 בשעה 11:12 pm

  לגבי ידענותך האקדמית: הרשימה שלך בהארץ על "בן ממשיך בקיבוץ" – מושג שקיים רק בדמיונך הקודח – כבר הוכתרה כרשימה הגרועה ביותר באתר, המבוססת על בדותה מוחלטת:
  http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2571644
  לגבי העובדה שאתה בכל זאת מרצה באקדמיה: נוכח השינאה המפעפעת שלך לכל מי שהוא לא-מזרחי, הייתי חושש מאוד ללמוד אצלך או לשלוח את הבן שלי ללמוד אצלך. מי ישים נפשו בכפו ללמוד אצל מרצה שמבדיל בין מזרחים למי שאינם? וטוב יעשו באקדמיה אם יבדקו את שלל התבטאויות הארס שלך, הגובלות בתורת גזע לשמה. האק!

  • hani24  ביום מרץ 10, 2015 בשעה 11:16 pm

   אתה רווי בערס וגועל – אתה הדמות של האדם שאינני מעוניים בו בחברתי ללא קשר למוצאך – גזען, בור ובעיקר חסר תקנה.
   בדקתי ואתה אפילו לא ראוי להיקרא ערוותי.
   בברכה לשלום מבית מדרשה של חנה בבלי
   הני

 • בני  ביום מרץ 10, 2015 בשעה 11:47 pm

  חשוב לזכור כי מנהיגי ש"ס ובני משפחותיהם, וכן כל שושלת עובדיה יוסף הפכו למיליונרים, כמו שושלות דומות (מאדמורים אשכנזיים ועד שושלות אבו חצירה). דרעי וחבריו ישבו בממשלות ישראל במשך שנים רבות, ומצב העניים לא השתפר. גם קצבות הזקנה לא טופלו.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: