החייאת ההיסטוריה של יהודי מדינות ערב והאסלם

אחת מהסוגיות הכי בעיתיות במדינת ישראל היא איונם (העלמה/מחיקה) של הערבים ושל היהודים יוצאי מדינות ערב והאסלם מההיסטוריה. לא מזמן פנה אלי בחור נחמד בטוויטר בשם נדב סגרון ושאל אותי אם אני מכיר את ז'וזה אלבוקר. אמרתי שלא. הוא שלח אלי ערך ויקיפדיה על שמו והוסיף:

"אני שואל כי אני פשוט נדהם כמה המדינה הזאת מחקה את ההיסטוריה של יהדות צפון אפריקה וכל פעם אני נדהם כמה אני לא יודע כלום על המקום ממנו בעצם באנו" ועוד אמר: "כן, אין בכלל חומר עליו בטח לא בעברית. מה שמדהים מרב שזה עצוב, מדובר באדם יהודי שהייתה לו השפעה מכרעת במבצע לפיד, שהיה אחד הגורמים לניצחון של בעלות הברית במלחמה כולה ואנחנו לא יודעים עליו פשוט כלום. כאילו הסתירו מאיתנו את כל ההיסטוריה שלנו. זה מצחיק אבל אם אין לי בעיות שינה שבגללן אני כל לילה קורא איזה שעתיים ויקיפדיה, לא הייתי יודע כלום על יהודי צפון אפריקה פשוט כלום."

שתדעו זה לא במקרב ש"שכחו" את זוזה, או את אברהם מויאל או את משה שלוש שהיה בין היתר ראש עיריית תל אביב יוצא מדינת ערב היחידי בהיסטוריה והודח מתפקידו בצורה נכלולית. לא מנכיחים את זוהרה אלפסיה, המדהימה! את נינו ביטון המאסטר! ועוד רבות ורבים טובות וטובים אחרים. המטרה היא בעצם לייצר מציאות בה יוצאי מדינות ערב והאסלם לא יראו את עצמם כחלק מההיסטוריוגרפיה של מדינת ישראל – ואז יוכלו להגיד "ארץ ישראל הישנה והטובה" ולא לכלול אותם בתוכה. אז גם יוכלו להגיד "אנחנו ייבשנו, אנחנו בנינו…" ולהוציא מהכלל את המזרחים.

הדבר הזה עובד מצוין עד היום, ורבות ורבים מהסטודנטיות/ים שלי באים אלי למכללה בלי ידע על העבר המרשים של משפחותיהם או מה הם עברו כשהגיעו לישראל. אחד מהם שהגיע אלי בשנת 2014 לערך היה אוראל/אנחל עובד, בחור שקט, גבוה חוסך במילים אך כשהוא פותח את הפה הוא מרשים מאוד! הוא עבר עימי כמה קורסי מבוא, והחליט להירשם לסמינר שלי.

הוא ידע שאני מחמיר בדרישות ומבקש מחקר מאוד מקיף, ועדיין בחר להגיע אלי! במהלך הסמינריון הוא הגיע אלי לשיחות רבות, הוא לא מצא את עצמו, הוא רצה לחקור משהו משמעותי! אחרי שיחות רבות, הוא החליט לחזור הביתה לעמקה ולחקור פרשה שגם אני לא הכרתי – "הגרוש מעמקה".

ברוכים הבאים (לא לכולם!)

ראשית לא שמעתי על עמקה, מושב קטן בגליל המערבי, שנית לא ידעתי מה התרחש שם בתקופץ שנותיה הראשונות של המדינה – הסיפור שסיפר לי אנחל היה מדהים! הייתי בשוק! אמרתי לו זהו זה! מצאנו את הנושא – גרוש עמקה!

שם הסמינירון הוא: ""ישן מפני חדש תוציאו": על אודות דיכויים הדתי-עדתי של תימני עמקה" מאת אוראל עובד שהוגשה בספטמבר 2017 וקיבלה את הציון העגול.

הנה תקציר העבודה:
המפגש בקום המדינה בין הקולטים לעולים מארץ האסלאם גרמה לקשיים רבים בשל המסגרות הלא
מוכרות אליהם הובלו העולים. מטרת מחקר זה היא לבחון כיצד התהוותה הזהות המסורתית של המהגרים
ממושב עמקה בצל מדיניות ההטמעה שנקטה תנועת המושבים. בשל המיעוט המחקרי אודות קליטת תימני
עמקה כלל ו"פרשת עמקה" בפרט, נולד מחקר זה אשר בוצע בשיטה איכותנית בה רואיינו שתי נשים אשר גרות במושב. בנוסף, נערך ניתוח תוכן לפרוטוקולים מישיבות וועד המושב. מן הממצאים עולה כי אצל תושבי המושב חל תהליך היברידי בו מצד אחד שימרו את מסורתם אך מצד שני הוטמעו בתרבות
"הישראלית" ואימצו מאפיינים חדשים.

המדהים הוא שבמהלך שנותי כמרצה באוניברסיטה למדתי כמה כוח יש למרצים בעבודה עם סטודנטיות וסטודנטים מדהימים עם מוח סקרני ויכולות לפרוץ גדרות של חושך, בורות, שנאה וגזענות. היכולת למשוך אותם למחקרים פורצי דרך היא מתנה, יש כאלו שמשתמשים בה להמשיך את החושך ויש כאלו שמשתמשים בה להבקיע מקום לאור.

תודה לסטודנטיות והסטודנטים שלי שעוזרים להבקיע את האור!

הני

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • בנימין אביב  ביום יולי 27, 2020 בשעה 6:48 pm

    בכל פעם שאני קורא את מאמרים שלך, אני מתמלא בשמחה פנימית שעדיין יש אנשים הוגנים כמוך.
    אני ממוצא עירקי ואפגני ככל שאני חוקר על עבר משפחתי אני מבין כמה שהנטיעות עמוק באדמה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: