שלוש מחשבות על דמוקרטיה, דתיות ומזרחיות…

הנה לכם שלש מחשבות בצורת מלל על דמוקרטיה, דתיות ומזרחיות – מעניין איך שלא שמנו לב לזה קודם – או שאולי כן…

בתוכנית "פה זה לא אירופה…" ברדיו לב המדינה מרגול ואנוכי החלטנו לתקל ענינים ישירות וללא התיפיפות…אז בבקשה שלוש מחשבות על דמוקרטיה, דתיות ומזרחיות:

ראשונה עוסקת במינוי המפכ"ל ומי שאינו מסכים עימו…מעניין אם יהודי דתי או מזרחי היה אומר את אותו הדבר על ערבי או מישהו אחר מה היו אומרים עליו…

 

מחשבה שנייה באה לי בעקבות הניסיון להשתיק, למשטר ובעיקר לדחוק לקרן זוית את המשוררים המזרחים החדשים – בראיון זה עם רועי חסן אנו בעיקר באים לשפוך אור על הניסיון של מאיר "אני ראדיקל או שלא" ויזלטיר לעשות את כל אשר לעיל לרועי חסן בשם מהפכנות (בחיי כמה שהוא אהבל הויזלטיר הזה…) – מעניין מה היה קורה אם במקום מזרחי היה כאן משורר ערבי? או אולי מבקש מקלט? האם זה גם היה מלווה באותה אדישות של הממסד הספרותי? אז על אפכם וחמתכם….

 

ולבסוף אחד הסיפורים הכואבים שהתרחשו במדינת ישראל – חטיפת ילדי תימן המזרח והבלקן…זה התעורר לאחר כתבה באמת ממסדית ומלקקת ישבנים בערוץ 2 – ונמשך עם פסטיבל ד"ר דב "אני נשוי לתימניה — בובה מיאסיס" לויטן. אך שלוש וועדות חקירה ועוד הרבה ניסיונות טיוח לא מביאים לסוף פרשה כואבת זו לפי האו"ם ג'נוסייד (כך מוגדרת חטיפת ילדים מאורגנת! שואה!) – וכאן בליוויו של שלומי חתוכה אנו מנסים להבין מה קורה שם? היכן כל הילדים החטופים? ולמה התיקים חסויים עד שנית 2066 אם לא היה כלום???

 

בקיצור – נגמר סיפור ההשתקה והממסד האלים שמנסה למשטר, להשתיק ולדחוק יש קולות חדשים והנה הם כאן…

חג שמח

הני

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • יוסי דר  On ספטמבר 30, 2015 at 9:39 am

  נדמה לי שמרגול חדשה בנישה הזו (צוק העיתים?)

  • hani24  On ספטמבר 30, 2015 at 12:08 pm

   אינני מבין על מה אתה שואל…

 • עוזי קטן  On ספטמבר 30, 2015 at 10:32 am

  הליכוד נמצא בשלטון כבר 40 ארבעים שנה! וכל ראשי הממשלות שהיו מטעמו הם אשכנזים מאותה האליטה שזובידה מדבר עליה. אבל כל הטענות שלו הם על משטר המערך כאילו הוא נמצא היום בשלטון , טיעון פאתטי לחלוטין.
  למה זובידה לא זועק למשל כנגד הגזענות של נתניהו של ה"ערבים רצים לקלפיות" מהבחירות האחרונות??? אמירה שהשפיעה בעיקר על בוחרים מהפריפריה שרובם יהודים מזרחים?? הוא פשוט מלקק למשטר הימני הקיים שהוא גזעני אף יותר.
  אין צביעות יותר גדולה מזו של זובידה.

 • דודי ג.  On ספטמבר 30, 2015 at 12:47 pm

  "ניסיון להשתיק את המשוררים המזרחים החדשים" – אתה מתבדח? אין שבוע וכמעט שאין יום בלי שמתפרסם משהו פרי עטם, או אודותיהם, בעיתון כלשהו. אין ראיון עם איש ספרות שבו הוא לא נשאל לדעתו עליהם. מאמרים ב"הארץ" כבר כתירו אחד מהם ל"משורר החשוב ביותר הפועל כיום" ואחת מהם ל"קיסרית השירה". ואת השירים עצמם הארץ מפרסם בתדירות גבוהה מזה חודשים רבים. גם פרסים ספרותיים (פרס ברנשטיין) ומשרות (מרצה בחוג לכתיבה יוצרת בת"א) מתחילים לצנוח על ראשיהם.

  אף משורר צעיר שאינו מחבורת ערס-פואטיקה (ולא משנה מה מוצאו) לא מתקרב למידת החשיפה שלהם. גם לא משוררים ותיקים.

  כך נראה ניסיון השתקה?!

  לגבי ויזלטיר – יש מה לבקר את דבריו ועמדותיו, אבל הכינוי "אהבל" מעיד יותר על זה שמשתמש בו. זו לא ביקורת.

 • עוזי קטן  On אוקטובר 2, 2015 at 8:43 am

  ומחשבה נוספת על גזענות ממסדית מבית היוצר של הליכוד ושל הימין:

  על ויכוח בין סילבן שלום שהיה השר לפיתוח הגליל לבין נתניהו בממשלה הקודמת כפי שהתפרסם ב The Marker באוקטובר 2014:

  "עימות חריף בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום בישיבת הממשלה שעסקה במערכת ההשכלה הגבוהה לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית.

  במהלך ישיבת הממשלה, הציג יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב של מערכת ההשכלה הגבוהה, פרופ' מנואל טרכטנברג, נתונים על המערכת. הנתונים התייחסו גם לתופעת בלימת התרחבות מערכת ההשכלה הגבוהה, כאשר בשנים האחרונות לא נרשם גידול במספר הסטודנטים במוסדות ההשכלה הגבוהה ואף נרשמה ירידה בכמה מהאוניברסיטאות.

  טרכטנברג ציין כי מערכת החינוך מכינה רק כמחצית מהתלמידים לקבלה לאוניברסיטאות. בתגובה, העיר שר הכלכלה נפתלי בנט, כי קיים צורך לכוון תלמידים ללימודי מקצועות נדרשים – בין היתר בתעשייה. נתניהו הגיב ואמר כי פערי השכר בין ההיי-טק לבוגרי החינוך המקצועי הצטמצמו וכי קיים מחסור בתעשייה בבוגרי החינוך המקצועי.

  גורמים שנכחו בישיבת הממשלה ציינו כי שלום תקף את נתניהו בתגובה וטען "אתם רוצים לפתוח בתי ספר לפחחים ולהנציח את הפערים", ולאחר מכן קרא לנתניהו: "תשלח אתה את הבן שלך להיות פחח".

  נתניהו השיב לשלום "אתה חי בעולם של האתמול", והוסיף כי קיימים תחומים בחינוך המקצועי בהם המשכורת גבוהה וכי כיום תלמידים בוחרים תחום לימוד על פי רצונם. שלום ענה: "אתה רוצה להחזיר אותי לעולם של האתמול".

  את דבריו של שלום חיזקו השרים מאיר כהן ועמיר פרץ. נתניהו אמר כי עמדתם נובעת "מטראומה". שלום השיב לו "לא גדלת כאן ולא למדת כאן".

  ולמה הני זובידה לא נלחם כנגד הגזענות הזו של נתניהו בישראל 2015??????

 • עוזי קטן  On אוקטובר 2, 2015 at 1:03 pm

  זובידה מרגיש יותר חכם כשהוא אומר על אחרים טיפשים.ומתועדות הרבה התבטאויות שלו על הרבה אנשים, שהוא לעולם לא יגיע לעולם לקרסוליהם (לפחות לא באינטלגנציה).

  אם זובידה כתב מאמר אחד בודד על גזענות מהימין הישראלי ששולט במדינה מזה 40 שנה ו-50 מאמרים על גזענות אליטת השמאל מלפני 50 שנה , זה אומר שהוא נוטה פוליטית היום כלפי הימין/השלטון הקיים, ויותר נכון הוא לא מתעמת מול גילויי גזענות של השלטון הימני הקיים גם כלפי מזרחים וגם כלפי ערבים לא במאמריו ולא בתכניות שלו הרדיו והטלוויזיה שלו.

  ולכן הוא בסך הכל עסקן פוליטי ערמומי ומוסווה של הימין רק כדי לנגח אנשי שמאל.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: