מבחן בוזגלו הצבאי לחיילים מזרחים שיורים: מניע!

אנחנו עומדים בפני שלבי הסיום של משפטו של אלאור עזריה. זהו בעצם משפטה של החברה הישראלית כולה – אין כאן שמאל ימין – יש כאן מדינה שזקוקה לקריאת השכמה.

 

שעיר לעזאזל או חייל רגיל! אלאור אזריה (צילום: מוטי קמחי)

שעיר לעזאזל או חייל רגיל! אלאור אזריה (צילום: מוטי קמחי)

קרה משהו כאן בכמה עשורים אחרונים, רבים החליטו שהדיון המרכזי הוא בין שמאל לימין מופרכים, כאשר צד אחד הוא "מחנה השלום" (לא שלום ולא מחנה) והצד השני הוא הצד "המחנה הלאומי" (לא לאומי ולא מחנה).

מדוע?

ובכן מחנה שהוא מחנה שלום לא מתנהג בגזענות לחצי מהאוכלוסייה בעם, ומחנה שהוא מחנה לאומי לא שותק את שתיקת הכבשים כאשר הורסים ומגרשים אנשים בביתם בתחומי הקו הירוק!

אז מה בכול זאת קורה כאן?

ובכן יש משחק בין פנימי בתוך אליטה אחת שחלק מזרועותיה רוצות יותר שליטה והן נאבקות אחת בשנייה. לדידי אין הבדל בין ברק לבין ביבי – שניהם לא רואים את הזקנים, העניים, הנשים האתיופים והפריפריה. שניהם חושבים לבן, אליטיסטי עשיר! אותה אליטה שדאגה במשך שנים לחנך את האוכלוסייה לקווים לאומיים, לאומנים דתיים משיחיים וכיום קצת נרתעת כשהיא רואה את התוצאות.

אז מה הקשר למשפט אלאור עזריה?

ובכן במשך שנים הצבא סיפק את אחת מהמקורות הכי יציבים להמשך שלטונה של האליטה והכול זרם על מי מנוחות. אולם, בשנים האחרונות מתרחש תהליך בו מאבד הצבא מיוקרתו, וכחלק מהתהליך בני האליטה מגיעים פחות ופחות לתפקידים מרכזיים ותפקידים רבים יותר ויותר נתפסים על ידי בני הפריפריה (ראו את ספרו של יגיל לוי מצבא העם לצבא הפריפריה). כמובן שהפתיחות קשורה לאיבוד היוקרה של הצבא – זה לא שאותם בני פריפריה היו מגיעים לתפקידים אלו אם הצבא היה משמר את יוקרתו בעיני החבה הישראלית.

אותו תהליך גם משפיע על היחס לצבא, כעת כשבני הפריפריה מאכלסים את שורות הצבא וישנה עמימות של סטטוס ותפקיד – נוח לאליטה מידי פעם להשתמש בחיילים כבובות במאבקם על השליטה במדינה. ראו מקרה חטיבת כפיר בה שירת אלאור עזריה והתפקיד שלה בהמשך שליטת הצבא על אוכלוסייה פלסטינית בשטחים הכבושים.

משפטו של אלאור עזריה הוא כנראה אחת מהביטויים הכי חריפים של עניין זה. והיום אנחנו מגלים כי בסופו של המשפט התביעה מדברת על מניעים! לא עובדות, לא ראיות כלום! מניע…זאת למרות שבישראל מערכת המשפט היא מערכת ראייתית!

התובע סא"ל (מיל') נדב וייסמן מחפש מניע!!! (צליום: מוטי קמחי)

התובע סא"ל (מיל') נדב וייסמן מחפש מניע!!! (צליום: מוטי קמחי)

מעניין כשחיילים הולכים לקרב או לפעולה שקטה, לא בני הפריפריה אלא "בנינו המובחרים" (לא באמת) האם גם אז יבחנו את המניעים שלהם בבתי המשפט הצבאיים? האם גם אז יהיה משפט פומבי ויבדקו איזה קבוצה הם אוהדים בכדורגל? ומה הם ומשפחותיהם כתבו בפייסבוק? ונניח והם אוהדי מכבי תל אביב, מצביעי מרצ שהלכו לאסיפה בכיכר לזכרו של יצחק רבין ונחשבים באופן כללי ממחנה השלום – האם זה משנה? האם זה יביא לחקירה עובדתית של המקרה? או שגם אז ידברו על מניע????

ואו איזה בלגן יהיה כאן!!

מדינה אוכלת יושביה!

חבל.

הני

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Amgor Lawyers  ביום נובמבר 7, 2016 בשעה 2:54 pm

  אתה טועה. במשפט פלילי יש חשיבות למניע, ואת המניע ניתן ללמוד גם מהעובדות. מהקישור שהבאת מווינט עולה, שהתביעה מנסה להראות, שהעובדות אינן תומכות בגרסתו של אזריה, לפיה המניע לפעולתו היתה מניעת סכנה. יש להניח, שההגנה בסיכומיה תטען, שהעובדות דוקה מחזקות את טענתו זו של אזריה.

 • עוזי קטן  ביום ינואר 4, 2017 בשעה 11:51 am

  יש הרבה מחבלים מרצחים עם דם על הידיים שיושבים בבתי כלא בישראל, והם בגדר פצצה מהלכת גם בזמן שהם מרצים את עונשם ובמיוחד לאחר שישתחררו מהכלא בעסקה כזו או אחרת.
  על פי הלוגיקה שהנחתה את אזריה ובמיוחד את כל תומכיו (בנצי גופשטיין,שרון גל, אורן חזן וכו'..) אפשר כבר עכשיו, להוציא אותם להורג ולהקדים תרופה למכה. מה ההבדל בין השניים?? ולמה ההתחסדות?? ומה הקשר בכלל בין פאנטיות ימנית לעובדה שאזריה ממוצא מזרחי???

 • moni yakim antizionist  ביום מרץ 28, 2017 בשעה 2:10 pm

  יש מי שמאמין שאם במקום אזריה הכורדי היה הרוצח בן קיבוץ מלח האדמה היה מועמד לדין ומקבל עונש מאסר ? אין בטענתי זו כדי לשלול מכובד העמדה לפיה אזריה הוא רוצח מתועב אלא רק כדי להצביע על כך שבמדינת אפרטהייד גזענית כל המערכות ובמיוחד מערכת המשפט פועלות מתוך מניעים והכוונה גזענית מסלילנית וכך הרוצח דורי קלסגלד שוחרר ממאסר לקול צהלות חבריו המישפטנים האשכנאזים .

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: