מוצא כמקצוע! או על העיוורון האשכנזי…

קצת באיחור – זה בעיקר כי הייתי בחו"ל ופתאום מצאתי את הטור שלי…אבל אומרים שעדיף מאוחר מאף פעם אז בבקשה…

צחקתי בקום רם. באמת. קראתי את הטור של משגב והתגלגלתי. הנה יושב לו אדם שעיקר הונו החברתי והסימלי נשען על מוצאו והוא מספר על השסע האתני שנגמר למרות כפירתו המוחלטת בקיומו. חשוב לציין כי לפי כל הפרמטרים המחקריים השסע נמצא כאן ובגדול: חינוך, הכנסה, מגורים ועוד הם חלק משסע זה – אבל למשגב זה לא מפריע להכחיש ולחלק ציונים לפעילים חברתיים סליחה "מקצוענים". קומדיה, די מקברית, אבל קומדיה.

אך מה לי כי מלין אני? בבקשה. זהו נושא מעניין כי משגב ואחרים שמו להם למטרה להכחיש את עניין השסע והפערים העדתיים – לא יעזרו עובדות, מחקרים וגם לא דוגמאות חיות – האיש בשלו עומד בחומה בצורה וטוען אין! אני, האשכנזי מהקיבוץ שחי ביפו (ג'נטריפיקציה מעניינת כשלעצמה), אני המסכן, המקופח, השמאלני שבשולי החברה הישראלית – פתאום, בעקבות בחירות מקדימות במפלגת העבודה הוא רואה את האור ומודה בקיום הפערים וכל זאת על-מנת להכריז קבל עם ועדה שזהו הכול תם! אין לכם המזרחים ה"מקצועיים" יותר על מה להלין – כאילו שאי שיוויון בין קבוצות הוא בעיה של המדוכאים. מעניין אם הוא יגיד זאת לערבים אזרחי ישראל שסובלים מאותו דיכוי על בסיס לאומי?

מצחיק באופן מקברי, אמרתי? ויש עוד, משום שעל אותו משקל אפשר לנסח טיעון שיאמר לכל אותן נשים מקצועניות פמיניסטיות לסכור פיהן מים, כי כבר בשנת 1969 נגמרה הדרת נשים בישראל ומת לו השסע המגדרי! או לחילופין, בשנת 2009 לו היה כותב משגב טור, באנגלית בארה"ב, הוא היה אמור להודיע לכל השחורים שם כי תם הדיכוי הגזעי בארה"ב! בשני המקרים זה היה אף יותר מכריע – משום שבמקרה הראשון אישה לא התמודדה לראשות העבודה, ובשני זה לא היה גבר שחור שהתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית – אלו היו ראש ממשלה אישה בישראל, גולדה מאיר ונשיא שחור, ברק אובמה, ארה"ב! היגיון צרוף.

בנוסף, משגב ודומיו מכסים טפח אחד של גזענות אך חושפים טפחיים – הם אינם מעוניינים בשיוויון בין מזרחים לבין אשכנזים! הם מעוניינים במסקנה שהיא: בואו כל המזרחים שמצביעים לימין והצטרפו לשמאל שבראשו יעמוד מזרחי ואותו לא מעניין מי הוא יהיה – כי החשוב ביותר הוא לא שיוויון או צדק, החשוב ביותר הוא למגר את שלטון הימין הלאומני-דתי. והם צורחים "תפסיקו עם העדתיות!" מבלי לקחת בחשבון שהם מדברים על עדתיות ובשפה גזענית, אבל להם מותר פעם אחרונה ודי!

תגידו אתם מי זה מי ומי הוא השד העדתי.

וכל הטיעונים לעיל אליבא ד'משגב ותואמיו מסתמכים על פחות מ-19,000 מצביעים שהתפקדו לעבודה והצביעו לפרץ או גבאי! שהם פחות מ-32% מכלל מתפקדי העבודה, שהם פחות ממנדט אחד לפי תוצאות בחירות 2015.

כן אני מבין ויודע שיש אנשים בחברה הישראלית שהעבר מציק להם והם רוצים דף חדש. הם רוצים למחוק את העבר, את ההסללה למעברות, את ההתנשאות על המזרחים, את החטיפות והניסויים בילדים מתימן, המזרח והבלקן על מנת לפתוח דך חדש. אבל ההיסטוריה קיימת והיא גם חלק מהמערכת הפוליטית הישראלית. סיבוב קטן בעבר מגלה לנו כי בראשות העבודה כבר עמדו מזרחים: הראשון היה פואד שנבחר בשנת 2001 ונזרק על ידי הבוחרים בשנת 2002 לטובת מצנע. כמו כן, עמיר פרץ כבר עמד בראשות העבודה בשנת 2005 לפני יותר מעשור! למרבה הפלא אז לא חשב משגב כי תמו ימי השסע! ואילו פרץ – נו הסיפור ידוע נטישה המונית של אשכנזים את המפלגה וריצתו של לובה אליאב לפרץ לבקש להקים "פורום להשבת האשכנזים" למפלגה שהוקם בשמו המכובס "הפורום להשבת אזרחים ותיקים" לאחר הנטישה ההמונית לקדימה.

לא יודע, אולי הקוראים חשבו שהטור של משגב הוא טוב, שהרי הוא השתמש בכול מילות המפתח – "עם אחד", "שד עדתי", "מקצוענים" ועוד. לדעתי בארה"ב טור כזה עם החלפת המילה מזרחים בשחורים הייתה מביאה לפיטוריו מהעיתון וסנקציה חברתית משמעותית – גם בישראל טור כה מגוחך עם אותן אמירות על נשים בעקבות בחירתה של גולדה היה מביא אותו ללעג וקלס. ואולי בדיוק משום כך השסע האתני הוא כה חשוב: חמקמקותו והיכולת של גברים אשכנזים מלאים חשיבות עצמית והון סימלי-חברתי לומר דברי הבל ריקים מתוכן ולא מגובים בעובדות הם שנותנים את דלק הבעירה של השסע. שהרי אם היינו מישירים מבט לשסע ומנסים לפתור אותו ולא להגחיך אותו בתמורה לקישוש קולות מהימין – אולי, לא בטוח, אבל אולי אז היינו יכולים לדבר על תחילת סיום השסע – לו בעיקר מייחלים אותם פעילים חברתיים ומזרחים "מקצועיים".

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ethy ab  ביום אוגוסט 20, 2017 בשעה 4:36 pm

  הדרת נשים והכפייה הדתית גוברים על השסע
  שכחו שאנחנו חיים במאה ה-21 . בברוקלין אין מה שיש כאן.
  מה פלא שרבים עוזבים את הארץ המדהימה.

 • David Zaken  ביום אוגוסט 20, 2017 בשעה 5:51 pm

  הני, ניתוח מעמיק על הכחשה ופריוילגיה אשכנזית, תודה רבה על חוכמתך שמאירה את מוחנו

  Sent from my iPhone

  >

 • תרצה הכטר  ביום אוגוסט 21, 2017 בשעה 8:15 am

  אתה כל כך צודק!! לא קראתי את הטור של משגב אבל הבנתי מדבריך במה מדובר. שאלה לי אליך: האם אפשר לנחש שאתה תומך ביוזמת בנט/ביטון? אשמח אם תשיב לי.

 • יוסי דר  ביום אוגוסט 21, 2017 בשעה 2:24 pm

  אין עתיד לדם הכחול.
  רק הרגע ראיתי בדיילי מייל שפרינס הארי (אחיו של המלך המיועד וויליאם) מאוהב במישהי שיש לה את כל המינוסים האפשריים:
  א. היא לא אנגלייה (אמריקאית מלוס אנג'לס)
  ב. גרושה.
  ג. מבוגרת ממנו ב-4 שנים
  ד. והכי מפתיע: אמא שלה שחורה.

  בקיצור הני, אסור לאבד את התקווה.

 • עוזי קטן  ביום אוגוסט 23, 2017 בשעה 1:24 pm

  ולמה שהליכודניקים לא יכתירו לעצמם מנהיג מזרחי? למה אין לכם בכלל ציפייה שכזו? הרי שאיש מכם לא האמין שזה יקרה במפלגת העבודה…. הנה זה קרה ואילו הליכוד חג סביב עגל הזהב, צאצא הגאון מווילנה, שבתקופת כהונתו ( 8 שנים ברצף) רק הלכו וגברו הפערים והשסעים העדתיים בישראל.

  • hani24  ביום אוגוסט 23, 2017 בשעה 5:51 pm

   בחיאת עוזי?!? חשבתי שאין פערים עדתיים…בעיה בכדורים?

   • עוזי קטן  ביום אוגוסט 23, 2017 בשעה 11:35 pm

    אני לא יודע מה חשבת אבל אבל אני תמיד חלוק איתך על איך תוקפים את הבעיה.
    אתה מחפש באופן עקבי להקים את הרשעים המתים מקברם רק כדי לשפוט אותם על מעשיהם.
    מה זה תורם למציאות שלנו היום? האם מצבם של הנכים יהיה יותר טוב? הם הפריפריה תתרומם? האם זה נותן פתרונות דיור לזוגות צעירים?
    האם הצגת פשעי העבר של השילטון שעבר מהעולם, תפתור את כל פשעי השלטון הנוכחי??

 • עוזי קטן  ביום אוגוסט 25, 2017 בשעה 1:47 pm

  גם אם כל בוחרי מפלגת העבודה יהיו מזרחים, וגם אם כל נציגי המפלגת העבודה יהיו מזרחים, כולל העומדים בראשה, גם אז אתה תטען האני שמדובר במפלגה אשכנזית מיסודה, שכל מהותה לקפח את המזרחים, למען האליטה האשכנזית, ולכן מזרחים לא אמורים להצביע בעדה.
  אם בחירות דמוקרטיות שנעשו במפלגת העבודה עם 19,000 מצביעים, שהצביעו באופן חופשי, ושהעמידו בראשם שני מנהיגים מזרחים מובהקים אינם מדד בשבילך ("פחות ממנדט אחד"), אז אל תתפלא שמישהו מרים גבה ומגחיך את דבריך..

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: