ככה משחררים נחל #ישוחררהאסי

שלום לכולן/ם,

אני יושב בבית וחושב על כמה וכמה דברים שעולים וצפים במאבק לשחרור האסי – ואומר לעצמי לא יכול להיות! זה לא קורה במדינת ישראל 2020. ואז אמרתי לעצמי למה לסבול לבד בוא נשתף על מנת לחשוף את מה שמתרחש תחת "הלבנה" של יועצי תקשורת, חברות לובי, פוליטיקאים, אינטרסים כלכליים ועוד.

אז בבקשה פרוק של הטיעונים המרכזיים לכיבוד חוק מדינת ישראל + טקטיקות מכוערות נגד המשחררים.

תחזיקו חזק מתחילים!

חלק ראשון נתונים שקרים – הבנייה שקרית של ההיסטוריה – וכינון הפריבילגיות:

1. "קנינו את האדמות.."
שקר! ראשית לא כל האדמות "נקנו." שנית מה שנקנה – נקנה בכסף של יהודים פילנטרופים מכל העולם ונמסר למשמורת לטובת העם היהודי, שלמיטב ידיעתי אינו קבוצה של 300 משפחות. האדמות לאחר קום המדינה עברו כולן למדינה, שהפכה לריבון השטח – החוקים של המדינה חלים על כלל אדמות המדינה כולן(!) ללא יוצא מן הכלל. מצ"ב בתגובת קישור לאבחנה מענינת שעשה עמוס נוי ומסמכים שאסף עוזיאל לויה שמראים מניין הגיעו האדמות וכמה דימיונית תחושת האדנות של האנשים שחשים שהקרקע היא שלהם היום: PRIVATE PROPERTY מישהו ההין לקשר…

2."לא היה נחל היו ביצות"
שקר! לא היו ביצות הייתה שם עיר גדולה ביסאן, שחיו בה אלפי אנשים, נחל העאסי זרם בעמק כמו גם הסחנה ועוד מעיינות. הניסיון למחוק היסטוריה ולהגיד לפנינו הייתה רק שממה לא עובד בייחוד כשיש תמונות ומראי מקום חשופים לכל האינטרנט.

3. "טיפחנו את הנחל בעצמנו…"
ובכן שקר חלקי. תלוי מה זה טיפחנו ומה זה בעצנו. ראשית – מה שנכון נכון – חברות וחברי ניר דוד שפכו הרבה מאוד כסף על מנת להעמיד את הנחל כמו שהוא היום – וכל הכבוד להם השקעה חכמה כי הנחל הכניס להם פי כמה וכמה מההשקעות שלהם בטיפוחו. נחל האסי הוא מיזם כלכלי מייצר הכנסה מרכזי לקיבוץ! הצימרים על גדת הנחל, פעילויות לארגונים, אירועים על שפת הנחל, חבילת המנוי לבריכה שכוללת את הנחל ועוד. אם הם הנחל לא היה מייצר כל כך הרבה הכנסה לא הייתה סיבה לניר דוד להקים חברה לתיירות, לא היו עגלות מועדון שמסיעות מהחניון לנחל  ולחלי יעקבס לא הייתה משרה שעליה היא מנסה להגן בחירוף נפש של ממש…

כמו כן, חשוב לציין שחלק ניכר מהכסף שמגיע מהמועצה האזורית והמפעלים שנמצאים תחת המועצה ובהם עובדים תושבי בית שאן (בשכר נמוך מאוד! ועוד מעט נחזור להעסקה ופרקטיקות הפחדה ואיום על א.נשי המחאה!) ועוד.  אולם, הפערים בין ההכנסות של תושבי המועצה המקומית עמק המעיינות לבין תושבי בית שאן הם עצומים! לא רק שתושבי בית שאן מעוסקים בתנאי קשים ומשכורות שאינן הולמות את חלקן בתהליך הייצור (להזכירכם קיבות ניר דוד הוא מבית היוצר של השומר הצעיר הפלג היותר "מרקסיסטי" כביכול בין הקיבוצים והם עוסקים בפרקטיקות העסקה נצלניות ודכאניות!) הם גם לא מקבלים חלק מארנונות התעשייה שהמועצה והקיבות מקבלים וחגגים עליהם! היינו לא רק השכר נמוך אלא גם ההשקעות בתשתיות ואיכות חיים שונות משמעותית! מה שגורם לחלק מהגזענים לצעוק תראו את בית שאן ותראו את ניר דוד אחד הרוס ומדכא שני מטופח ונקי – גזענים! תבדקו את חלוקת המשאבים לנפש ותבינו מדוע! הנה חבר שלי שבדק וזה לא ינעם לעיניכם – דויד בן שבת בטור מאלף על אי צדק חלוקתי ומשמעויותיו

4. הניסיון למחנק המשאב הציבורי נמשך!
למרות שהתקבלה בשנת 2015 החלטה לפשרה על ידי בית המשפט – ניר דוד מסרב לעשות כל צעד בעניין וגורר את רגליו מזה חמש שנים – במקביל הוגשו תוכניות להמשך בנייה של וילות על גדת הנהר על מנת להמשיך ולחנוק את המשאב הציבורי ולקבוע עובדות בשטח על מנת שלא יהיו שום אפשרויות להגיע אל גדת הנחל. מדינת ישראל על מוסדותיה ברוב טמטומה ועיוורונה נכנעת בפני הפריבילגיות הלבנות שמונכחות בדיון ומאשרת בנייה לא חוקית זו. כל אישורי הבנייה סביב הנחל נוגדים את חוקי המדינה ויש לעצור אותם לאלתר!

5. אנחנו נלחמים על הבית.
שקר. הם נלחמים אבל לא על הבית. ראש וראשית הם גייסו צבא של חברות לובי, יח"צ, משרדי עורכי דין ועוד שעולה עשרות אלפי שקלים אם לא יותר בחודש. שנית – הם לא נלחמים על הבית כי כשאנשים משלמים כסף טבין ותקילין זה לא מפריע להם שיש מאות אנשים שמגיעים לנחל – זרם של אוטובוסים מלאים בוועדי עובדים שמגיעים ליום כיף בנחל לא מפריע להם, כל עוד זה מוצמד למרשרשים…מה שמפריע להם הוא שאנשים מבקשים להנות ממשאב הטבע ללא תשלום. זו לא מלחמה על הבית זו חזירות קפיטליסטית.

חלק שני הגזענות והטמטום מרימים ראש…

 1. "לא חייבים לטבול באסי יש את הסחנה ועוד מעיינות"
  ובכן זה נכון. אבל באותה מידה ערביי הסביבה לא היו חייבים לבוא לפארק בעפולה או רעננה יש עוד פארקים. כל מי שאינו מתל אביב לא חייב לבוא לחופי העיר או לפארק הירקון יש עוד חופים ופארקים. נשים לא חייבות לשבת בקדמת האוטובוס או ללכת על צד ימין של המדרכה כי זה לגברים בלבד באזורים חרדיים מסוימים. אני מעריך שאתם מבינים כמה הטיעון הזה הוא אווילי. זה פשוט לא עובד ככה. יש משאב ציבורי הוא של כולם וחייב שתהיה לו גישה לכולם…פשוט.
 2. גזענות ללא בושה: "בבונים" "לירות בהם" "עבריינים" "לחשמל את הגדר" "תדרסו אותם" ועוד מיני מקצתי.
  כל האמירות הללו, שחלקן נאמרות על ידי א.נשי "שמאל" הדוקים שבעד "שלום" עם הערבים, ועולם של "שוויון ואחווה" – מכוונות לבחורים צעירים שמבקשים לממש זכות חוקית בסיסית שלהם כמו לטבול בנחל שהוא משאב ציבורי. אלו הם א.נשים מהסוג הנחות ביותר שיש במין האנושי. אני שמח על צילומי מסך – והיסטוריוגרפיה מהירה – כי ההיסטוריה תשפוט את כל מי שכתב בצורה זו ותשליך אותם היישר לפח אשפה של המין האנושי עם גזענים אחרים שצצו לאורך ההיסטוריה.
 3. אתם שמאל קיצוני עוכר ישראל הקשת הדמוקרטית המזרחית! אנרכיסטים…
  כן, אני ממייסדי הקשת הדמוקרטית המזרחית, ואני גאה בכך. אני גם בעצד צדק חלוקתי, מיסי ירושה, הוגנות חברתית כלכלית, שיוויון מגדרי, אתני, לאומי, דתי, מיני ועוד. יפה נפש וגאה בזה. מעולם לא הסתרתי זאת. אני אוהב את כל בני האדם באשר הם ללא הבדלי דת, מין, מיניות, לאום ועוד. אבל אני גם מכיר בעובדה שיש אנשים מלאים בפריבילגיות – ואני יוצא חוצץ נגד אותן פריבילגיות. ממש כמו פמיניסטיות שמדברות על פטריארכיה ואני כגבר מקבל ומסכים ועושה הכול על מנת לא להשתמש בפריבילגיות הגבריות שלי כך אני עומד איתן אל מול הפריבילגיות ה"לבנות" (אשכנזיות) בישראל. כמו כן, אני גם אוהב אנרכיסטים, מודה! הם מדליקים אותי באומץ וסוגי הפעולות שלהןם. אך ממרומי גילי אני כבר לא בטוח שיחשיבו אותי ככזה כי אני כבר יותר מידי ממסדי – אין שום דבר רע באנרכיזם מידי פעם – לכל המטומטמים שמשתמשים במושג מבלי להבין אותו ממליץ שתקראו קצת על אנרכיזם זוהי צורת חיים דמוקרטית שטוחה!
  ולסיום אני זה שטמעתי את הביטוי #שמאלימין_זה_לעיוורים (היום יותר מתמיד!!!!!!!!!!!!)
 4. "אם יפתחו את האסי הכול יהי מלוכלך וייהרס…"
  נכון! אבל לא משום שתושבי בית שאן יכנסו לשם כי כל עם ישראל מלכלך! ובנוסף המדינה מזניחה את אתרי הטבע הלאומיים. אם לא נעמוד יחד ונתעקש שהמדינה תקיים את תפקידה ותשמור על ניקיון האתרים הכול יהיה מלוכלך. הניסיון להשליך תרבות של לכלוך וזוהמה על יוצאי מדינות ערב והאסלם, ערבים, יוצאי אתיופיה או יוצאי בריה"מ הוא גזענות צרופה! על מנת לאכוף ניקיון כולנו צריכים יחד להתאחד לחינוך לניקיון ללחץ על המדינה שתקציב מתקני אשפה, עובדי ניקיון ופקחים שיפקחו. שילוב בין כל אלו כולל חינוך, ניקיון, ואכיפה יביא לניקיון. כל ניסיון להשליך לכלוך על קבוצה מסוימת בשל מוצאה או המקום ממנו היא מגיעה נגוע בגזענות.
 5. "הם אלימים…"
  זהו הטיעון הכי ריק מתוכן – ישנה תפיסה של אלימות מרחבית – מה שקיבוץ ניר דוד עשה בחודשים האחרונים עם גדרות תיל, חברת שמירה אלימה, מסע שיסוי ודמוניזציה, שערים, גדרות ועוד הוא האלימות הקיצונית ביותר שננקטה במרחב הישראלי מזה שנים. אצלנו אומרים מי שגר בבית מזכוכית שלא יזרוק בלוקים…
 6. פרנסה ועבודה…
  זוהי אולי הנקודה הכי כואבת שנתקלתי בה – א.נשי קיבוץ מאיימים ואף פועלים נגד פרנסה של חלק מא.נשי מחאת המשחררים. חלק מתושבי בית שאן מועסקים בחברות כלכליות ששייכות לקיבוצים או שעובדות עם הקיבוצים, חלק מאנשי הקיבוצים פנו באיומים גלויים לחברות וחברי המחאה שאם לא יחדלו הם ידאגו לפיטוריהן או לפיטורי הוריהם או פיטורי חברי משפחה אחרים או פיטורי בני זוג וחברים ממקומות העבודה שלהם. אני מכיר לפחות כמה וכמה מקרים כאלו אחד מהם הגיע להפסקת עבודה. מעבר לעובדה שזוהי פרקטיקה לא חוקית – היא מחזירה אותנו לימי האדנות והפטרונות של שנות ה-50 ואותי אישית היא מחזירה להשוואה לעבדות מודרנית – האמירה אם לא תפסיק להזיז לנו את הגבינה נדאג שלא יהיה לך להביא אוכל הביתה היא בעיני נוראית. בתחילת המחאה היו שקראו לחרם על תוצרת קיבוצית, אני אמרתי שזה לא יעלה על הדעת לפגוע לאנשים במטה לחמם ושחייבים להימנע מצורת חשיבה שכזו, נו סוציאליסט, המדהים הוא שזה בדיוק מה שעושים א.נשי הקיבוץ – ומסר זה גם הועבר דרך ראש עיריית בית שאן ג'קי לוי בראיון רדיופוני בו נאמר לו שאם האסי יפתח לציבור כ-250 בית שאנים יאבדו את מקור פרנסתם!

אני יודע שלא כיסיתי הכול, זה קשה. גם כך הפוסט הזה הוא ארוך מנשוא. אבל הייתי חייב לשחרר…

בסופו של יום #ישוחררהאסי כי אין דרך אחרת ואחרי נעבור לשינוי חלוקת שיטחי שיפוט – כי החלוקה הזו לעבדים ואדונים לא מתאימה לחלק מאיתנו יותר…

הני

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Levana Anana  ביום ספטמבר 9, 2020 בשעה 8:18 pm

  אם העובדים הבית שאנים מקבלים שכר נמוך מאוד, אז למה הם מפגינים על כניסה למים בקיבוץ? למה לא להפגין על מטרה ראויה – העלאת השכר? להפגנה הזו הייתי מצטרפת בעצמי.

טרקבאקים

 • […] אחרי הפוסט בו עסקתי בניפוץ השקרים שנוגעים למצב הענייני… – הגיע הזמן לעשות קצת סדר הנארטיב ההיסטורי השקרי שמנסים לדחוף לנו לגרון – שבו מסופר לנו כי ראשוני גבעת עמל הגיעו לאזור מוזנח מלא ביצות שאותו הם היו צריכים לגאול…אז הלכתי ועשיתי קצת עבודת איסוף חומרים מאנשים שונים שהם מומחים בעניינם – ולהלן הרשימה (קישורים לעמודים בתחתית הפוסט): […]

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: