מחשבות על מחאה ולגיטימיות – ברק כהן מול מירי רגב

ברק כהן נתקל במירי רגב – ויצא פיצוץ שמעסיק את כל העולם ואחותו. אז שתקתי ובסוף זה יצא…הנאה לא מובטחת.

 

אזהרת מסע + גילויים נאותים!

 1. זהו טיעון מורכב וקרוב לוודאי שרובכן/ם ישנאו את העניין ואולי קבוצה קטנה תאהב חלק תשנא חלק אחר – זה מה שיש.
 2. הזדקנתי! לקחת לי שלשה ימים להגיב – אני כבר לא שולף מהמותן.
 3. אני מכיר את מירי רגב – היא מינתה אותי לנציג ציבור במדור תיאטרונים והמדור לבחינת קרנות הקולנוע.
 4. אני מכיר את ברק כהן – ממחאות שונות – ובעיקר מפעילות שלו ושלי.

אז הנה שתי האגורות שלי בעניין (קישור לסרטון)

 1. מחאה פעילה

ברק עושה! בניגוד להרבה אחרים הוא לא יושב ורק מקליד. הוא מראה שחייבים לצאת החוצה לדבר ולמחות נגד עוולות. הוא לקח כיוון שעם חלקים ממנו אני מזדהה מאוד ועם חלקים אחרים אני לא, וזה לגיטימי – אין 100% של הסכמה. באותו ערב לפני שראיתי את הסרטון – אמרתי בתוכנית הפרטיוטים שברק משנה את פני המרחב הציבורי ושזו מחאה לגיטימית.

 1. חוסר הנוחות שלי

ראיתי עשרות סרטונים שהוא העלה, מעולם לא חשתי חוסר נוחות וסלידה ממעשיו כפי שחשתי מהסרטון שלו מול מירי רגב ומשפחתה. חשתי כאילו זו פגיעה אישית בי – לא יודע אולי זו המזרחיות (לגבי ציון קינן לא חשתי כך), ההכרות האישית עם מירי וברק ואולי מה שבתה אמרה בחוסר אונים מובהק (והלעג לכך מילא אותי ביותר סלידה!) – אבל כך הרגשתי.

 

חוסר נוחות קיצונית מהסרטון בעיקר בשל הדרך…

 

 1. כן זה שונה! ולא זה אפילו לא קצת דומה!

כן, ראיתי את הסרטונים "של" ציון קינן, אהוד ברק ורקפת רוסק עמינח. ברשותן/ם אתמקד בסרטוני רקפת – לא, לא ראיתי אותו משתמש באותם ביטויים נגדה – ומלבד זאת להשוות בין מירי רגב לרקפת עמינח לדעתי זו טעות! כן, אני מודע לכך שמירי שרה בממשלה אך לדעתי היא חיצונית לכל התהליך – היא אישה, מזרחית ופריפריאלית – נכון אפשר לדבר על קואפטציה ועוד דברים שהם מנת חלקה או שלא – אבל עדיין ההבדלים הללו זועקים לשמיים. לשם דוגמא השוו בין לימור לבנת לבין מירי רגב. אולי זה יתן לכן/ם תמונה בהירה יותר.

 1. המילים והמהות

נכון – המהות חשובה יותר מהמילים! אני הראשון להסכים עם זה – אבל, ואולי חלק יקראו לי צבוע, חשתי תחושה עמוקה של סלידה מהמילים שיצאו לברק מהפה! התחושה האינסטינקטיבית שלי הייתה – "תגיד אתה פסיכי?" ראיתי משפחה שאני מכיר, ראיתי ילדה ובן זוג שעומדים חסרי אונים – הם לא נציגי ציבור – וברק אמר להם דברים מחרידים. למה? מה במרחב הציבורי והמחאה נגד נציגי ציבור נתן לו את הזכות להגיד להם את הדברים הללו? ולא, גנבת זה לא "אני מ… עליך ועל המשפחה שלך" בשום מקום בשום יום בשום קונסטלציה. אם היה נשאר עם מחאה לגבי מעשים והתבטאויות שנאמרו על ידי רגב לא נראה לי שהייתי נחרד כל כך…

 1. מזרחית לעד!

עוד שאלה שעלתה היא המזרחיות – אני טוען שנים שמזרחיות אינה פרימורדיאלית – היא לא מולדת! יענו נולדת להורים מרוקאים או עיראקים לא מיד הפכת למזרחית – ממש כמו פמיניזם – לא כל אישה מעצם היותה אישה היא פמינסטית – יש תהליך מודעות חשוב שמעורב בעניין, לפחות לדעתי.

ברק טען שמירי מפקיעה את זהותו המזרחית – מדוע? האם ברק הפך בין לילה למגדיר המזרחיות? מדוע למזרחיות של מירי ושלו אין מקום? מה, יש ספר חדש שמישהו כתב וקבע שרק מירי מגדירה מזרחיות? לדעתי הטיעון הזה ריק מתוכן.

גילוי נאות, גם עלי רבים צועקים שאני מפקיע את המזרחיות שלהם – שיש עוד מזרחיות. הרוב טוענים שאני "שמלאני" – והאמת שאני לא שמאל ולא ימין – כי למזרחיות לדעתי אין בית פוליטי. שני הקצוות משתמשים במזרחיות בצורה צינית, ובשל כך אני עושה שימוש בשמאלימין – זה מציב אותי במקום בעייתי היות ואני לא יכול להיות "מזרחי" או לדבר עם רוב המזרחים שבחרו או שמאל או בימין– אז מה? יש מזרחים ימניים, יש מזרחים שמלאניים (פוליטית) וזה מקובל עלי! אין הגדרה אחת – וההתנפלות של ברק על מירי בעניין לדעתי היא מיותרת וחסרת בסיס.

 1. החינגה!

כן – סביב הסרטון הזה ראיתי חינגה גדולה של המון "אשכנזים שמלאנים"  – שחגגו את הסרטון, החלום הרטוב התגשם!  מירי רגב "חוטפת" ממזרחי אחר! זו לא גילה אלמגור – או קוטלר! "איזה כיף!!!"

ואללה! הגיעו ימות המשיח – גבר מזרחי, פעיל חברתי מוחלש כמעט בכול פרמטר בחברה הישראלית הפך ליקיר ליבה של האליטה המדכאת ביותר בתולדות המדינה היהודית המודרנית. פיצוץ!

בד"כ אומרים טלו קורה – אתם צריכים ליטול איזה מיליארד קורות!!! ביום שתצאו למחות נגד הגזענות שלכם מבית תבואו לחגוג כאן. ביום שנראה אתכם יוצאים נגד הנגישות למשאבים של הג'מעה שלכם ואי הנגישות של קבוצות אחרות דברו איתי. ביום שעל שפתותיכם יעלה השם אברה מנגיסטו-יוסף סלמסה-שכונות הארגזים-גבעת עמל – כמו שעלו גלעד שליט-שיוויון בנטל ועוד תבואו לחגוג. צ ב ו ע י ם!!! זה מה שאתם.

 1. יהדות!

כמי שגדל בבית קומוניסטי חילוני, יהדות מעולם לא הייתה עבורי דת במובן הדתי של המילה. היא עבורי יותר מסורת, תרבות חיברות משפחתית סבבית כזו. לא, ביום כיפורים לא צמתי, לא שמרנו כשרות וגם חמץ אף פעם לא הייתה בעיה שלנו. אבל נפגשים בשבתות וחגים כולם יחד כי זו תרבות יהודית.

ברק בשלב מסוים של הדיון ניסה להגדיר מהי יהדות אל מול מירי והתחיל לדבר על כשרות, מנהגים ומה כן ומה לא. ברק יקירי להזכירך, אתה לא מדבר על יהדות מזרחית מסורתית, לפחות לא זו שלי! אתה שואב מהממסד שאתה כל כך מתנגד אליו בעיקר זה האשכנזי האירופאי שגרם לרוב רובנו להתנגד לדת הממוסדת שלא לומר לשנוא אותה. בניסיון הזה שלך אתה עושה בדיוק מה שאתה טוען שמירי עושה עם המזרחיות. אצלי אומרים נאה דורש נאה מקיים.

 1. החלום שלי

החלום שלי הוא שמירי וברק יהיו באותו הצד! אני רוצה את שניהם מדברים את אותם ערכים – בינתיים אני מוצא את עצמי לא בצד שלו ולא בצד שלה – בזמן שאוכלי נבלות מרחפים מעל וממתינים לגופות! מישהו נהנה מהדבר הזה – ואותי זה מגעיל, אבל אני עדיין מייחל ליום.

 1. ההתבאסות שלי

אני האחרון שמסכים עם מדיניות הממשלה בנושאים רבים ומגוונים – החל מהנושא הפלסטיני, עבור בטיפול בערביי ישראל – וכלה בנגישות למשאבים בתוך המדינה. אני די סולד מגל הלאומנות המוגבר ששוטף אותנו (ראו רעולי פנים מקללים ומרביצים לפעילי תעיו"ש שבאו לסייע לרועים פלסטינים לעבוד ולהתקיים) – אני מאמין באמת ובתמים שהקבוצה בעלת המפתח לשנות את פני המדינה וכיוון טוב יותר הם אלו המודעים חברתית – מזרחים ואשכנזים יחד – המקרה האחרון מלמד אותי שעוד ארוכה הדרך…

 

שבת שלום

הני

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • moni yakim antizionist  ביום אפריל 22, 2017 בשעה 1:38 pm

  ברק גנב למירי סיבוני את ההצגה …מוני יקים אנטיציוני

 • אילנה עמרמי ירימי  ביום אפריל 22, 2017 בשעה 2:37 pm

  הברק כמו כל ברק, מופיע, ותוך דקה נעלם. עוד "ברקים" כאלה ומירי רגב תרויח עוד מאות אלפי קולות…."ברקים ורעמים וגשם ???"
  גשם זלעפות על "הברק"
  גשם ברכות על מירי.
  יחי ההבדל הגדול!!!
  מירי יקרה, אוהבים אותך!!!

 • ethy ab  ביום אפריל 22, 2017 בשעה 3:12 pm

  צודק!

 • Shimon Edri  ביום אפריל 22, 2017 בשעה 6:22 pm

  בקרתי והקאתי על המאמר שלך.אותם פלסטנאים יושבים על אדמות יהודים שאבותיהם רצחו וירשו אותם .לכן בשם חופש הביטוי לך לקבינימט

  • עוזי קטן  ביום אפריל 22, 2017 בשעה 7:24 pm

   האני זובידה מפרסם טוקבקיסטים כמוך שמקללים אותו, והוא מצנזר אנשים כמוני שמעבירים עליו ביקורת אמיתית שקשה לא מאוד לשמוע אותה.

 • Avi Meshulam  ביום אפריל 22, 2017 בשעה 7:49 pm

  נראה שהקבוצה המשפיעה תהיה של "המסורתיים". גם היהודים וגם הערבים. הרוב שרוצה מסורתי אבל לא דתי.

 • זהבה גרינפלד  ביום אפריל 23, 2017 בשעה 3:10 pm

  משת"פ!!!!

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: