למה לי פוליטיקה עכשיו?!?!

 

בוקר טוב,

אנשים פונים אלי כבר כמה שנים ואומרים לי רוץ לפוליטיקה! נשבעים נתמוך בך! הכול טוב…ואני מביט בהם אומר תודה וממשיך הלאה במלאכה שלי על מנת לנסות ולאזן את הרצפה העקומה והאי-שוויונית שנקראת החברה הישראלית.

עולה השאלה מדוע? ובכן אתמול, ה-13 ליולי קרה מקרה שממחיש יותר מהכול את העניין. כולם כבר מכירים את נושא השכונות שיקר לליבי, ובו אנשים הכי טובים שיש במדינה מופקרים על ידי המדינה, מגורשים מביתם, עומדים מהצד חסרי אונים אל מול הרשע בזמן שביתם נהרס והגרוע מכל מכונים בכינוי הגועלי "פולשים"! מזה זמן רב שאני מכיר את הנפשות הפועלות ואת המצב דרך שכונות שונות: גבעת עמל, כפר שלם, שכונת הארגזים, נס לגויים, ליפתא, ממילא, קטמונים ועוד.

אלו הם אנשים טובים "פלפל הארץ", אנשים שהגיעו למדינת ישראל בשנות ה-50 יושבו בשכונות ספר אלו על מנת לשמש קו ראשון במדינה המתהווה. עם הזמן ובניגוד למקומות אחרים היות ואנשים אלו לא היו חלק מהאליטה השלטת – הם הופקרו על ידי המדינה! הם הופקרו חברתית, כלכלית, חינוכית, תרבותית ועוד. ההפקרה הגדולה ביותר הייתה בשיוך הקרקעות! אנשים אלו לא קיבלו חזקה על הקרקע שעליה הם יושבו בניגוד לרבים אחרים שהגיעו עימם וגם אחריהם למדינה.

עם הזמן, מדינת ישראל וגבולותיה התעצבו בדרכים כאלו ואחרות ועברו שינוי גיאוגרפי מהותי, הגבולות הפכו לרחבים יותר ומה שנחשב לאזור גבול מסוכן – הפך לפנינות נדל"ן בשווי מאות מיליוני ואף מיליארדים של דולרים. בשלב זה החליטה המדינה החלטה נואלת, היא החליטה להתחיל בפגיעה/פינוי של אותם תושבים – הדרך לפגוע בתושבים הייתה מגוונת לעיתים דחפו קבוצות אחרות לריסוק השכונה תשתיתי וחברתית – ולעיתים פגעה בתושבים המדינה מאחורי גבם בצורה נכלולית ומכרה את הקרקעות תמורת נזיד עדשים ליזמי נדל"ן. כל זה נעשה מבלי להגיע להסכם פיצויים עם תושבי המקום!!!

 

 

אינני מאשים את היזמים – למרות שהם היו יכולים להיתחזר פחות ולהגיע להסכמים טובים עם התושבים – אני מאשים את ה מ ד י נ ה!! והמדינה זה הפוליטיקאים שאנו בוחרים ומאכזבים אותנו חדשות לבקרים!

אז בימים האחרונים קמו להם כמה פוליטיקאים שאני מעריך ואוהב וניסו לעשות מעשה ולסייע לתושבי השכונות. הראשון הוא יוסי יונה, מהמחנה הציוני, שאותו אני אוהב ומכיר באופן אישי – ויודע שליבו במקום הנכון. יוסי ראה את מצב השכונות, ומכיר אותו עוד מימיו בקשת הדמוקרטית המזרחית וישר נרתם לסייע בכול מה שניתן! בנוסף, הגיע דודי אמסלם, איש ליכוד, שלמדתי להכיר אותו בחודשים האחרונים – בניגוד לפוליטיקאים אחרים דודי אינו בורח מאחריותו החברתית ונראה כי ליבו ופיו אחד הם. שני אלו באו לסייע לתושבי השכונות להגיע להסכם מול המדינה, ולפתור את הבעיה פעם אחת ולתמיד!

אולם, אליה וקוץ בה, שני החברים הללו שרוצים את אותה מטרה באים ממפלגות שונות, וגרוע יותר אחד מהם באופוזיציה והשני בקואליציה. בנסותם לסייע לתושבות ותושבי השכונות – הם פעלו במישורים מקבילים ולא יידעו אחד את השני במה שקורה – ואתמול זה התפוצץ בקול תרועה רמה. מחד דודי אמסלם, הצליח להעיר ולהחזיר את הילד מאולגה לשולחן ההסדר – ובפגישה שהייתה בין נציגי השכונות לבין חברי כנסת ועוד גופים הנוגעים בדבר – הוחלט להקים וועדה להסדרת ופתרון בעיית תושבי כלל השכונות. מאידך, יוסי יונה, שלא עודכן בדבר הגיש הצעת חוק מצוינת בניסיון לפתור את העניין ולעגן את ההסכם מול התושבים באופן תחיקתי.

בפועל – למרות ששני אנשים אלו פועלים בנחישות ראויה לציון – ומנסים לפתור את המשבר ההומניטרי שגרמה המדינה – מה שנותר הוא ריב בין קואליציה אופוזיציה – ליכוד מחנה ציוני – החקיקה לא עברה אמש – התושבות והתושבים המדהימים של השוכנות נותרו שוב בלי חוק ובלי הסדר! כל זאת מתרחש בזמן שקבוצות אחרות עמלות ללא לאות לנכם (מילה יפה לגזילה ציבורית) עוד ועוד משאבים ציבוריים לעצמם!

אינני יכול לראות מצב שבו אני נכנס לקלחת זו ולדיון בין שמאל וימין, לא רלוונטיים בעיני, על גבם של תושבי השכונות. אינני יכול לראות את עצמי כפוליטיקאי שחותר להסדר שבו יתקבע צדק היסטורי כאשר עמיתי המצד השני של המתרס יקרא לי פופוליסט ואופרטיוניסט – משום שהעלתי הצעה שלדעתי היא טובה או משום שעשיתי מהלך פנימי שהם לא היו מיודעים לו וכתוצאה מכך שוב נתקע הציבור הסובל בין הפטיש לסדן.

פוליטיקה היא אינה פרקטיקה רעה! פוליטיקה היא הכרחית להסדרת חלקות משאבים, וקיבוע של צדק היסטורי – אולם כל עוד שמאל-ימין קיימים במתכונת הישראלית ומעיבים על כל פוליטיקה אחרת של צדק ושיויון בחלוקת משאבים – אינני רואה את מקומי בתוך הסבך הזה!

הגיע הזמן לפוליטיקאים שיתעלו מעל לפוליטיקת המחנות/מפלגות/קואליציה אופוזיצה/שמאל ימין וישימו את האינטרס של הציבור המדוכא והמנוחשל בראש מעינותיהם. אם אוכל לפעול בצורה זו אשמח ואציג את עצמי – אולם, כל עוד זה לא בנמצא במערכת הפוליטית הישראלית מקומי נפקד ממנה.

שלכןם הני

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אילנה  ביום יולי 14, 2016 בשעה 11:32 am

  יש בממשלה אישה אחת, שקוראים לה מירי רגב. אולי אתה מכיר אותה.במשך שנים היא לוחמת לצדק למזרחים ולפריפריה. היא גיבורת הציבור המדוכא והמנוחשל. אם יש מישהי שחשוב לה צדק חלוקתי, זו מירי. אם יש מישהי, שמגלמת בתוכה את המהפכנות של מלקולם אקס, צ'ה גווארה, מרטין לותר קינג ונלסון מנדלה, עם ההומניזם ואהבת האדם של דזמונד טוטו, זו הפנתרה מירי רגב. אני לא מאמינה שהיא שותפה לרשע הזה. היא בטוח לא היתה בין אלו שדחו את היוזמה של יוסי יונה והיא לא תתן ידה לעוול. אני מציעה לך לפנות אליה. ההצלחה מובטחת.

 • אילנה  ביום יולי 14, 2016 בשעה 11:45 am

  אגב, אתה מציין את מי שאתה אוהב, אבל חשוב גם להקפיד לציין מי לא בסדר. אני אוהבת את "הסאטירה" שאתם עושים בפטריוטים ובפאנל על לוסי אהריש. אני מתפקעת מצחוק על הקטעים שלכם ממפלגת העבודה לדורותיה. גם מקומו של מצנע לא נפקד. אז מה אם הוא כבר שנים מחוץ לפוליטיקה? למה זה צריך להפריע לדאחקות עם אראל ולוסי, כשכולם מתפקעים מצחוק? וההיא, סתיו שפיר, עם האופניים בתחת- איזה קטעים ובידורים. סאטירה במיטבה. לא הצלחתי לנשום מרוב הצחוקים. חשוב גם להקפיד לא להזכיר את העובדה, שנתניהו בשלטון כבר עשר שנים והליכוד ארבעים שנה (כמעט ברציפות). למה לקלקל את הצחוקים עם ענבל גבריאלי ויורם שפטל?

 • גלעד  ביום יולי 14, 2016 בשעה 1:07 pm

  קודם כל אני שמח לראות שיש עיראקי שמדבר לעניין ובצורה מאוזנת ולא מתלהמת ואלימה, ולא עוד לקקן תחת לאשכנזים. ולמה אני אומר זאת? מכיוון שבזמן האחרון אני רואה המון פוסטים של ילידי עיראק מלקקי תחת לאשכנזים. הממצבים את עצמם כמגינם של האשכנזים מבלי שיש צורך בכך. 1)מפני שהאשכנזים מסתדרים יפה מאוד בלי שום צורך במתנדבים מזרחיים שיבואו לעזרתם. 2)מפני שכל השיח המזרחי/אשכנזי נועד בסופו של דבר לחיזוק ויישור קו של כלל החברה בישראל. 3)התנהגות שכזאת גובלת בהסתה אלימה ומתלהמת.

 • אבנר  ביום יולי 14, 2016 בשעה 2:01 pm

  נמאס כבר מהבכיינים האלה מגבעת עמל.

  לא טוב להם ? שיסעו לברלין.

  • עוזי קטן  ביום יולי 14, 2016 בשעה 6:34 pm

   בברלין היה מחנה ריכוז של הנאצים, וכיום עדיין פועלים שם ניאו נאצים. התרבות בברלין בהחלט לא מתאימה לאנשי גבעת עמל.אנשי גבעת עמל מעדיפים להילחם על ביתם במולדתם הטבעית. אולי תפנה אחרים שיסעו לברלין כאלו שהתרבות בברלין מותאמת להם.

 • עוזי קטן  ביום יולי 14, 2016 בשעה 6:23 pm

  החלום בהקיץ של זובידה שתקום מפלגה מזרחית שתדאג לאינטרסים של המזרחים הוא חלום מטופש ואווילי. אפילו ש"ס לא התיימרה לייצג את הציבור המזרחי אלא רק חלק קטן ממנו. למזרחים יש דעות פוליטיות שונות מהימין ומהשמאל ומהמרכז כמו לכל אזרחי המדינה וזובידה פשוט לא מסוגל להבין את זה. הוא גם לא מסוגל להבין שהשינוי לטובה כלפי המזרחים יכול לבוא רק מהשמאל על פי דרכו של פרופסור יוסי יונה. כל המזרחים שנמצאים בימין הם קלגסי נתניהו והטייקונים.

 • moni yakim antizionist  ביום יולי 14, 2016 בשעה 9:18 pm

  אין קיצורי דרך ! המסלול הצודק המצפוני והנכון הוא המסלול האנטיציוני תיתמודדו עם זה !

 • ethy ab  ביום יולי 15, 2016 בשעה 8:34 pm

  מרתיח שהאיליתות שח הנדלן ושותפיהן עושים הכל כדי לא לשלם למי שבנו את הארץ, את הנמל גבעת עמל ועוד הרבה מקומות.
  לחוצפה אין גבולות. חובה לתת לתושבים דיור חלופי על פי שווי הקרקע שמחירו בשמים.
  והמדינה , תומכת בתיקונים ופוגעת בחוליה החלשה.
  ממש ארץ אוכלת יושביה.
  צודק.

  • עוזי קטן  ביום יולי 15, 2016 בשעה 9:03 pm

   גם לחזירותו של תשובה יש חלק גדול ברמיסתם של תושבי גבעת עמל.

 • ethy ab  ביום יולי 15, 2016 בשעה 9:14 pm

  צודק. לא מספיק לו מה שיש לו הוא חייב לרמוס עוד סליחה.
  לצערי "צדק, במדינה מת מזמן.
  המדינה רוצה רק "צעירים" בריאים" ו"עשירים". כל השאר יכולים……….
  הכל כל כך מושחת, צריך מהפכה כדי לשנות את שיטת הממשל
  ולאכוף חוק כמו שצריך.
  מספיק לעשוק את התושבים.
  אני עוד דג'וק שניתן לרמוס.
  חוששת מהפיכה אזרחית.
  מלחמות מביאות רק מלחמות ומי שפותח פה או מרים ראש מושתק.
  זוכרת את הימים ללא מפתח בדלת ואוכל במשך ימים.
  עצוב שהיום הכל כסף וכמה שיותר.
  איזה חיים הם אלו? בלי תוכן בלי כלום.

 • יצחק אמסלם  ביום יולי 18, 2016 בשעה 3:00 pm

  בנתיים המוחלשים נחלשים יותר וכמו ההפליה בין העניים השכונות, העשירים הקיבוצים ,נתינת הזכויות המלאות על הקרקע לקיבוצים ולמושבים,
  ושלילת הזכויות המוחלטות לשכונות על הקרקע כמוהו כמו הנצחה בחוצפה וזדון של ההפליה העדתית השיטתית בין אשכנזים ומזרחיים .כאילו קיים רצון מושרש שמסרב להשתחרר ולתת שויון לעניים כמו לעשירים .לא נישתוק ונעשה הכל לצדק ושויון

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: